השמן הביורוקרטי
 


האיחוד האירופי, החליט לאסור על מסעדות באיחוד להגיש שמן זית בקנקנים או בצלוחיות ולאכוף הגשתו בבקבוקים חתומים שאין למלאם מחדש. ההחלטה היא דוגמה טיפוסית לצביעות ביורוקרטית והמחשה של אופן החשיבה הביורוקרטי: את השוק צריך להנדס בצווים ובהוראות.

אף אחד אינו מאמין לביורוקרטים מבריסל, אפילו לא הביורוקרטים מבריסל.
להלכה, גורס האיחוד האירופי כי הצעד נועד לשפר את ההיגיינה, ולהבטיח לסועדים כי שמן הזית המוגש אל השולחן הוא באיכות נאותה. אך ההחלטה היא רק פרק אחד במסעו של הנציב האירופי לענייני חקלאות, דצ'יאן צ'יאולוש הרומני, להבטיח רמת חיים גבוהה יותר לחקלאים באיחוד האירופי. איכות שמן הזית אינה רלוונטית.

מטרת ההחלטה היא להגדיל את הכנסותיהם של מגדלי זיתים באיחוד האירופי באמצעות הגדלת הוצאותיהן של מסעדות, שיאלצו להגיש בקבוקי שמן חתומים לסועדים ואחר־כך לשפוך את השמן לפח. המסעדות, כמובן, לא תעמודנה בחיבוק ידיים: הן תגלגלנה את העלות הנוספת אל הסועדים, כך שהתוצאה הסופית של הצעד תהיה סובסידייה מוגדלת למגדלי שמן זית באיטליה, ביוון, בפורטוגל ובספרד מכיסם של סועדים בשאר מדינות האיחוד האירופי.

או מכיסם שלהם. עיון בנתוני הייצור והצריכה באירופה, שהיא היצרנית הגדולה ביותר (75-80 אחוז) של שמן זית מגלים כי ארבע היצרניות הגדולות של שמן זית—יוון, פורטוגל, ספרד ואיטליה—הן גם הצרכניות הגדולות ביותר. הן מייצרות 99 אחוז משמן הזית, אך גם צורכות כ-93 אחוז ממנו. כלומר, עיקר הסיבסוד לאיכרים באותן מדינות יבוא מכיסם של האזרחים באותן מדינות. הסבסוד שיבוא מכיסי צרפת וגרמניה, הצרכניות המשמעותיות הנוספות של שמן זית, יהיה בהיקף זניח.

החקלאים המייצרים שמן זית באיחוד האירופי מסובסדים עד מעל לאפם. הסובסידיה הממוצעת בשנים 2006-2009 באיחוד האירופי נעה בין כ-96 אחוז בספרד ובאיטליה לכ-130 אחוז ביוון. סבסוד כזה משמעו שעל־כל אירו הנכנס לכיסו של החקלאי משלשלת הממשלה עוד אירו אחד לפחות.[1]

אלא שאי אפשר לשלם סובסידיה כשאין כסף. בשנת 2000 נהנו מגדלי זיתים באיטליה, בספרד וביוון מסובסידייה בשיעור של כשני שליש מכלל הכנסתם. לאורך העשור קטנו הסובסידיות והומרו מתשלום ישיר לפי תנובה לתשלום גלובלי למגדל, מה שהביא לירידה חדה (40-50 אחוז) בהכנסות מגדלי הזיתים באיחוד האירופי.

הירידה בסובסידיות הובילה מהלך חיובי. צריכת שמן הזית באיחוד האירופי קופאה על שמריה במקביל לעלייה במחירים, אך במקומות אחרים בעולם, כמו ארצות הברית, סין, ברזיל, צ'ילה, ישראל, הרשות הפלסטינית, אוסטרליה ועוד היא דווקא עלתה בשיעורים. המצב הוביל להתפתחות בייצוא. בשנים 2000-2005, שנים בהם שולמה סובסידיה גבוהה לפי תפוקה, הייצוא מהאיחוד האירופי התקדם, אך בקצב איטי, כשהאיחוד אחרי לכמחצית מהייצוא העולמי. מרגע שהשתנה מבנה הסיבסוד, עברו יצרני שמן הזית באירופה לייצוא: היקף הייצוא גדל בכ-60 אחוז, והאיחוד האירופי הפך ליצואן הבולט בעולם, עם נתח שוק של 67 אחוז.

השינוי היה דוגמה לאופן בו השוק מתעל את המשאבים באופן יעיל: כשנשללה ממגדלי הזיתים באירופה האפשרות למכור שמן זית יקר עם סבסוד כבד מבית, הם התייעלו במידת מה[2] ופנו לשווקים אחרים.

גמילה קשה
אבל מי שהתרגל לחיות על סבסוד כבד מתקשה להיגמל. המהלך הנוכחי—איסור השימוש בבקבוקונים פתוחים ובצלוחיות שמן זית הונע על־ידי פורטוגל ונתמך על־ידי של יוון, איטליה, וספרד. החשיבה מאחורי הדברים הייתה כי ניתן להעלות את ההכנסות של קבוצה אחת, בלי שההכנסות של קבוצות אחרות תפגענה. אלא שזה בדיוק מה שיקרה, המשאבים יתועלו באופן לא רצוי למאמצים של מסעדות לעקוף את החוק, או להפחתה של הביקוש לשמן זית או, בלית ברירה, להעלאת המחירים.

כמוסה בחשיבה של הביורוקרטיה של האיחוד האירופי גם הנחה רווחת ובעייתית יותר. אחד המאפיינים של חשיבה ביורוקרטית הוא הסברה שכאשר האפקט קטן וקשה למדידה, הוא לא קיים. ברור כי הצעד הנוכחי לא ישנה את העלות התפעולית של מסעדות בשיעור ניכר ולכן מניחה הביורוקרטיה כי הוא לא יגולגל הלאה לעליה במחירי המסעדות. לכל הפחות, כך מונח, העליה תהיה זעירה ולא ניתן יהיה לייחסה דווקא לצעד זה.

מעל לכל, עם זאת, ניכרת בפעולת האיחוד האירופי דברת היסוד של כל ביורוקרט: את הכלכלה ניתן לנהל באמצעות צווים. אם נורה לאנשים להתנהג באופן הרצוי לנו, הם יתנהגו באופן הרצוי לנו, גם אם ההתנהגות הזו תפגע בהם.

אי אפשר לסמוך על השוק. מחירי שמן הזית עלו בחדות בסוף שנת 2012 ובתחילת שנת 2013—התפתחות שקודמה בברכה על־ידי היצרניות, אם גם לא על־ידי הקונים. המחירים העולים משכו יצואניות חדשות אל השוק והעליות נבלמו. מנקודת המבט של ביורוקרטים, הבעיה ניתנת לפתרון באמצעות הוראה. כך חושב הנציב האירופי לענייני חקלאות, דצ'יאן צ'יאולוש, שהוא מהנדס במקצועו. זו בעיה הנדסית. לכן החלו הממשלה ויצרניות שמן הזית בספרד במהלך לאסור מכירת שמן זית במחיר מוזל (לוס לידר[3]). ההשראה למהלך היא "הסכם החלב במחיר בן־קיימא" בספרד, שאכף איסור הוזלה של מוצרי חלב. באופן דומה העלו יצרניות שמן הזית באחרונה טענה כי יש לאסור על הורדת מחירים בכלל. לטענתם, כמה משווקים גדולים נמנעים מקניית שמן זית במחירים יקרים יותר, מה שגורם לירידת מחירים. צריך להוציא את ירידות המחירים אל מחוץ לחוק, וכך לא תהיינה ירידות מחירים, הם סבורים.

הערות
1 וסקר נרחב של מגדלי זיתים באיטליה, ביוון ובספרד עולה כי גידול הזיתים דווקא רווחי, ומניב רווח שולי של יותר מ-40 אחוז בממוצע. הרווח הזה הופך להפסד כאשר מוסיפים לחשבון את העלות של העבודה המבוצעת על־ידי בני משפחה (כ-80 אחוז מהעלויות). לדוגמה, נניח משק המגדל זיתים בספרד. מסיק של טונה של זיתים (בערך 50 עצים) יניב הכנסה של 1,023 אירו, הוצאות של 287 אירו והשאר, 736 אירו, ישולם לידי המשפחה.
2 בעיקר במובנים של יתרון מסוים לגודל והיעלמות חלק מהמשקים בהם ייצרו כמויות זעירות של שמן זית.
3 Loss Leader: מונח שמשמעו מכירה של מוצר מסוים במחיר זול, ואפילו בהפסד, כדי למשוך קונים לחנויות. ההפסד במכירת המוצר המוזל מתאזן בהכנסה נוספת על מוצרים אחרים שהקונה רוכש בחנות.


הצטרפו לקבוצת הקוראים המרגשת בפייסבוק וזכו בעדכונים


 
 
רשימת תגובות (13)
 
 
שמן מזויף
22/5/2013
נכתב על ידי אחד אחר

אין בעיות קשות של זיוף בתחום שמן הזית?
 
 
 
 
מהו שמן מזויף לעומת דמוקרטיה מזויפת?
23/5/2013
נכתב על ידי א"ק

 
 
 
 
ובארץ הצעה של סתיו שפיר למסות חברות בארץ ב35 אחוז
23/5/2013
נכתב על ידי עמוס

http://www.themarker.com/news/politics/1.2026792

היא רק שכחה שאם אין לחברות האלו תחרות משמעותית מחו"ל אנחנו נשלם את המס העודף
 
 
 
 
יאיר לפיד כבר הולך בכיוון סתיו שפיר מסחברות 27%
23/5/2013
נכתב על ידי עמוס

http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3602775,00.html

הרי אף אחד לא עובד בחברות שמשלמים מיסים והרי ברור שפיטורים שה לא אופציה לקיזוז ההפסד במס
 
 
 
 
היה קשה להאמין שהחוק הזה הוא אמיתי
23/5/2013
נכתב על ידי Zak

ולא איזו בדיחה ביזארית. ובכן הוא אמיתי, אבל הוא גם הספיק להיות מבוטל בינתיים.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-22644280
 
 
 
 
לפי אותו הגיון
23/5/2013
נכתב על ידי עפר

צריך להגיש גם את הבשר באריזה סגורה וגם את הירקות,החלב,הביצים וכו'
בקיצור במקום מסעדה מכולת ותכינו את האוכל לבד,עצלנים.
 
 
 
 
ומה כאן?
24/5/2013
נכתב על ידי ישראל

או קיי. אירופה אירופה אירופה. אבל מה אתה מציע שיעשו כאן כדי למנוע מכירות שמן מזויף ולעזור לענף הזית לצאת מהמשבר?
 
 
 
 
ענף הזית - תשובה לישראל
26/5/2013
נכתב על ידי עפר

שיפתחו את ענף הזית לתחרות מלאה.
יאפשרו לכל בעל חלקה לייצר ולשווק שמן זית בדרכי המסחר המקובלות לכל מוצר אחר.
אלו מביניהם שייצרו שמן התואם את רצונות הלקוחות (יחס איכות מחיר) ירוויחו יותר מהמצב היום. חלק מבעלי החלקות יפשטו את הרגל. חלק ישרדו בקושי. כמו בכל מקצוע אחר, מי שלא מתאים מחליף מקצוע.

לגבי שמן מזויף - צריך שתוכן הבקבוק יהיה זהה למה שכתוב על התווית. מי שמרמה, מצהיר על תכולה א' ומוכר ב', צריך להישפט במשפט פלילי או בתביעת פיצויים אזרחית.

המדינה לא צריכה לנהל תחומים בכלכלה, אלא לייצר תנאי משחק שווים ולאכוף אותם בתפקידה כבוררת\שופטת.
 
 
 
 
הנה תמונה שמצאתי ברשת
26/5/2013
נכתב על ידי D

http://lh3.ggpht.com/-6RNVTKb-WcM/UUuNZIfrFHI/AAAAAAAAYFg/vrCp7xXGkbQ/s1600/equality-vs-justice%25255B5%25255D.jpg

מה יש למגיבים לומר על כך?
 
 
 
 
D מה רצית להגיד?
26/5/2013
נכתב על ידי עפר

מצד אחד חסידי השוק החופשי יסכימו עם המשפט מעל התמונה ששוויון אינו צדק.
צדק הוא בשוויון ההזדמנויות, חוסר כפיה, אי אלימות וכו'

מצד השני התמונה מכוונת לצדק שבו הנמוך מקבל יותר ובהקשר הזה דווקא ניתן להבין אותה כתמונה "סופר-סוציאליסטית" רוצה לומר אפילו שוויון בחלוקה אינו מספיק בשביל צדק, צריך לעשות יותר.

אז איך אתה מבין את התמונה שצירפת?
 
 
 
 
אלו רגולציות יש בשוק השמן בארץ? יש המון מותגים כולל פרטיים
27/5/2013
נכתב על ידי אחד אחר

אצלי צורכים מותג פרטי.
 
 
 
 
לגבי ענף שמן הזית ו"המשבר"
27/5/2013
נכתב על ידי אורי רדלר

רצוי מאוד - בוודאי לקונים - ליהנות מנדיבות ליבם של האירופים. אם הם טיפשים מספיק כדי לשלם סובסידיה ליצרני שמן הזית, מדוע שלא נהנה מזה? זה, בשורה התחתונה, תשלום המועבר לכיסנו מכיס משלם המסים האירופי.
 
 
 
 
אחד אחר - הנה סיכום הדברים
28/5/2013
נכתב על ידי עפר

הנקודות העיקריות - מכס וקרטליזציה בחסות המדינה.
הפירוט מופיעה במחקר של מכון ירושלים לחקר שווקים
http://www.jims-israel.org/pdf/ppoliveoil.pdf