הכנר שאיבד את זרועו
 


ממהפכה למחאה
הימים חולפים והשנה עוברת, וגם המנגינה עוברת שינויים. אתר מחאת האוהלים שינה טעמו, ועתה הוא כבר לא דורש "מהפכה" אלא טוען ל"מחאה."ואפרופו זה, דיון בכנס אילת של התקשורת: "רצחתם את המחאה" אומרים שם לשפיר, ליף וחבריהם.

מקארתי צדק
דבריו של ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד) כי ג'וזף מקארת'י "צדק בכל מילה. עובדה, היו סוכנים סובייטים" חוללו את הסערה המתבקשת נוכח דברי הכפירה (ראו גם כאן).

הבלבול השגור כאן—בלבול המשותף לרוב העיתונאים, ולבטח לחברי הכנסת—הוא בין "וועדת בית הנבחרים לפעילות אנטי-אמריקנית" (House Committee on Un-American Activities), שהייתה פעילה בשנים 1938-1975, ושמה נודע במיוחד עקב חקירה ויצירת "רשימה שחורה" של אנשי קולנוע חשודים, ופעילותו של מקארת'י עצמו, שעסק כמעט בלעדית בחדירת קומוניסטים לשורות שירות המדינה והצבא בארצות־הברית. הבלבול נובע, כמובן, מהשם "מקארתיזם" שהוצמד לכל הפעילויות גם יחד.

כשאקוניס אמר שמקארת'י צדק הוא התכוון לכך שרשימת החשודים בפעילות קומוניסטית שחדרו לממשל האמריקני עליהם דיבר מקארתי הוכחה מאוחר יותר כנכונה. בזה הוא צודק חלקית. כי כן, רבים מאלו עליהם גוננו בעוז בשנות החמישים והשישים היו סיכון בטחוני. 13 מהם היו מרגלים סובייטיים או סוכנים ומוסרי מידע. אבל מקארת'י פספס רבות, וגם לא מנה רבים מהמרגלים החשובים והמסוכנים ביותר. במובן זה, אקוניס לא צודק.

קקה

את הקטע הבא ידעו להעריך רק קוראי "מארבע כנפות תבל" נ"ע.

כשגילה אמן הקעקועים ריאן פיצג'רלד (דייטון אוהיו, ארה"ב) כי חברתו, רוזי ברובנט, בוגדת בו עם חברו הטוב ביותר הוא לא ידע את נפשו מרוב זעם, והחליט לנקום את נקמתו.

כאשר באה אליו רוזי ובפיה בקשה לחקוק על גבה כתובת קעקע ובה דמויות מסיפורי "נארניה" נענה פיצג'רלד לבקשה בלי היסוס—אך קודם שייטול בידו את עט הקעקוע, ביקש מרוזי לחתום על כתב הסכמה, לפיו מראהו של הציור שיקועקע על גבה הוא "לשיקולו של האמן."

הנערה הפוחזת וזהובת השיער, שסבאה משקאות חריפים, חתמה על האישור והתפרקדה על שולחן הקעקועים בחנותו של פיצג'רלד.

כאשר שבה לביתה, ובחנה את דמותה במראה, ציפתה לחברה הבוגדנית הפתעה לא נעימה: לא דמויות מסיפורי "נארניה" קעקע חברה הנאמן פיצג'רלד על גבה, כי אם נתח מעלה צחנה של צואה, שסביבו מפזזים בעליצות פרפרים וזבובים.

כעת מבקשת רוזי להיפרע מפיצג'רלד ותובעת ממנו 100,000 דולרים. מוסר השכל: אף פעם אל תבגדו באמן קעקועים!

זה לקוח מכאן.

השוודים, לא מה שחשבתם
אלא אם כן חשבתם ששוודים הם אנשים עם מבטא סקנדינבי כבד. מעניין.וגם הנורווגים, בינינו
יהודה בלו, הידוע גם כאחד מנחשוני ויקיפדיה העברית (תחת השם "בן הטבע") נכנס בזמן האחרון לאיזו חופית קטנטנה בנושא המוסלמים האונסים בתולות בנורווגיה. הוא מספר על גל האונס הקשה בתולדות אוסלו ועל מקרים קשים נוספים.

אני מצאתי דיווח בדאגבלאט הנורווגי על מעשה אונס קשה בתחילת נובמבר (מפקח המשטרה המליץ לנשים ללכת בזוגות), דיווח מה-22 בנובמבר על אנס סדרתי נוסף שנמלט מנורווגיה. מאמר דעה באפטנפוסטן מנינגר על "גל מעשי אונס" (מספר מעשי האונס הוכפל), דיווח עדכני על מעשה אונס באוקטובר, מעשה אונס של אישה בשנות הארבעים שלה. אני לא סגור על עד כמה הבהלה מוצדקת.

מה שכן, בין כך לשם, מקרה מעניין: אישה צעירה, מכורה לסמים, אושפזה בכפייה על־ידי השלטונות בנורווגיה בגלל שנכנסה להריון. האשפוז והגמילה הכפויים נועדו להגן על העובר. האישה, עם זאת, נמצאה בטיפול להתמכרות בסמים—טיפול שבגלל התור הארוך והמייגע אליו בנורווגיה, היא קיבלה מרופא בלגי. מבחינת הנורווגים, זה שווה ערך להיעדר טיפול.

באין סניגור
יותם פלדמן מהגג ממושכות ב"ארץ האמורי" על החלטתו להתייצב אל מול כס המשפט (המקרה, כנראה, כאן) באין סניגור. אלא שהעניין כולו השתבש מראשיתו כשבאחת התגובות הראשונות חשף "סמולן" כי פלדמן הצעיר אינו אלא בנו של הפרקליט המוכר אביגדור פלדמן. היו התפתלויות מהתפתלויות שונות של בעלי הבלוג לפיהן זה מובן מאליו והם "סומכים על האינטליגנציה של קוראינו."

אחד מבעלי הבלוג הוא עפרי אילני, האיש שסבר ש"מה שקורה בשדרות רוטשילד הוא חסר תקדים... ברמה הפלנטארית."

קיללת? נעצרת!
בריטית עם פה ג'ורה נעצרה בעוון בעלות על פה ג'ורה. הסרט זכה עד כה ליותר מ-11 מיליון צפיות:האירוע, אגב, התרחש לפני שנתיים.

סיפור עגום של אבטלה כרונית
הנתונים האחרונים מארצות־הברית מריעים לירידה של 0.4 אחוז באבטלה—מתשעה אחוז באוקטובר, ל-8.6 אחוז בלבד בנובמבר. ניתוח של הנתונים בשנה האחרונה, עם זאת, מצביע על תמונת מצב שונה מאוד: כך מתהווה אבטלה כרונית.

נתוני האבטלה לחודש נובמבר 2011 בארצות־הברית מצביעים על ירידה במספר המובטלים ל-13.303 מיליון, שהם 8.6 אחוז מכלל העובדים. הנתון לנובמבר 2010 היה אבטלה של 15.04 מיליון, שהם 9.77 אחוז מכלל העובדים. לכאורה, יש כאן בהחלט סיבה למסיבה. בפועל, יש כאן סיבה לעצב גדול.

מנובמבר 2010 גדל מספר האזרחים בגיל העבודה בארצות־הברית ב-1.726 מיליון. כוח העבודה האזרחי, הכולל עובדים ומובטלים, קטן בתקופה המקבילה ב-67 אלף איש. אם מביאים בחשבון גם את הגידול באוכלוסיה, הרי שההשתתפות בעבודה בארצות־הברית קטנה ב-1.180 מיליון—כלומר, כ-1.2 מיליון נפלטו משוק העבודה כליל. נתון זה כמעט ו'מאפס' את הקיטון באבטלה שקטנה השנה מ-9.77 אחוז בנובמבר 2010 ל-9.41 אחוז בנובמבר 2011.

לנתונים אלו צריך להוסיף נתון מדכדך נוסף: מספר המובטלים משך 27 שבועות או יותר גדל מכ-22 אחוז בדצמבר 2008 עד 42-43 אחוז בינואר 2010 ושם הוא 'תקוע', פחות או יותר, כבר שנתיים. אם נסתכל על הדברים בטווח ארוך יותר, מנובמבר 2007, התמונה מתבהרת במלוא עוגמתה. האוכלוסיה בגיל העבודה גדלה בארבע השנים האלו ב-7.5 מיליון איש. מספר המשתתפים בשוק העבודה גדל בשנים אלו ב-55 אלף, שעה שהיה אמור לצמוח בכ-5 מיליון. מספר המועסקים קטן ב-10.8 מיליון, כשמחצית מהם הופכים מובטלים, וחצי אחר נפלטים משוק העבודה כליל.

אפשר תמיד להסתכל על חצי הכוס המלא, אבל אם הוא מלא באנשים שנפלטו משוק העבודה...

בקטנה
 • מאמר המתמקד ברוטברד—מי מילל ומי פילל.
 • דיון מעניין במקף "מעריב"—למי שלא הכיר.
 • פאשיזם ירוק—אביב לביא קורא להכריח אותנו להיות רזים.
 • מרוצים, בטח שמרוצים—הציבור מרוצה מסיקור המחאה החברתית. הסקר נערך על־ידי אג'נדה, שבראשות ענת סרגוסטי. מהסקר נחשף כי 54 אחוז מהציבור חוש שהתקשורת צריכה להציג את המציאות ללא הבעת דעה, 86 אחוז סבורים כי התקשורת הביעה עמדה... ו-80 אחוז נתנו לתקשורת ציון טוב או טוב מאוד על סיקור המחאה. לוגיקה!


  הצטרפו לקבוצת הקוראים המרגשת בפייסבוק וזכו בעדכונים


 •  
   
  רשימת תגובות (7)
   
   
  אני צריך את האימייל של לוטה השבדית מהסרטון
  5/12/2011
  נכתב על ידי יוסי

  יש כמה נושאים שלא הבנתי עד הסוף לגבי הליברליזציה של השוודיות, אני מעוניין בהסבר באופן אישי ואולי אפילו שיעור פרטי
   
   
   
   
  חצי הכוס המלא
  5/12/2011
  נכתב על ידי שאול

  הרי שאין מדובר בשתי כוסות, זו מלאה וזו ריקה, ואתה מביט בחצי הכוס, ודווקא בחצי הכוס הריקה. לא היא.

  יש כוס אחת, והיא - חציה מלא וחציה ריק. ואתה אופטימיסט מטבעך, מביט בחצי המלא. אמור מעתה - חצי הכוס המלא, ולא חצי הכוס המלאה.
   
   
   
   
  קעקוע - בבל"ת
  6/12/2011
  נכתב על ידי שומר הלילה


  http://www.themarker.com/wallstreet/1.1580454
   
   
   
   
  אני מכחיש שאי פעם כתבתי חצי הכוס המלאה!
  6/12/2011
  נכתב על ידי אורי רדלר

   
   
   
   
  לשומר הלילה....
  6/12/2011
  נכתב על ידי אורי רדלר

  ברור שזה מזוייף. לכן אימצתי את הניסוח בסגנון "מארבע כנפות תבל." למי שלא מכיר, בעיתוני ישראל היה מדור בשם זה, שבו הובאו מדי שבוע סיפורים פיקנטיים, שלא לומר מפוקפקים, שלא לומר מומצאים על-ידי עורך המדור, מרחבי העולם: רוסי שיכור חזר הביתה, וכשהתעורר מצא את עצמו במיטה של חותנתו. מין כאלה.
   
   
   
   
  מבחינתי החדשות הן
  6/12/2011
  נכתב על ידי בטח

  שעדיין יש תנועה באתר המהפכה.
  יש גם את הטקסט המעמיק הבא: http://j14.org.il/articles/11714
  שאומר בקיצור שצריך לשים את הכסף בבנק החברתי שלהם. להסביר למה ואיך זה יעבוד זה כנראה לבורגנים.

  במיוחד התרשמתי מביטוח ההשקעה, את הכסף שבבנק החברתי נבטח בחברת הביטוח החברתית. פשוט וקל מה יכול להתקלקל?
   
   
   
   
  כן, מה יכול להתקלקל?
  6/12/2011
  נכתב על ידי אורי רדלר

  על פניו, זה נשמע כמו תוכנית נהדרת.

  אגב, הבנקים החברתיים שהוא ממליץ עליהם פשטו את הרגל בענק במשבר 2007-2008. מסתבר שהם השקיעו הון חברתי בנדל"ן בועתי. לא נעים.