מספיק זה הכל
 


כלה וחתן ניסו להתאבד

זה קרה לפני הרבה שנים, ואולי עתה יש להם כבר נכדים, אך סדר העניינים עדיין תובע עיון. האם קיוותה הצעירה כי חתנה יסכים לשאתה על־אף שהיא גרושה? האם איוותה בליבה שהוא לא ילמד את העובדות לפני החתונה? או שהוא היה כהן? ומדוע, אם סרב לשאתה—מן הסתם ידע שיסרב, קרא לה לביתו כדי לומר לה זאת—מדוע ניסה להתאבד אחר־כך אף הוא? האחזה בו חרטה? או שמא, בתגובה לניסיון ההתאבדות שלה (מן הסתם בביתו, מן הסתם אל מול עיניו, בוודאי כדי להפגין בפניו מה), ביקש אף הוא להצהיר על עוצם חרטתו וננשתה ממנו העובדה שהוא לבדו בביתו שביפו, ואיש לא יבוא להושיעו? (והרי באו. באו).


שניים התאבדו
שניים ולא אחד, אבל את השני חתכתי מכאן. "מספיק זה הכל" הוא כתב, הסמל הראשון בן העשרים ותשע. "מספיק זה הכל"—ובלי סימני פיסוק, שיסייעו בידינו להבין. האם "מספיק" היה לו, עד שאמר "זה הכל" ושם קץ לחייו? או אולי "מספיק. זה הכל"? או שאולי בעיה של עברית הייתה כאן, והוא ביקש לומר "הספיק לי מהכל" או "מספיק זה. הכל" והותיר שלוש נקודות דמיוניות? ואולי הוא בכלל ביקש לסיים את דבריו במשהו שיותיר את קרוביו תוהים על הרעיון שאיתרע בו לפני מותו? כך-או-כך, אין את מי לשאול.


הצטרפו לקבוצת הקוראים המרגשת בפייסבוק וזכו בעדכונים


 
 
רשימת תגובות (16)
 
 
?
8/12/2011
נכתב על ידי קונשטוק

אתה רוצה להגיד לנו משהו?
 
 
 
 
אי אפשר שלא להיזכר בשיר של האוסמן על החייל ששם קץ לחייו:
9/12/2011
נכתב על ידי אביעד

http://famouspoetsandpoems.com/poets/a__e__housman/poems/14070
 
 
 
 
שיר יפה...
9/12/2011
נכתב על ידי אורי רדלר

אבל הוא לא על חייל, דומני, אלא על מי שבייש את עצמו (התעסק מהצד?) ובהתאבדותו גאל את כבודו. כך לפי המשורר. לא?
 
 
 
 
כן קונשטוק, המסר שמאחורי הדברים היא שכולנו נמות בסוף!
9/12/2011
נכתב על ידי אורי רדלר

 
 
 
 
אז ככה:
9/12/2011
נכתב על ידי אביעד

השיר מבוסס על מקרה שהאוסמן קרא עליו בעיתון - אם כי כנראה לא "מעריב" - ואכן עסק באיזה חייל שהתאבד. למה הוא התאבד לא ברור, אבל כנראה שהאוסמן, ארוניסט טראגי בעצמו, רומז על נטיות מיניות אסורות. מכאן הרמיזות לעתיד העגום שציפה לו, על "הבוגד מבית" שהכי טוב לחסל וזהו, וכך הלאה. יש להאוסמן עוד כמה שירים באותה הנימה (צעירים ממעמד נמוך, אך חסונים ומסוקסים, שנקטפו בדמי ימיהם), וגם עוד שיר מפורסם מאוד שכנראה נכתב בעקבות משפטי אוסקר ויילד:
http://famouspoetsandpoems.com/poets/a__e__housman/poems/14039
 
 
 
 
אפורפו אסטוניה
9/12/2011
נכתב על ידי שאול

כמה מילים על לטביה. אין להכחיש ש CEPR זה גוף שיש לו השקפת עולם שהיא מעט יותר דומיננטית ממה שהיה ראוי לחוקרים. אבל, לגופו של עניין, אני חושב שזו עבודה די משכנעת:

http://www.cepr.net/index.php/publications/reports/latvias-internal-devaluation-a-success-story

 
 
 
 
אביעד, אתה צודק, ככל הנראה - המידע שליקטתי לא היה מעמיק דיו...
10/12/2011
נכתב על ידי אורי רדלר

העניין של ה"חייל" הוא שמשך את תשומת לבי. ממה שקראתי על ספר השירים של האוסמן, שהשיר הנזכר הוא חלק ממנו, הוא עסק אך מעט בחיילים, והקישור היה מאוחר יותר, על רקע הפופולריות שהספר זכה לה במלחמות מאוחרות יותר....
 
 
 
 
ענייני לטביה ואסטוניה
10/12/2011
נכתב על ידי אורי רדלר

שאול, קריאה מעניינת, כתמיד (הקישור כאן). בכלל, אני אולי לא אומר את זה אבל אתה חושף אותי פעמים רבות לדברים שבהחלט פספסתי. בזמנו, כשהחלתי לעיין בנתוני אסטוניה, הצצתי גם באלו של ליטה ולטביה והייתה לי תחושה ששם יש סיפור שונה מאוד—גם במדיניות לפני המשבר וגם במדיניות כשהחל המשבר.

להערתו של שאול לגבי האופי של המוסד (CPER): מדובר במכון מחקר כלכלי פרוגרסיבי.

הסיפור האסטוני שונה, כנראה, גם בגלל ראש הממשלה אנדרוס אנסיפ. ממי שמצטט את לודוויג פון מיזס (עוד לפני המשבר) ודבק במדיניות אוסטרית עם פרוץ המשבר. באסטוניה, וגם את זה אולי כדאי להוסיף ולציין, נהוג מס הכנסה "שטוח": 21 אחוז (מפלגתו של אנסיפ הבטיחה להורידו בהדרגה עד 3 אחוז—המימוש זה כבר סיפור מסובך יותר). הצמיחה באסטוניה השנה, אגב, תוקנה (ידיעה עדכנית): במקום עליה של 7.9, כפי שחזו קודם, העליה היא 8.5 אחוז.

יש כתבה נחמדה של הבי-בי-סי בנושא. מספרת שם בעלת עסק קטן:

אין בעיה עם רגולציה... ניתן לדווח על מיסים באופן מקוון, כך שאין צורך לבזבז זמן יקר על טפסים. הצמיחה שלנו אינה בגלל הממשלה, אבל הם לא הניחו מכשולים על דרכנו.ומה נעשה כשהחל המשבר:

חוקי העבודה עברו ליברליזציה, גיל הפרישה הועלה וההוצאה הציבורית קוצצה. אך המסים נשארו נמוכים כדי לעודד עסקים.ואירופה. אסטוניה הצטרפה לאיחוד האירופי ב-2004 ולגוש האירו בתחילת שנת 2011. היא נדרשת לשלם 2 מיליארד אירו לקרן הייצוב—הוצאה שהיא שליש מהתקציב השנתי של הממשלה. "הזמינו אותנו לחתונה, אבל מסתבר שהגענו ללווייה"—כך מתאר זאת אנדרס אראק (ברנש מאוניברסיטה כלשהי).

כהערה בצד—אסטוניה דווקא החליטה השבוע על תקציב גרעוני (2 אחוז) במקום העודף התקציבי שתוכנן. האופוזיציה מחתה. הסיבה הייתה הדרישה של האיחוד האירופי לתשלומי מס פחמן חובה מרצון וביטול הקפאת הפנסיות של המדינה, שהייתה בתוקף מאז 2009. המימון לגרעון, עם זאת, יהיה מעודפים שנצברו קודם. אסטוניה אינה מתכננת להנפיק אגרות חוב כלשהן בחמש השנים הקרובות.
 
 
 
 
אסטוניה:
10/12/2011
נכתב על ידי אליסה

למה הם בכלל הצטרפו ליורו - ואם כבר הצטרפו, למה הם לא פורשים?
 
 
 
 
אליסה, זה העבר הקומוניסטי, הכמיהה לאירופה, פסיכולוגיה, וכו'...
11/12/2011
נכתב על ידי אורי רדלר

 
 
 
 
וואללה, לא חשבתי על זה - נשמע סביר למדי.
11/12/2011
נכתב על ידי אליסה

 
 
 
 
מס שטוח
11/12/2011
נכתב על ידי גרי

האם מס שטוח פירושו ששיעור המס זהה ללא קשר לגובה ההכנסה? אם כן, איך מוכרים את זה לעם?
 
 
 
 
אורי - זה הדדי כמובן
11/12/2011
נכתב על ידי שאול

ועכשיו וידוי בענייני מס שטוח, אבל זה באמת שיישאר בינינו, כי זה יוציא אותי סופית מחוץ למחנה. יש כמה רעיונות למס שטוח שהם בכלל לא רעים. האלמנט הפרוגרסיבי שלהם מגיע מקביעת הקף שממנו מתחילים לחשב את המס (נניח מס של 25% על כל שקל הכנסה **מעל** 8000 שח). אני מוצא את הספרון הזה די מעניין, ובמידה רבה, בתור תרגיל דמיוני, משכנע:

http://www.hoover.org/publications/books/8329

אבל את זה אני כמובן לעולם לא אומר לפרוטוקול.
 
 
 
 
שאול החתול:-)
12/12/2011
נכתב על ידי אליסה

 
 
 
 
OT
12/12/2011
נכתב על ידי אליסה

אורי, אתה זוכר איך לפני כמה זמן נתנו פה את יתרון הספק לאובמה על התבטאות לודיסטית(?) כלשהי שהקשרה הספציפי זורח מפרחוני כרגע? נראה לי שהפעם זה יהיה קצת יותר קשה. או שהבן אדם אידיוט, או שהוא חושב שכל האחרים אידיוטים, או שניהם. אם כי אם 'כל האחרים' הם אנשים כמו פרידמן, אז אולי לא קשה להבין אותו...
 
 
 
 
הגבתי להכל, במאמר נפרד...
12/12/2011
נכתב על ידי אורי רדלר