כבל והמכנסיים המשולשלים
 


תפסו אותי עם המכנסיים למטה. אין בזה כל ספק. לפני זמן לא רב התראיינתי לתוכנית "עמנואל ובן" ברדיו ללא הפסקה. לא הכרתי את התוכנית או את אופייה, אבל ככל הנראה הוא מבוסס על תחרויות צעקות או משהו כזה. אחרי פתיח קצר העלו לשידור את חה"כ איתן כבל, האיש והאגדה, שמדרכו של עולם כנראה הכיר את אופי התוכנית ופצח מייד בשרשרת של צעקות, סיפורי מעשיות וכדומה. אני נתפסתי עם המכנסיים למטה (ולמען האמת, לו ידעתי שזה הסגנון, לא הייתי טורח להתראיין) ומר כבל יצא עם נקודה וחצי מתוך שתיים: מראיין אחד השתכנע מדבריו. השני אולי השתכנע ואולי לא, אבל רואה בו ליצן בכל מקרה.

ועתה, כדאי לשוב מעט לאחור, כדי לגעת בכמה דברים ביתר עיון. אתמול, עם פרוץ המאורעות בוויינט פנה אלי דוברו של חבר הכנסת כבל בדואר אלקטרוני ותהה על טיבו של הדירוג שלי:

לא תיארת אילו מבין החוקים של ח"כ כבל בחנת. אני לא יודע כמה אתה מכיר תהליכי חקיקה, אבל חקיקה פרטית כמעט ואינה עוברת ללא תמיכת הממשלה, והממשלה אינה תומכת בחוקים שאין להם היתכנות תקציבית. בנוסף אני הייתי עד לעשרות פגישות שקיימנו פה עם נציגי האוצר, משרד התמ"ת, משרד התקשורת ואחרים (כל אחד בהצעת החוק הרלוונטית למשרדו) על מנת לתקן סעיפים בהצעות החוק ולהגיש אותה בהסכמה של כל הצדדים.


תהיה דומה העלה גם כבל, כשהבחין בין הצעות חוק אותן "הוביל," הצעות חוק עליהן חתם סתם כך, הצעות חוק "הצהרתיות" (רק כדי להעביר מסר כלשהו, בלי שיהיה לחוק סיכוי לעבור) והצעות חוק אליהן רק הצטרף. בהצעות חוק, חשוב לזכור, יש הבחנה רק בין רשימת היוזמים לרשימת המצטרפים—אבחנה בה התחשבתי גם אני בניקוד. אבחנות המשנה של כבל אינן רלוונטיות, והמניעים שלו אינם חשובים: אם הוא חתם על הצעת חוק כיוזם, הוא אחראי לה בדיוק כמו היוזם הראשי. זה טיבם של הדברים.

השבתי לדובר בנימה מכבדת, כדבריו הוא, ופירטתי את כל הצעות החוק עליהן היה חתום כבל כאחד היוזמים או כאחד המצטרפים וציינתי כי האבחנה שלו בין חוקים המוגשים סתם כך כדי להידחות ולרדת מעל שולחן הכנסת לבין חוקים שעליהם הח"כ עמל אינה מוסכמת בינינו—כבודו של המוסד, הכנסת, תובע שחוקים יוגשו בו בדחילו ורחימו, אחרי בדיקה מעמיקה, ולא כעוד דרך לפרסום עצמי של חבר הכנסת. ציינתי, אגב כך, כי חבר הכנסת כבל חתום כיוזם על 24 הצעות חוק מתחילת ינואר, ועל 64 הצעות חוק במהלך המושב הנוכחי (כלומר, 64 הצעות חוק ב-85 ימים).

דוברו של חבר הכנסת כבל השיב:

קראתי תשובתך המפורטת בעיון... היא גם הצליחה לספק לי איך הבדיקה שלך הניבה את התוצאות שהניבה.


הטעות שלך הייתה שהתייחסת באותו האופן להצעת חוק שיזם הח"כ ולהצעה אליה הצטרף כחותם ויש הבדל מהותי בין שניהם. כדי שהצעת חוק תעבור מנסה להחתים כל ח"כ שיזם את ההצעה מספר רחב ומגוון ככל האפשר של ח"כים.


אני מניח ששנינו יודעים במטרתה של הצעת חוק פופוליסטית היא לגרוף כותרות, אך כדאי לשים לב שמי שגורף את הכותרות (אם בכלל) זה יוזם החוק.


לכן, אפילו אני כדוברו של ח"כ כבל לא הייתי מודע לחלק מההצעות אותן העלית לבדיקה. בכל מקרה, גם אם לקחת בחשבון בבדיקה שלך הצעות חוק אליהן הצטרף הח"כ כחותם זה לא הגיוני כי הן יהיו שוות ערך להצעות חוק אותן הגיש כיוזם.


זה בערך כמו שאציג מדד של איכות הבלוגים על פי כמות הטוקבקים. לכן, אני מציע לך להרים את הכפפה ולבחון שוב את הח"כים הפופוליסטים על פי הצעות חוק שהציעו כיוזמים. אני מבטיח לך שהתוצאות יהיו שונות בתכלית.


כלומר, דוברו של כבל מודה בגלוי כי חבר הכנסת כבל חתום כיוזם על הצעות חוק שדוברו אינו מודע לעצם קיומן. יתר על־כן, כפי שעולה מדבריו של כבל בראיון, הליך זה, בו הוא חתום כיזם על הצעות חוק שאין לו כל נגיעה בהן ולא טרח לבודקן, נתפש בעיניו תקין והולם.

בהקשר מעט יותר רחב, מעניין היה לראות את התדהמה של חבר הכנסת כבל, כמו גם של אחרים, נוכח העובדה שחברי הכנסת נתבעים לתת דין וחשבון על אופן פעולתם, כמו גם הפתעתם נוכח העובדה שאופני הפעולה שלהם נתפשים כבלתי־תקינים. לתפישתו של מר כבל, היכרות עם הליכי העבודה בכנסת הייתה צריכה ללמד אותי כי זו המציאות שם ושכך ראוי שיהיה. כלומר, שחבר־כנסת יכול שיהיה חתום על חוקים שלא טרח לבדוק (או אולי לקרוא? מי חכם וידע. הרי אפילו דוברו אינו יודע עליהם), שיכול שיגיש הצעות חוק שהוא יודע שיידחו מראש, רק כדי לזכות בפרסום, ושיכול שיחתום על הצעות כמצטרף רק כי ביקשו ממנו.

ההפתעה נוכח זה שיש אנשים הסבורים כי בית המחוקקים והליך החקיקה ראויים ליחס אחר לא מעידה עלי, אלא על חברי בית המחוקקים ועל האופן בו הם פועלים או מתנהגים. אם ח"כ כבל מתנהג באופן הנראה, על־פניו, כמו בזיון כבוד בית־המחוקקים, אסור שתעמוד לו ההגנה הקלושה ש"כולם עושים את זה" או "שככה זה מקובל."הצטרפו לקבוצת הקוראים המרגשת בפייסבוק וזכו בעדכונים


 
 
רשימת תגובות (7)
 
 
פשוט להרים את המכסה. אפילו לא נעול.
24/1/2012
נכתב על ידי גיאק

כל הכבוד על זה... מדהים כמה שטחית ההצגה.
 
 
 
 
לגמרי
24/1/2012
נכתב על ידי אורי רדלר

לגמרי. ויש לי אפילו קישור לתוכנית הרדיו.
 
 
 
 
ואם כולם יקפצו מהגג?
24/1/2012
נכתב על ידי סתםאחד

מהתרשמות אישית, נראה שח"כ כבל מוקף בסוללת יחצנ"ם, דוברים יועצי תקשורת ושאר מרעין בישין, לכן גם לא הופתעתי לגלות ש"זכה" לעמוד בראש המצעד.

 
 
 
 
אל תרגיש רע. הכל משמים.
24/1/2012
נכתב על ידי י.ד.

 
 
 
 
מה שהכי הצחיק אותי זו התגובה של כבל בשידור:
24/1/2012
נכתב על ידי מדינת השמרטף

משהו בסגנון של "אני מעלה בכוונה הצעות חוק למטרה הצהרתית בלבד" - זה בדפינשן (הגדרה) פופוליזם עלוב. ואחר כך הוא עוד מתפלא שטוענים שהוא פופוליסט?

 
 
 
 
אכן, וזה מה שהמם אותי כל כך...
25/1/2012
נכתב על ידי אורי רדלר

 
 
 
 
הצעקות של כבל לא מוסיפות לו כבוד
26/1/2012
נכתב על ידי פצי

במיוחד ה"מי שמך"
אבל נראה לי שפספסת את נושא ההצעות ה"הצהרתיות"
כבל דיבר על הצעות חוק שמוגשות על מנת שלא לעבור.
כלומר, כבל מגיש הצעת חוק "שירות אזרחי חובה", חברי הכנסת דוחים אותה, ומה שהציבור הרוויח הוא הודאה מצד אותם חברי כנסת שהם מתנגדים לשירות אזרחי חובה. אפשר לחשוב על זה כעל קידום של שקיפות בכנסת, שזו מטרה חיובית ולאו דוקא פופוליסטית