לא עלה יפה
 


כישלונה של עלה ירוק - הרשימה הליברלית היה ידוע מראש. הוא היה ברור ומובהק כחוטם שבמרכז פרצופי—וכל מכירי יודעים שהחוטם שבמרכז פרצופי ברור ומובהק מאוד. הכישלון היה ידוע מראש, כי התנאים להצלחה לא התקיימו'.

למה לא ליברלים?
את הפתק שלשלתי. בקלפי 509 בתל־אביב. היו עוד ארבעה מצביעי קנ מלבדי. רק עוד ארבעה. איני מצטער על־כך. אני גאה—גאה מאוד—לדעת שיש בישראל אחוז אחד התומך בחירות בלי להתנצל על־כך. אבל עודי מצביע, כבר היה ברור לי שהקול שלי ייזרק לפח, שכן גאווה היא עניין אחד, אבל מציאותיות היא עניין אחר.

כמה תנאים חשובים לא התקיימו כדי שמפלגה דוגמת התנועה הליברלית החדשה תוכל להגיע לכנסת.

ראשית היה הסיפור הזה של "עלה ירוק." אני לא מתיימר לדעת מה הסיפור שם, אבל המפלגה הזו, המתגלגלת מבחירות-לבחירות-לבחירות, נראית כמו שלד בורסאי: חברה שאין לה פעילות משלה, המשמשת מעיל לעת-בחירות, ומושלכת ככלי אין חפץ בו מיד אחריהן. אבל הקישור לעלה ירוק אינו נייטרלי: הוא אמנם מקצר את הדרך לרמת מודעות מסוימת לקיום המפלגה, אך מדביק לה קישור מיותר (התחכמויות עייפות על עישון סמים; תיוג תקשורתי עצל), מאריך את זמן ההסברים ופוגע בתמיכה של קהל מבוגר יותר ושמרני יותר.

אני מנחש ש"עלה ירוק" הייתה הזדמנות, ואולי קיצור דרך מסוים כדי להשתחל איכשהו לבחירות האלו—אבל להזדמנות היו גם מגרעות ברורות.

שנית, ואני אומר זאת לידידי ולמכרי בתנועה הליברלית החדשה עם הרבה אהבה, אתם קצת-קצת נחמדים מדי. כל מי שהיה באירוע של התנועה או סתם פגש תומכים או פעילים הבחין בוודאי בסתירה הבולטת בין הדימוי של עדת כרישים קפיטליסטיים חסרי מעצורים וחבורת האנשים הנינוחים, מאירי הפנים וטובי הלב (אוי לאותה בושה!) והתפרנית (אוי לאותה בושה פעם שנייה!) שהתקבצה באותם אירועים. זה סוג של כשל מבני: אנשים תומכי חירות הם בדרך כלל אנשים שיודעים מה לעשות אתה ונהנים ממנה, ולכן חשים צורך בוער פחות לשלוט באנשים אחרים—זו תכונה נאצלת מבחינה אנושית, אבל פחות שימושית מבחינה פוליטית. אין כמובן הכרח להיות מרושעים כדי להצליח בבחירות—ולראייה, כישלון מסע ההשמצות של "ארץ חדשה"—אבל אולי היה צורך בתוספת ערמומיות.

ואולי זה לא היה עובד. המאפיין הבולט ביותר של הבחירות הנוכחיות היה חוסר ההתלהבות של הציבור. נכון לשעה זו, אחוז הבחירות רחוק מלהרשים (63.3 אחוז, בדומה לבחירות הקודמות) וההצלחות הגדולות היו של מפלגות עם מסר ממותן ומחבק (יש עתיד, הבית הלאומי). ייתכן כי לא היו אלו הבחירות הנכונות למסר חד־משמעי, במיוחד כשלא ניתן זמן מספיק לקנות ראשים ולבבות ובמיוחד כאשר הרעיון של "להיות הגמלאים של הבחירות האלה" קינן גם בלבן של מפלגות קטנות נוספות. שיעור ההצבעה למפלגות אלו יותר מהוכפל בהשוואה לבחירות הקודמות.

ובכל זאת, 35 אלף מצביעים זו התחלה. יש לאן ללכת. יש אנשים. עכשיו צריך רק להביא את האנשים הנוספים.

ברירת המחדל
יש רבים המזלזלים ביאיר לפיד. "יש עתיד" לא אמרה דבר ואין לה, כך סבורים רבים, דבר מה להגיד. סביר להניח שזה נכון, אבל המפלגה בכל זאת מייצגת סנטימנט שיש לו אחיזה ניכרת בציבור.

כדאי להציץ לרגע ברשימת היישובים הגדולים יותר בהם זכה לפיד להצלחה גדולה. ביישובים הבאים זכה לפיד ליותר בוחרים מלכל מפלגה אחרת או קרוב לכך: שוהם, הוד השרון, קיסריה, רמת השרון, קדימה-צורן, מודיעין-מכבים, קרית אונו, הרצליה, גני תקווה, יהוד-מונוסון, רעננה, כוכב יאיר, כפר ורדים, באר יעקב, זכרון יעקב, מזכרת בתיה, כפר סבא, ורמת גן. הוא התברג עם יותר מעשרים אחוז גם בראשון לציון, בעתלית, בקריות ובתל אביב. הבורגנות הישראלית הצביעה לפיד.

אגדת ה-247 אלף
עוד לא חלפה יממה, וכבר החלה מתעצבת אגדת הרוב החוסם לשמאל שהלך לאיבוד בגלל 247,967 אלף מצביעים שנתנו קולם למפלגות שלא עברו את אחוז החסימה. יוסי ורטר מספק את הנוסח הקנוני של האגדה:

המנדטים האבודים של מפלגות המרכז-שמאל, שלא חצו את אחוז החסימה וקולותיהם נזרקו לאשפה – ארץ חדשה, עלה ירוק והירוקים – מנעו מהפך בגושים. כל מלה נוספת מיותרת.


אילן ליאור מספק הגדרה רכה יותר:

אילו הקולות המבוזבזים היו עוברים הפעם למפלגות שצלחו את אחוז החסימה, ייתכן והיה שינוי במפת הגושים.


האמנם? מתוך 247,967 הקולות שניתנו למפלגות שלא עברו את אחוז החסימה ניתנו 25 אחוז ל"עצמה לישראל" האולטרא-ימנית ועוד 28 אחוז ניתנו למפלגות החלופה לש"ס (עם שלם וכח להשפיע). כלומר, יותר ממחצית מהקולות היו זורמים לגוש הימין ממילא.

עשיתי חישוב של הזרמת כל הקולות לגופים משמאל ומימין, כשאני מניח הנחות נדיבות דווקא לשמאל, והתוצאה הצביעה בבירור על גידול קל ברוב של גוש הימין.

העבודה? החרפה והשתיקה
הסיפור הגדול, לצד נפילת נתניהו, הוא נפילת מפלגת העבודה. יחימוביץ' הציגה עצמה כחלופה לנתניהו, אך בבחירות זכתה (לפי הנתונים עד כה) רק ל-409 אלף בוחרים. לפי שעה זה מזכה את המפלגה ב-14.76 מנדטים, שככל הנראה יתעגלו מעלה ל-15 מנדטים: שני מנדטים יותר מבחירות החרפה של 2009, ארבעה מנדטים פחות מבבחירות 2006 ו-2003. לפי שעה, הדבר היחיד המונע מיחימוביץ' הדחה הוא העובדה שהיא ניקתה את המפלגה מיריבים והותירה רק חבורת פעורים שלא ממש יודעים מה לעשות. אבל הנה, הם מתחילים.

שיעמום
חבורת ידידים התקבצה אצלנו (אצלי ואצל אליאונורה, הלא היא א' שמחתה על מיעוט אותיותיה וביקשה להאריך) לפני השעה עשר. הגיעה השעה עשר והמקרן ששאלנו (אין לנו טלוויזיה) הכריז מה שכולם כבר יודעים שהוכרז... כעבור כשעתיים כבר ביקשו הידידים ללכת. ראינו די ראשים מדברים וראשי מפלגות העושים דרכם למטה ומטות שהתרוקנו עם הישמע תוצאות המדגם.


הצטרפו לקבוצת הקוראים המרגשת בפייסבוק וזכו בעדכונים


 
 
רשימת תגובות (21)
 
 
אורי, תודה על התמיכה, מקווה לראות אותך בתפקיד מרכזי במפלגה ליברלית בסיבוב הבא.
23/1/2013
נכתב על ידי אורן

 
 
 
 
בתור מצביע קנ רק רציתי להגיד ש
23/1/2013
נכתב על ידי שועלן

לדעתי היה פה ניסיון גניבת דעת של הרשימה הליברלית.
אני די בטוח שרוב המצביעים היו מצביעי עלה ירוק קלאסיים, ורק מיעוטם מודע בכלל לתפנית שעברה המפלגה, שלא לדבר על כמה יודעים בכלל מה זה "ליברלית" (מילה שהקונוטציה העדכנית שלה היא שמאל ישראלי ואמריקאי - בהקשר זה מצחיק גם שורטר ושות' בוכים על "קולות שמאל" שבוזבזו על עלה ירוק).
בקיצור, מה שצריך לעשות זה לפעול למען חינוך מחדש של הציבור, בדיוק כמו שהצליחו לעשות הסוציאליסטים (שלמזלנו, למרות ניסיונם להסוות זאת, עדיין מתקשרים בציבור לשמאל-מדיני, ולכן כשלו בבחירות).
 
 
 
 
הלאה הליברליזם!
23/1/2013
נכתב על ידי לזר קגנוביץ'

יחי דני דנון!
 
 
 
 
השינוי לא יעשה באמצעות סיעה עצמאית אלא בחבירה לסיעה קיימת
23/1/2013
נכתב על ידי בתרן

כמו פייגלין למשל, שהוא הליברטריאן היחיד שאי פעם היה לנו בכנסת, והצליח להשתחל דרך הליכוד.
 
 
 
 
אכזבה ידועה מראש
23/1/2013
נכתב על ידי החשמן דה קפה

חופש כלכלי הולך עם ימין פוליטי ועם דת. למה זה כך אני לא יודע, אבל זו עובדה. לכן למפלגה עם ארומה שמאלנית-מרצניקית, סעיף מרכזי של הפרדת ממדינה, ומצע כלכלי ימני אין קהל יעד רחב. מפלגת חופש כלכלי תוכל להיחשב רצינית רק אם לא יהיה במצעה סעיף של הפרדת ממדינה ואם תזדהה הזדהות ברורה עם גוש הימין. משהו כמו מה שהיו אמורות להיות המפלגה הרפוליקנית או הליכוד.
לא מאמין שזו תהיה עלה ירוק. זו נראית לי מפלגה של מרצניקים אשכנזים על סמים. הפרדת דת ממדינה לדעתם היא מהדברים החשובים ביותר אם לא ה..לי זה נראה זניח ומזיק.
לא איתרתי במפלגה הזו איזשהי חשיבה פוליטית בוגרת שלוקחת בחשבון את המבנה של החברה הישראלית ואת הצורך לפנות לקהל מסוים. כן ראיתי אידאולוגיה מסודרת והגיונית אבל כזו שמתאימה לחברה מופשטת ומקומה במועדון ויכוחים סטודנטיאלי ולא במקום בו לוקחים החלטות.
הצבעתי לעלה ירוק למרות שלא ברור לי טיבה של המפלגה הזו. קיוויתי שיעברו, יניפו את הדגל, ואחרי זה כבר נראה. אבל מפלגת חופש כלכלי בעלת הפגמים הנ"ל, לא תעבור את אחוז החסימה.לכל היותר תגיע למספר קטן של מנדטים. ככה זה.
 
 
 
 
אל תתעצבנו כ"כ
23/1/2013
נכתב על ידי שועלן

אין לי שום בעייה עם תשדירי התעמולה שלכם או עם המצע. להיפך. בגלל זה הצבעתי לכם.
אבל שם המפלגה עדיין התחיל בעלה ירוק (למה?) והאותיות נשארו קנ(אביס).
אתה באמת חושב שעשרות האלפים שהצביעו לכם הצביעו בגלל הליברליות ולא מדובר לרוב באותם עשרות אלפים שהצביעו בסבבים הקודמים לעלה הירוק החד מימדית?
 
 
 
 
המשחק הפוליטי הוא אכזר.
24/1/2013
נכתב על ידי יעקב

כפי שצויין כבר, צריך הרבה מזל, בנוסף למיומנות רבה. אני חושב שאלולא היה את יש עתיד הפעם, עלה ירוק היתה עוברת את אחוז החסימה.

לפחות הבה נשמח שהמסר נשמע. אולי פוליטיקאים יתחילו לחשוב שיש גם תומכים להתנהלות כלכלית ראוייה.
 
 
 
 
מדובר בקרוב ל-30 מנדטים טועים ומחפשי דרך. הפעם לפיד לקח את רובם, בבחירות הבאות זה יהיה, כנראה מישהו אחר.
24/1/2013
נכתב על ידי עמי, ת"א

הרי אותם בוחרים הצביעו בפעמיים הקודמות לקדימה - מפלגה משוללת דרך, לפני כן לאבא של יאיר, ובדרך לגמלאים. המשותף, אגב, לכל המפלגות האלו, היא שכל ראשיהן הגיעו "מתוך השבט".

קרוב ל-30 מנדטים שלאחר התמוטטות האידאולוגיות של השמאל ("שטחים תמורת שלום" יוק) ושל הימין ("ארץ ישראל השלמה" יוק) לא יודעים מה לעשות, ומחפשים את עצמם. כרגע, הם מחפשים את עצמם בכל בחירות במפלגת מצברוח אחרת, הפעם זה "יש עתיד". אני מניח שבאיזשהו שלב תצוץ אידאולוגיה עקבית יותר שתצליח לגבש אותם טוב יותר. מעניין לדעת איזה רעיון יוכל לגבש את המסה העצומה של האנשים האלו. עד אז - הם חולות נודדים ממפלגה חסרת זהות אחת לשניה, מבחירות לבחירות.
 
 
 
 
החבירה ל"עלה ירוק" היא חרב פיפיות
24/1/2013
נכתב על ידי גונזו

מצד אחד, מדובר במותג מוכר והעובדה שהמפלגה היא בעצם "רצינית", בסיבוב הזה, היא גימיק מוצלח ואני חושב שהייתה לו תרומה משמעותית לכיסוי היחסית נרחב שהמפלגה קיבלה. מצד שני, העבר ה"שובב" של המפלגה הטיל את צלו ובסופו של דבר אני מעריך שרוב האוכלוסיה לא הפנימה את ההבדל בין "עלה ירוק" של פעם ל"הרשימה הליברלית - עלה ירוק" - איש מבין האנשים שלהם אמרתי שאני מצביע עלה ירוק לא ידע על הטוויסט הליברלי של המפלגה מלבד אחת שחשבה שהיא מגלה לי את אמריקה בחושפה שהמפלגה היא בעצם בעד הפרטות ו"נגד" מעמד הביניים והציעה לי להצביע במקום "ארץ חדשה".
אני חושב שהפתרון טמון בתפקיד שהמפלגה הליברלית צריכה לשאוף אליו. המפלגה לא צריכה לקבל כוח כי אם במה, להיות גורם שמכניס לתוך השיח הציבורי את העמדות הליברליות ודוחף את ציר הוויכוח לציר המשמעותי שלו: חופש מול ממשלה. את זה אפשר לעשות גם מחוץ לכנסת ובכך צריכה המפלגה להתמקד בתקופה עד הבחירות הבאות, צריך לרוץ כמובן גם בפעם הבאה ולא בשביל כוח אלא בשביל ההזדמנות לבמה רחבה יותר, להיות אופזיציה לטמטום בתוך משכן הכנסת ולהפריע ככל האפשר לממשלה ולכנסת להזיק לנו.
 
 
 
 
לחשמן דה קפה
24/1/2013
נכתב על ידי לב

זה לא נכון ש"חופש כלכלי הולך עם דת וימין פוליטי".

קודם כל פייגלין גם דוגל בהפרדת דת ומדינה. הפרדת דת ומדינה (או יותר נכון, חופש דת) הוא עיקרון חשוב בליברליזם. יותר נכון להגיד שדת לא בהכרח סותרת את הליברליזם, הרבה ליברלים הם דתיים, ומבססים את האידיאולוגיה שלהם על הדת. ובכלל הפרדת דת ומדינה, זה גם לטובת הדתיים, כלומר שהמדינה לא תשחית את הדת (כמו הפרופ' ישעיהו ליבוביץ', שהיה ליברל, אדם דתי, ודגל בהפרדת דת ומדינה כדי להגן עליה מפני הפוליטיקאים).

אם את מתכוון ב"ימין פוליטי" לניציות, זה גם לא קשור, הליברטריאניזם דוגל ב"אי-התערבות", ביחסי החוץ.

מפלגות הימין-מרכז, רק משלמים מס שפתיים לקפיטליזם, אבל נוקטים מדיניות מתערבת לא פחות מהשמאל, בפרט המפלגה הרפובליקאית.
 
 
 
 
תגובה ללב.
24/1/2013
נכתב על ידי החשמן דה קפה

אתה טוען שאין קישור תיאורטי. אני בכלל לא טוען ברמה התיאורטית. אני טוען שבשטח אדם שרוצה בשוק חופשי סביר שמחזיק בהשקפות מדיניות ימניות ויש לו לכל הפחות רגשות חמים ליהדות.ולהפך. סוציאליסט סביר שמחזיק בהשקפה מדינית שמאלית ויחסו ליהדות מזלזל ועוין. אני לא מדבר על התיאוריה, אלא על מספרים.
איך אני יודע שכך? לא עשיתי סקרים מדעיים. אבל בתוך עמי אני חי ואני מחובר למציאות. הדברים ידועים היטב.

אני מעריך שלא תצליח להביא אפילו דוגמא אחת לגוף בעל כוח פוליטי משמעותי שרוצה בשוק חופשי אבל מחזיק בגישה עוינת לדת. אני מדגיש שוב. זו לא קביעה שנוגעת לתיאוריה הפוליטית אלא לעובדות בשטח.

לשמאלנים שונאי הדת המצביעים לעלה ירוק קשה לקבל זאת. יכול להיות, הם אומרים לעצמם, שכדי לקדם שוק חופשי נצטרך לחבור למזיעים ההם? הברברים ההם? לא, זה לא יכול להיות. ובכן, יכול גם יכול ואפילו הכרחי. מפלגת שוק חופשי עם סעיף מרכזי של הפרדת דת ממדינה לא תעבור את אחוז החסימה.
אפילו הדוגמא שהבאת, של משה פייגלין, מחזקת את הטענה שלי. 
 
 
 
אחד משמונה
25/1/2013
נכתב על ידי Zak

אחד משמונה בקלפי שלי. גם אני גאה בהצבעה, שמח לראות שהשארתי את נושא הלגליזציה בתודעה הציבורית (אמנם על אש נמוכה מאוד, אבל יותר טוב מכלום) ושמח על כך שעשרות אלפי אנשים נחשפו לרעיונות ליברלים בזכות החיבור בין התנועות.

רציתי רק לשאול שתי שאלות את ראשי המפלגה:

1. הבנתי שאם המפלגה מקבלת אחוז אחד מסך הקולות הכשרים, מקבלים החזר חלקי של מימון הקמפיין מוועדת הבחירות. האם זה הצליח לכסות את העלויות? אם כן, שמח שלפחות בזה תרמתי.

2. למה לא לחפש אנשים מוכרים שיביעו תמיכה במפלגה, אולי אפילו ירוצו דרכה לכנסת? עומר מואב תרם קצת מעצמו בקמפיין הזה ועל כך כל הכבוד. אולי לקמפיין הבא כדאי לנסות ולקבל הודעות תמיכה מאנשים נוספים, נניח ירון לונדון, נחמיה שטרסלר וכדומה?
 
 
 
 
לב והחשמן דה קפה - התשובה מאוד טריוויאלית
25/1/2013
נכתב על ידי א"ק

ליברל הוא מי שמכבד את חירויות הפרט של הזולת, בהם חופש הדת וחופש המצפון ("זכויות האדם"). לכן בין ליברלים ניתן למצוא הן מאמינים (למשל יהודים דתיים כמו פייגלין ונוצרים מאמינים הממלאים את שורות הרפובליקנים והליברטריאנים בארה"ב) והן לא-מאמינים (למשל אובייקטיביסטים, שהנם אתאיסטים).

מן העבר השני, אנשים אשר שואפים לכפות את תפישותיהם האישיות על הזולת ומעדיפים את שיקולי הקולקטיב על שיקולי הפרט, עשויים לכלול ואמנם כוללים אנשים אשר עוינים את הדת ומאמיניה, ואף מערערים על זכויותיהם (בישראל, ב"שלוף": רצון לכפות לימודי ליב"ה; מחאות על הפרדה בין גברים לנשים בתחבורה הציבורית, בבריכות ציבוריות וכד'; יחס לדתיים כאל מי שמסוכן להציבם בתפקידים רגישים בשירות הציבורי).
 
 
 
 
ניסיון גניבת דעת?
25/1/2013
נכתב על ידי גיא ק.

איזו האשמה חצופה. פחות מחמישית מפרסומי המפלגה נגעו לגראס ו-4\5 נגעו לכל הנושאים הליברלים, מרשות השידור דרך סחר חופשי עד הביטוח הלאומי. זאת מבלי לציין את שינוי השם והמצע המפורש.
 
 
 
 
לחשמן דה קפה: אני יכול להביא לך כמה דוגמאות למפלגות ממערב אירופה שתומכות
26/1/2013
נכתב על ידי ברז'נייב

בשוק חופשי ומתנגדות לדת. כמהן מהן מוצלחות מאוד וכמה מהן פחות.

בין המוצלחות ניתן למצוא את :

http://en.wikipedia.org/wiki/FDP.The_Liberals

http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Democratic_Party_%28Germany%29

 
 
 
 
עלה ירוק היא לא מפלגה רצינית ולכן אנשים שהצביעו ברצינות לא הצביעו בעדה
26/1/2013
נכתב על ידי אחד אחר

החבירה אליה הייתה לדעתי טעות מכיוון שכל מסר שהם היו מנסים להעביר היה נמחק תחת השם של מפלגת הסטלנים.
זה רק מעיד כמה מעט ניסיון בפוליטיקה או ביחסי ציבור והבנה בסיסית של הסביבה הפוליטית יש לאנשים שם.
הקמפיין היה צריך להיות נשכני יותר.
היו צריכים ללכת ראש בראש נגד השמאל הכלכלי.
תשדיר אימה על גרעון ענק שיביא אותנו ליוון - דברים כאלו.
אף אחד לא חשב שהם רציניים- מי שהצביע הצביע מטעמי אידאולוגיה בדרך כלל מתוך הבנה שהקול שלו הולך לעזאזל.

כל תנועה פוליטית שאין לא אישיות מוכרת בתור פרצוף - צריכה לעבוד קשה כדי לקבל את אמון הציבור.
הם היו צריכים לצאת לרחובות בזמן בזמן המחאה החברתית ולנסות לדבר שם על האלטרנטיבה שהם מציעים- עד כמה שאני יודע הם לא עשו את זה.

החבירה המיותר הזאת לעלה ירוק שרצה עם אג'נדה ירוקה (שבדרך כלל היא ההפך מליברלית כלכלית) בבחירות הקודמות - ושהעדיפות בשם מעידה שהקדימות היא לנושא הסמים- ושההשקפה המדינית שלה היא כנראה לשמאל.- למה שאדם נורמטיבי יתן את הקול הבודד שלו למפלגה כזאת? - למה שהוא בכלל יברר שהסטלנים כבר לא שם?

 
 
 
 
בנק ישראל פוחד מהתפוצצות הבועה בדיור
26/1/2013
נכתב על ידי עמוס

http://www.nrg.co.il/online/16/ART2/431/818.html?hp=16&cat=1901
 
 
 
 
תגובה ליו"ר נשיאות הסובייט העליון לשעבר (ברז'נייב? באמת?)
27/1/2013
נכתב על ידי א"ק

א. העובדה שמפלגה נקראת "ליברלית" או שהיא מצהירה על תמיכתה בשוק החופשי אינו הופך אותה לליברלית במובן אליו אנו מתייחסים כאן, שהוא קרוב יותר לליברטריאניזם. פוליטיקאים מערביים עם נטיות קולקטיביסטיות, בפרט שמאלנים, נוטים להצהיר על תמיכתם בשוק חופשי אם אינם רוצים להיתפש כריאקציונרים מרקסיסטיים/פשיסטיים ושאר ירקות, אבל בין זה ובתמיכה מלאה בשוק חופשי המרחק רב ("אני תומך בשוק חופשי, אבל תפקיד המדינה לכוון אותו לרווחת הציבור במקום לרווחת הטייקונים").

ב. כיצד באה לידי ביטוי, במצע או בפעילות הפוליטית, אותה "התנגדות לדת" שאתה מייחס לשתי המפלגות שהצגת?
 
 
 
 
כן עלה יפה
27/1/2013
נכתב על ידי י.ד.

לגונזו ולאחד אחר

זה נחמד פתאום כשנכשלים להטיל את האשמה על "הסטלנים". זה לא שאנחנו באמת בעד הזכויות שלהם, אנחנו בעד דברים חשובים. אלא שפשוט פתאום הצטלבו דרכינו ולכן רצנו ביחד.

זו ראיה לא רצינית. לעלה ירוק מגיעים כל הזכויות שלהם, ולמדינה אין שום זכות להתערב בחייהם הפרטיים. עלה ירוק היא דוגמא מייצגת וחשובה של המאבק שלנו לחירות מן המדינה. ואין צורך להתבייש ממנה, או לא לבחור בה אפילו כשלעצמה (כמו שעשיתי ב2003 מטעמים ליברטיאניים צרופים).

אבל אם כבר "הפוסל, במומו פוסל" כמו שאמרו חכמינו. שהרי מי שניהלו את המאבק בבטלנות היה אנחנו, לא אנשי עלה ירוק. הם פעלו בישירות ובתוקף לטובת המאבק שלהם - לגליזציה של סמים. אנחנו, לעומת זאת, רחפנו.

בשנות החמישים, משה דיין כשניסה לתאר מה צריכה להיות המדיניות של ישראל, מדינה קטנה ומבודדת, הוא טען שישראל צריכה להיות כמו חיה קטנה ונשכנית. רק כך היא תשיג את תשומת הלב המגיעה לה. מי שהבין זאת לאחרונה היו גופים של הימין המדיני כמו "זו ארצנו", אתר "מידה" ו-"המכון לאסטרטגיה ציונית". הם הבינו שבלי להיות נשכניים אף אחד לא ישים לב אליהם.

גם אנחנו צריכים להיות נשכניים אם ברצוננו שישימו לב אלינו. החיוך למשמע "עלה ירוק" היה נמחק אחרי כמה נשיכות כואבות. אם איתן שישנסקי מי שגזל את כספי המשקיעים, טכטנברג, מי שהרס את ענף המטפלות, או אפילו כרמל שאמה הורס בתי הקולנוע היו חווים את נשיכתנו אף אחד לא היה מחייך.

אבל מי הסטלן, ומי הרציני באיחוד של הרשימה הליברלית, ועלה ירוק?
 
 
 
 
י.ד- זה לא משנה - טהרנות אידאולוגית היא רעל פוליטי- הם רוצים להיות צודקים או להשפיע?
28/1/2013
נכתב על ידי אחד אחר

אין הגיון לאמץ את השם של עלה ירוק- אנשים רציניים לא יצביעו למפלגה כזאת.
לילגליזציה או דקרימנליזציה של סמים צריכה להיות משהו שהוא כדרך אגב - לא חלק מהגימיק.
עלה ירוק הייתה לאורך השנים מפלגה סטלנית וזה שאולי הפעם היא לא הייתה זה עדיין אומר הרבה.
בפוליטיקה צריך לרכוש את אמון הציבור-
ולדעתי התנועה הליברלית ממש לא ניסתה לעשות את זה- לא ברור לי מה היא כן ניסתה לעשות.
 
 
 
 
טהרנות או לא טהרנות
30/1/2013
נכתב על ידי י.ד.

תתחיל לנשוך.