לך תסמוך על מס הכנסה
 


השערורייה הזו הולכת ומסתבכת ומסתבכת והולכת. הסיפור ההולך ומעמיק של היטפלות מס ההכנסה האמריקני למתנגדיו הפוליטיים של ממשל אובמה נראה כמו עניין גדול, אבל הוא בעצם אפילו עוד יותר גדול. מכל מקום, התנהגותו של ממשל אובמה כאילו יש לו הרבה מה להסתיר, היא שגורמת לכולם לחשוב שיש לו מה להסתיר.

הפרשה החלה כאשר לואיז לרנר, העומדת בראש החטיבה העוסקת בארגונים פטורים ממס במס ההכנסה האמריקני, חשפה, כביכול באקראי, כי מס ההכנסה האמריקני סימן לו כמטרה לחקירה מעמיקה יותר ארגונים שבשמם נזכרו מלים כמו "מסיבת התה" או "פטריוט." לרנר הזכירה את הדברים בתשובה לשאלה באירוע שנערך ביום ו'—היום המת מבחינה תקשורתית—בתקווה שסוף השבוע הארוך יהפוך את הפרשה לחדשות ישנות עד תחילת השבוע הבא.[2]

זה ממש לא מה שקרה. תחילה בטפטוף, ואחר־כך באשד גדול, החלו נחשפים הפרטים. מס ההכנסה האמריקני הציב לו כמטרה, באופן עקבי, ארגונים ביקורתיים כלפי הממשל, אנשי תקשורת ששאלו שאלות קשות מדי, היטפלות אישית של זרועות ממשל שונות לפעילים, מסירת פרטים של תורמים וארגונים של מתנגדים פוליטיים, ושלל פעילויות אחרות. גופים ותורמים ליברליים, במקביל, זכו לאישור מהיר (בסטנדרטים של מס ההכנסה) לפטור ממס.

something

אנשי מס ההכנסה ניסו תחילה להאשים את הש"ג. פקידים בדרג נמוך בסינסינטי, כך נטען, נקטו פעולות על דעת עצמם. אך קו ההגנה הזה התפורר בתוך זמן קצר. הפעילות הנמרצת לחקור מלכ"רים שיעדיהם מנוגדים לאלו של הממשל החלה כבר בשנת 2010 ונמשכה עמוק אל תוך שנת 2012, ובכירי מס ההכנסה ידעו עליה כמעט מן הרגע הראשון. לואיז לרנר, כמוה כנציב מס ההכנסה מילר וכקודמו, שולמן, לא רק ידעו אלא גם שיקרו לסנאט כמה וכמה פעמים כאשר נשאלו על כך (ראו קו הזמן ב"וושינגטון פוסט").הנשיא אובמה הביע זעזוע פומבי מן הפרשה, וסיפר כי למד עליה מן העיתונים—ועורר עליו זעם ולעג, שכן התברר כי הבית הלבן ידע על הפרשה ועל התלונות כבר בתחילת שנת 2012. הנציב מילר הודח ולרנר, ראש אגף הפטורים ממס, השעתה את עצמה, אך רשת הממצאים המעידים על מעורבותו של הבית הלבן רק הלכה והתעבתה.

זמן קצר לפני ההשעיה המנהלית, עלתה לואיז לרנר להעיד בפני הסנאט והסתתרה מאחורי התיקון החמישי לחוקה, המאפשר לאדם להימנע מעדות מחשש שיפליל את עצמו. הסיבה, ככל הנראה, הייתה מעורבותה העמוקה בפרשה: על־אף הכחשותיה הראשוניות למעורבות אישית, התברר כי לרנר ידעה על הפעולה נגד ארגונים מתנגדי-אובמה כבר בשנת 2011 ובמרץ שנת 2012 חתמה על כמה וכמה מכתבי דרישה לפרטים נוספים מארגונים המקושרים עם תנועת "מסיבת התה." במרץ ובאפריל 2012, כשבמקביל מעיד נציב מס ההכנסה דאז, שולמן, כי פעולה כזו כלל וכלל אינה ננקטת.

something

הטענה כי אובמה ואנשיו נקטו גישה של אי התערבות בענייני מס ההכנסה ספגה מהלומות קשות. אנשי הבית־הלבן זכו לדיווח על החקירה הפנימית במס ההכנסה. יתר על־כן, נציב מס ההכנסה שולמן ערך בשנים 2010-2011 לא פחות מ-118 ישיבות עבודה בבית הלבן. יורשו, מילר, המשיך את הישיבות התכופות. לשם השוואה, נציב מס ההכנסה בשנים 2003-2007, מרק אברסון, ערך ביקור אחד ויחיד בבית הלבן תחת ממשל בוש.

עדויות נסיבתיות אלו, בצירוף ההיכרות עם נטיית ממשל אובמה למעורבות אישית ועמוקה, מעלים ספק כבד האם הממשל ידע או שלא ידע. ובלשון דיפלומטית פחות: בוודאי שידע. הממשל מאמץ כעת את גישת לא-שמעתי-כלום-רק-זמזום—אך ברור כי ההחלטה למי לספר, כמה לספר ובאיזו מידה של מפורשות הונעה רק מרצון לאפשר לבכירי הממשל "יכולת הכחשה סבירה." ברור כי אנשים וארגונים מתנגדי-אובמה ורפובליקנים היו מטרה מובהקת לחקירה, עיכובים והטרדה מצד מס ההכנסה, וברור כי הפעולה בוצעה באופן חשאי, ובידיעת הדרגים הבכירים במס ההכנסה.

איך השיטה פעלה?
הדעות חלוקות ביחס לאופן בו פעלה השיטה. לרנר ואחרים טענו כי שינויים בחוק, בעקבות פסיקת ארה"ב נגד סיטיזן יונייטד, גרמו לגאות בבקשות למעמד פטור ממס, מה שחייב את מס ההכנסה לפעול כדי לבלום את אשד הפטורים. טיעון זה ניתן לבטל על נקלה ככוזב, שכן פעילות מס ההכנסה בתחום החלה כבר בשנת 2010, בה לא הייתה עליה כלל במספר הבקשות לפטור ממס (סעיף c4 בחוק).

לטענת העיתונאי טים קארני ב"וושינגטון אגזמינר" הפעולה לא בוצעה בהנחיה מלמעלה. אנשי מס ההכנסה פעלו מרצונם, מתוך התנגדות לתנועות ולגורמים שפעלו לצמצום סמכויות הממשל ולכרסום בכוחו של מס ההכנסה. עובדי מדינה מאוגדים, שרובם המכריע תומכי הדמוקרטים, אומר קארני, אינם יכולים לפעול ללא משוא פנים. טבעי עבורם לראות את התנועות הדמוקרטיות כא-פוליטיות ואת האחרות כפוליטיות.

something

חיזוק מסוים לכך ניתן למצוא בעדות של מי שעבד לצד לרנר, שתיאר אותה כמי שהונעה לא על־ידי תמיכה במפלגה מסוימת כי אם על־ידי התפישה כי ככל שתורחבנה סמכויות הממשלה, כן ייטב.

החולשה העיקרית של הסבר זה קשורה לרוחב היריעה ולסמיכות הזמנים. אם פעלו במס ההכנסה באופן המונע מתפישות פוליטיות, אך לא בהוראה מלמעלה, כי אז קשה להסביר את סמיכות הזמנים המתגלה שוב ושוב בין הנקודה בה סר חינו של אדם או של מוסד, ותחילת החקירות נגדו, לעתים על־ידי גופים ממשלתיים שונים במקביל.

הסבר אחר גורס שילוב של "רוח המפקד" ושל גופים ב'דרג חיסולי'. בסגנון התוקפני לעילא של הפוליטיקה בשיקגו—הפוליטיקה בסגנון ממשל אובמה—נקוטה לעתים קרובות השיטה בה משולח אדם בדרג רשמי נמוך (לדוגמה, יועץ זוטר) או ללא תפקיד רשמי להתוות דרכי פעולה ושיטות לחיסול. בוב באואר, יועץ כללי למסע הבחירות של אובמה, ואחרי־כן לבית־הלבן, התווה את אופן הפעולה כבר במסע הבחירות של 2008, כאשר נקט שיטות של הוקעה פומבית של מבקרי אובמה ושל תורמים למסע הבחירות של הילרי קלינטון, ג'ון אדוארדס ומאוחר יותר של ג'ון מקיין. באואר קרא לתבוע תורם לארגון שהתנגד לאובמה והיה הרוח החיה מאחורי מסע לשלוח "מכתבי אזהרה" לתורמים של המפלגה הרפובליקנית, במטרה להרתיעם מלתרום לה ולהרתיע גופים המקושרים למפלגה מקבלת תרומות מאנשים 'חשודים' כאלו. באואר השתמש בשיטות כאלו גם נגד תומכי רומני.

קים סטראסל מ"וול סטריט ג'ורנל" גורסת כי וריאציה של שיטה זו הייתה הדרך לחיסול חשבונות: בכירי ממשל אובמה ואובמה עצמו 'סימנו' את המטרות הכלליות: רימוז כי קבוצות פוליטיות שמרניות מעורבות במעשים שאינם חוקיים. גורמים שאינם מקושרים ישירות לבית־הלבן, אך ניזונו ממידע שמסר, עסקו בהפצת שמות של תורמים, ששמם הוכתם ונרמז כי הם נמצאים "מעברו הלא נכון של החוק." הפצת השמות די היה בה 'להפעיל' כל גורם ממשלתי וגופים פטורים ממס מן השמאל במסע לחפש כל שבב מידע שלילי עליהם. המטרה הברורה הייתה לגרום לתורמים להתרחק מהמפלגה הרפובליקנית ולהימנע מלתרום לה, שמא יעוררו את זעמם של מס ההכנסה, הרשות לניירות ערך ומשרד המשפטים; ולגרום לגופים שמרניים להימנע מלקבל תרומות ומלפעול, מחשש שיבולע להם מידן של אותן סוכנויות ממשלתיות.

התיאוריה של סטראסל נשמעת משכנעת יותר מאחרות, אך קשה להתעלם מהצליל האפולוגטי הנלווה אליה. איננו מסוגלים למצוא עדויות של ממש למעורבות הבית הלבן, מתרמז מהתאוריה, ולכן אנו פונים לתיאוריית אל־כשל לפיה אלמונים 'הצביעו' על המועמדים לחיסול והרשויות פנו לחסל אותם. זו תיאוריית קנוניה, המייחסת לממשל אובמה (או לכל ממשל, לעצם העניין) הרבה יותר מדי תבונה, תכנון ותחכום. אם יש משהו עליו ניתן להסתמך בהקשר של ממשלות הוא שהן לא חכמות, סובלות מתכנון כושל ונעדרות כל שמץ של תחכום. קשה להאמין כי הקנוניה המתוחכמת הייתה יכולה לבוא מגוף ממשלתי, ומן האופן בו התנהלו אובמה ואנשיו לכל אורך כהונתו קשה מאוד לייחס להם תחכום מספיק כדי להגות תכנית כזו, שלא לדבר על ביצועה.

התשובה, כרגיל, תינתן עם הזמן. חוקר עצמאי—כלומר, לא וועדה של בית־הנבחרים ובוודאי לא חקירה של משרד המשפטים—תחשוף מן הסתם את הקשרים, אם היו כאלו, בין הבית הלבן לפרשיות מס ההכנסה. התנגדות תקיפה של הבית הלבן לחוקר כזה תוכל ללמד אותנו לא מעט, בעקיפין, על הסיכוי לקיומם של קשרים כאלו.

הערות
1 האירוע האמור היה וועידה בענייני מס של לשכת עורכי־הדין האמריקנית. השאלה ללרנר הייתה שתולה, ובאה מעמיתה וותיקה של לרנר, עו"ד ושדולנית ותיקה בשם סיליה רוֹדי. כפי שהתברר, השתלת השאלה באה להקדים פרסום דו"ח חקירה פנימית במס ההכנסה, שחשפה את הפעילות הממוקדת במלכ"רים מתנגדי-אובמה.


הצטרפו לקבוצת הקוראים המרגשת בפייסבוק וזכו בעדכונים


 
 
רשימת תגובות (10)
 
 
טוב שהסתייגת
27/5/2013
נכתב על ידי תמריץ בלוג כלכלי

ייאמר לזכותך ששנאתך לאובמה עדיין לא מספיק דופקת לך את השכל, כדי שתקבל בלי ביקורת את כל הקונספירציות של הימין.
 
 
 
 
הסיבה בעיקרית לרצות ממשלה קטנה וחלשה
28/5/2013
נכתב על ידי עפר

"אנשי מס ההכנסה פעלו מרצונם, מתוך התנגדות לתנועות ולגורמים שפעלו לצמצום סמכויות הממשל ולכרסום בכוחו של מס ההכנסה. עובדי מדינה מאוגדים, שרובם המכריע תומכי הדמוקרטים, אומר קארני, אינם יכולים לפעול ללא משוא פנים. טבעי עבורם לראות את התנועות הדמוקרטיות כא-פוליטיות ואת האחרות כפוליטיות. "
 
 
 
 
לתמריץ בלוג כלכלי
28/5/2013
נכתב על ידי אורי רדלר

זה מה שמכונה "גינוי עם שבח קלוש"?
 
 
 
 
כל ליצן היום פותח "בלוג כלכלי"
28/5/2013
נכתב על ידי סתםאחד

ומסביר למה פישר צודק/טועה ומה צריך להיות עם המערכת המוניטרית.

מצד אחד זה מרענן, מצד שני נהייה בלתי אפשרי לסנן את המוץ מהתבן.
 
 
 
 
לא צריך קונספירציות
28/5/2013
נכתב על ידי יעקב

הטענה שההוראות הגיעו מהבית הלבן או אפילו שהיה פה מסע מכוון רחב היקף נגד מישהו, אינן משכנעות במיוחד.

אבל אין בטענות אלו כל צורך. העובדה שהמדינות השמנות מתערבות בצורה כזאת מראה שהן פשוט אינן מסוגלות לספק את הסחורה. הן לא יכולות להגן על חופש הדיבור, ולא יכולות להגן על חופש הדת.
 
 
 
 
שוב תוכנית כלכלית מבית שלי יחימוביץ
29/5/2013
נכתב על ידי עמוס

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4385760,00.html
 
 
 
 
עוד תוכנית כלכלית של השותפים החדשים מרץ ויהדות התורה
29/5/2013
נכתב על ידי עמוס

http://www.themarker.com/news/1.2032737
 
 
 
 
לסתם אחד
29/5/2013
נכתב על ידי תמריץ בלוג כלכלי

אם אתה מכוון אליי, אתה מוזמן לקרוא את הבלוג ולהחליט לגופו.

לאורי - הפוסטים שלך תמיד אינטליגנטיים (גם אם לעתים שגויים לדעתי), ותיאוריות קונספירציה הן לרוב לא. אז נרגעתי שבסוף בכל אופן החלטת לשמור מרחק מהקונספירציה.
 
 
 
 
עמוס, תודה
29/5/2013
נכתב על ידי אורי רדלר

אני מת על תכניות "פנטז כפי יכולתך" כאלו. אין על זהבה גלאון ושלי יחימוביץ' בכלכלה! פשוט אין.
 
 
 
 
Government
30/5/2013
נכתב על ידי Sharone

Small government is not worth corrupting