הקץ לכסף הנייר
 


אחרי חודשיים, אני מבקיע שוב מקונכייתי, עצל כשהייתי מקודם, ואין תירוצים בפי: עשיתי דברים אחרים. על כמה מהם אספר (אולי) בהמשך.

הקץ למזומן
בקרוב יבוא הקץ לכסף הנייר, מבשרים לנו בידיעות אחרונות (המוסף לשבת, 15.11.2013). צוות מיוחד בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, ובהשתתפות מנהל רשות המסים ובכירי המשטרה, שוקד על שורת המלצות להגבלת השימוש בכסף מזומן. אם יתגשם החלום, מספר העיתון "כל בסטונר בשוק, בעל פיצוצייה ומורה פרטי יצויד במכשיר סליקה של כרטיסי חיוב ולא יורשה לקבל מזומן. הציבור כולו יימנע משימוש בשטרות כסף ככל האפשר... לא נוכל לקנות אוטו משומש במזומן וגם לא מכשירי חשמל יוקרתיים."

כל השמחה הזו נדרשת להתרגש עלינו מטעם פשוט: הפשיעה המכונה שוק שחור. "מי שירצה לקנות אוטו משומש, שיעשה העברה בנקאית או שישלם בצ'ק," אומר סגן שר האוצר מיקי לוי. כניצב במשטרה לשעבר, הוא מודאג בעיקר מהפן הפשיעתי: "אין סיבה שסכומים כאלה יתגלגלו בשטרות; זה פתח לצרות. במצב הזה, גם עבריינים ממשפחות פשע לא יוכלו לשלם לחיילים שלהם ולממן את עצמם."[1] וחמור מכך, לוי מודאג עוד יותר מאי הנפקת חשבוניות: "מסתובבים בשטח סכומים דמיוניים, ואין סיבה שהם לא יגיעו לקופת המדינה."

הכלכלן דר' אביחי שניר, מהמכללה האקדמית נתניה,[2] שכמרצה לחשבונאות ואקונומטריסט גאה מוטרד במיוחד מהיעדר הידיעה: "הבעיה עם מזומן היא שאי אפשר לעקוב אחריו... לא מדווחים עליו... אף אחד לא יודע עליו." העלמות המס, הוא גורס, הן הסיבה להידרדרות של יוון, פורטוגל וספרד: "תושבי יוון פשוט לא הבינו למה הם צריכים לשלם מיסים, והמדינה קרסה." חלומו הגדול הוא שהטכנולוגיה תאפשר להעביר "כסף מחשבון לחשבון, מטלפון לטלפון, כשהכל ידווח והמדינה תדע הכל."

זה יקרה גם אם לא נרצה בכך. "בשלב הראשון מדברים על צמצום," אומר שניר," בהתחלה יאסר על שימוש במזומן בעסקאות גדולות, אחר כך יצמצמו את זה עוד קצת ועוד קצת, יפחיתו את מספר הכספומטים ברחובות ואת השימוש בצ'קים סחירים, וזה יעבוד... בשלב האחרון פשוט יפסיקו להדפיס כסף חדש."

נתונים מהמאגר העכוזי
והכל למען המטרה הקדושה: "אם נוכל לצמצם את השימוש בכסף מזומן, נוכל להביא עוד 15-20 מיליארד שקל למיסים. אם כולם ישלמו בכסף מדווח, כולנו נשלם פחות מיסים." לפי נתוני הלמ"ס (לוח 5.30) היו בשנת 2011 בישראל כ-220 אלף משקי בית של עצמאים, שדיווחו על הכנסה של כ-51 מיליארד ושילמו מסים ישירים בהיקף של כ-10.4 מיליארד שקל. (נתון זה קרוב למדי לנתונים של תקציב המדינה). מכך עולה כי אותם משקי בית המשלמים היום כ-10.4 מיליארד שקל, יוכלו לשלם, אחרי ניקוי וניכוי המזומן מן השולחן, כ-28 מיליארד שקל. הם יעלו משיעור מיסוי ממוצע של 20 אחוז לשיעור מיסוי ממוצע של 54.9 אחוז.

וזוהי רק תחילתה של תחרות 'המספר הפרוע'. המספרים הקטנים הנצברים מ"נהגי מוניות, מעובדי ניקיון, משרברבים ומעוד בעלי מקצוע" מצטברים לפי "מחקרים שנעשו לאחרונה" (כלומר, לפי שניר) ליותר מ-20 אחוז מהתל"ג של המדינה (תל"ג ולא תמ"ג—כך במקור): "מדובר ב-195 מיליארד שקל." כלומר, העצמאים המדווחים על הכנסה של 51 מיליארד שקל היו צריכים למעשה לדווח על הכנסה של 246 מיליארד שקל. או, במונחי אנוש: ההכנסה הממוצעת של משק בית שבראשו עצמאי בשנת 2011 הייתה 19.4 אלף שקל לחודש, לפי הלמ"ס, אבל לפי "מחקרים שנעשו לאחרונה" אותם משקי בית נהנו מהכנסה בפועל של 93.4 אלף שקל לחודש. אח, עצמאים שכאלה.

ללוי יש מספרים אחרים. הוא גורס כי "השוק השחור בישראל נע סביב ה-140 מיליארד שקל, כש-20 מיליארד מתוכם זה פשיעה, סחר בנשים, השתלטות על קרקעות המדינה, גניבת חול וסחיטת דמי חסות. הרי אף אחד לא משלם מס על כל הכספים האלה." לפי לוי, יש "עוד 18 מיליארד שקל בשנה [ש]הולכים על חשבוניות מזויפות... ויש גם עוד 20 מיליארד שקל שנעלמים לנו בגלל אינסטלטורים, מורים פרטיים, וכל אותם אנשים שעובדים ולא מדווחים."

לקינוח, מספרים לנו בנעימה מעודדת, מאז "שצומצם בשוודיה השימוש בכסף מזומן, ירד שם במידה ניכרת מספר הבנקים שנשדדו: ב־2008 היו 110 מקרי שוד בנק ו־־16 בלבד ב־2011." גם כאן, הנתונים רחוקים מלהיות מדויקים ושאובים, ככל הנראה, משיטת המיתוס המשוכפל. לפי המועצה למניעת פשיעה בשוודיה (Brå), עמד מספר מקרי שוד הבנקים בשנת 2011 על 42. נתון המוצא, 110 מקרי שוד בנק, מצביע על עבירה ששכיחותה בשוודיה הייתה גבוהה יותר מזו שבארצות־הברית. אין ספק שהיעדר מזומן בבנקים בהחלט מפחית את מספר מקרי שוד הבנקים, אבל הנתון הקלוט מהאוויר משקף, כך נראה, את הגישה הכללית של לוי, שניר ודני ספקטור (החתום על הכתבה) הגורסת שליפת נתונים מהמקור הזמין תמיד של המאגר העכוזי.

הכל ידווח
לא מסובך להבין את הגיונו של רעיון העולם הנקי ממזומן. ככל שנוגעים הדברים לדר' שניר הצעיר, ניתן להסביר את תשוקתו לכך "שהכל ידווח" בערגה האקונומטרית להתפלש אינססטואלית בין דדיה העגלגלים של אמא מתמטיקה ולינוק מדדיה הנומריים. יש מחקרים רבים על־כך, ובמקום שאין, אני נכון להמציא אותם. עבור אנשי שלטון כמו לוי, עולם התשוקות פשוט יותר ממוקד יותר בחלק של "המדינה תדע הכל." אנשי המספרים מבטיחים שאם כל הנתונים יהיו בידם ("הכל ידווח") תהיה לשלטון יכולת לדעת על כל פעולה שמבצע אזרח ולסמן כל פעולה כספית שאינה ממוסה. מנקודת מבטו של השלטון, המשמעות היא שליטה מוחלטת בפעולות אזרחים, וחופש גמור לעשות כרצונם.

ביסוד הדברים ניצב הרעיון כי בהפעלת כוח מספיק ניתן לכופף את חוקי הכלכלה לרצונו של השליט. כללי הביקוש וההיצע מצביעים על־כך שכאשר המחיר של דבר עולה, הביקוש לו ייטה לרדת. ובהמרה לענייננו, מונח כי שיעור העלמת המס משקף את גובה המס ואת התמורה הממשית, כפי שהיא נתפשת בעיני אזרחים. אזרחים ייטו לשלם מס אמת כשהמס נמוך ו/או כאשר התמורה ניכרת. משטר מס גבוה יגביר את ההעלמה (כשהתמורה בשירותי המדינה ירודה), או יגביר את הגירת היזמים וההון (כשהתמורה בשירותי המדינה גבוהה). שניר ופקידי הממשלה סבורים כי באמצעות טכנולוגיה וכפייה, ניתן יהיה לנטרל את השפעת הביקוש וההיצע, ולאפשר לשליט לגבות מס כרצונו.

מיקי לוי מגדיר את הדברים במונחים של אכיפת חוק: "אני לא רוצה להגיע לצעדים דרסטיים, אבל אני נחוש להיאבק בזה." שניר מגדיר את הדברים במונחים של טכנולוגיה והומו-אקונומיקוס דמיוני: "ההורה יוכל לתת [לילד] כרטיס נטען עם הסכום שירצה שהילד יוציא באותו יום. ההורה יוכל להתקשר לבנק או להיכנס לאינטרנט, להפקיד לילד סכום כסף מסוים, וככה תהיה לו שליטה מלאה על ההוצאות שלו." אביה אלף, לשעבר ראש המחלקה הכלכלית בפרקליטות, גורסת כי מדובר בעניין חינוכי: "החשמלאי לא חושב ש-100 השקלים שהוא חסך לעצמו יהפכו למיליארדי שקלים בסכום כולל. אין לו את ההבנה הכלכלית הזו."

השורה התחתונה זהה בכל המקרים: האזרחים אינם יודעים מה טוב בשבילם ולכן השליטה בחייהם צריכה להימסר, לטובתם, לידי שוטרים, כלכלנים ופרקליטים שוחרי טוב ויודעי כל. מאוחר יותר, הציבור יבין כמה טוב לו שאנשים כמו שניר הם אדוניו: "אם כולם ישלמו בכסף מדווח, כולנו נשלם פחות מסים."

אם נחבוש לרגע את כובע מעלים המס, לא נתקשה למצוא דרכים יצירתיות בהן יוכל כל בעל מקצוע קטן לעקוף את ההגבלה. שניר רואה נגד עיניו כבשים צייתניות: "כשרצו להוציא מהמחזור מטבעות של אגורה ושל חמש אגורות, הודיעו לבעלי עסקים שהם רשאים לכבד אותם, אבל אסור להחזיר אותם כעודף. עברו כמה חודשים, וכל המטבעות נאספו." אך המשל אינו דומה לנמשל. מקרה בו לבעלי־העסקים היה עניין בהוצאת עודף קטן מהמחזור אינו זהה למצב בו מבקשים לחולל שינוי דרמטי ברמת חייה של קבוצה בהיקף של כ-10 אחוז מהאוכלוסייה. צמצום האפשרות לשלם בשקלים יכול להוביל בקלות, לדוגמה, להגברת השימוש בעסקאות החלף או במטבעות אחרים. לשרברב אפשר לשלם גם בדולרים. עבורו, אי־הנוחות הכרוכה בהמרת המטבע תהיה קטנה מאי־הנוחות שבתשלום תוספת של אלפי או עשרות אלפי שקלים במס. העלות הנוספת תגולגל, כמובן, על ראשם של צרכני השירותים.

ויש בעיה בסיסית יותר, יישומית בעיקרה. בחלום העולם-נטו-המזומן השלטון יידע מיד כאשר אזרח מבצע עסקה בלתי־מדווחת ויפעל כנגדו. אבל כדי לעקוב אחרי כל פעולה, לתייגה ולפעול כנגד מבצעה יש צורך בהליך מורכב ובחדירה עמוקה—דיקטטורית כמעט—לתוך תחום הפרט. הממשלה תצטרך להחזיק בידע מקיף ומיידי על־כל חשבונות הבנק של כל אזרח, לנטר כל פעולה בהם, ולהחזיק בכוח להפעיל סמכות שרירותית על־ידי פקידים. כדי לבצע ניטור כזה באופן אפקטיבי, היא תצטרך להחזיק במספר עצום של פקידים שיעסקו באיתור, בניתור ובסימון חשודים אפשריים, ולנהל מספר עצום של תביעות.

השרברב משה פלמוני
דמיינו, לדוגמה, את המצב הבא. בפרוס עידן הבלי-מזומן מפגין השרברב משה פלמוני יצירתיות: הוא מכריז כי הוא פורש מעסקי השרברבות ועובר לעבוד כשכיר בחברת א.ד. צינורות, תמורת שכר של 6,000 שקל ברוטו. אותה א.ד. צינורות אינה באמת מעסיקה אותו—היא רק רושמת את שמו ברשימת שכיריה, כשאת הכסף להעסקתו, בתוספת עמלה לחברה, היא מקבלת למעשה ממשה פלמוני. כך הופך השרברב פלמוני לשכיר (כלומר, מי שחשבונו אינו מפוקח על־ידי הממשלה). פלמוני מגלגל את תוספת העמלה לפתחם של הצרכנים, וממשיך לעבוד כשרברב, בהבדל קטן אחד: עכשיו נתח ההכנסה הממוסה קטן עוד יותר.

הממשלה מגיבה ליצירתיות הזו בהגברת הפיקוח. מעתה, אומרת הממשלה, יפוקחו לא רק העצמאים, שמספרם קטן משום מה ב-50 אחוז, אלא גם השכירים. לצורך יישום צעדי הפיקוח החדשים נשכרים 12,300 פקידים מומחים חדשים למס ההכנסה ולמע"מ ושר האוצר יאיר לפיד חונך את בית מיניסטריון האמת, מעונם של 4,000 טלפנים וטלפניות, לקבלת הודעות הלשנה מאזרחים אוהבי צדק. הציבור מגיב בשכירת שירותיהם של 14,000 מנהלי חשבונות מורשים חדשים, שיסייעו לו במילוי הדוח החודשי (80 עמ') המפרט את הוצאותיו. מר פלמוני מגיב בהעברת חלק מהכנסותיו לערוץ דולרי, לעסקאות ברטר עם לקוחות, לפיצול תשלומים לחלקים, ורישומם תחת כותרות יצירתיות כמו "משחק פוקר" (240 שקל) או "מתנה" (137 שקל) או "הכוונה לרחוב" (1,524 שקל). מטעמים של הגברת הבטיחות והגהות הוא יוצר קשר עם בן דודו ראובן אלמוני, שחברתו החדשה היא מן המגויסים החדשים לחוליות "הוגנות בתשלום מס" ומגיע איתה להסכמות, המצמצמות את הכנסותיו בכ-500 שקל לחודש, אך הופכות את שנת הלילה שלו פלומתית ורכה יותר. גביית המסים מצטמצמת ב-500 מיליון שקל בלבד ברבעון הראשון לשנת 2015.

כעבור ארבעה חודשים עולה רואה החשבון ל. עפרון על גג בית מגורים ברחוב לינקולן ומשם צולף ברובה קלצ'ניקוב באנשי חוליית הקומנדו "צדק מיסוי חברתי אבסולוטי" בלשכת מס ההכנסה הזמנית שממול, כשהוא זועק שוב ושוב "טופס 5025! טופס 5025!" הקהל ברחוב מבין כי מדובר באדם שנטרפה דעתו ועל־כן מעודד אותו במחיאות כפיים בלבד. התקרית מגיעה לקיצה כעבור ארבע שעות, כשכוחות משטרה מוגברים, בחיפוי יחידת מרגמות צה"לית, מצליחים לפרוץ את טבעת המגן שיצרו כמה מאות מאוהדיו של מר עפרון סביב הכניסה לבניין.

שר האמת והצדק החברתי, מר י. לפיד, מעלה פוסט לפייסבוק ודוחה בשאט נפש את השמועות הבלתי־מוצדקות על מעשי לינץ' שמבצעות כנופיות בפקידי מס הכנסה ההולכים לבדם ברחוב. "מדובר באירועים נקודתיים בלבד, בשולי השוליים של הדברים," הוא כותב. בישיבה דחופה של ועד עובדי הקומנדו והמיסוי (97,000 חברים) הוא מציע לאנשי מס הצדק להתגונן באמצעות טופסי דוח שנתי (974 עמ') שיעטו על גופם כשריון. "כתותחן לשעבר אני יכול להגיד לכם שעובי כזה יעצור כל כדור, כולל כדורי דום-דום," מרגיע השר. אנשי הוועד, לעומת זאת, מזכירים לשר כי 16,000 מעובדי הצדק הם חברים משלמים בתנועתו של לפיד). הם תובעים תגבור דמי הבושה ותוספת הכלימה (688 שקל) בקרן לביטחון מוגבר (1,231 שקל). עוד הם תובעים נשק אישי וסמכות מלאה "לירות במי שמתנגד לבדיקת שומה בלי שאלות." הנהגת עונש מוות ל"בוגדי מס" מובילה את מר פלמוני להרחיב את רשת התשלומים שלו לרשויות המס ולהעמידה על בסיס חודשי.

אירוע חמור מתרחש כעבור שלושה חודשים ב"כנס הכלכלנים למען דיוק בתחזיות גביית מס עד שלושה מספרים אחרי הנקודה." דר' אביחי שניר מאוניברסיטת נתניה נורה על־ידי שוטר במחסום, בדרך לכינוס. השוטר מנמק את פעולתו בכך שדר' שניר "נראה לי מעלים מס." אחרי שביתה של שבועיים בבית המשפט בבאר־שבע (בשל תביעת השופטים לקבל את שכרם בדולרים ובמזומן) קובע השופט זועבי כי אין עילה להשעיית השוטר מתפקידו, שכן הוא נהג בהתאם לכללים החדשים, המתירים לכל "מסייע לצדק חברתי" מדרגת רש"ט ומעלה (כבאי-ראשון בשירותי הכבאות) לירות בכל אדם לפי שיקול דעתו.

שר האמת והצדק החברתי, מר י. לפיד, מכחיש בינתיים כל קשר ל"פרשת חוחובה" המסעירה את דעת הקהל והעיתונות: יו"ר ועדת החוץ והביטחון מטעם סיעת "יש לפיד," ח"כ עופר שלח, נתפס במכס כשהוא מבריח 20 ק"ג של ג'ל לשיער מסוג חוחובה תחת הסעיף הפטור ממכס "שפתון לבהמות." עוד לפני שח"כ שלח מצליח להסביר את הצורך העז שלו בג'ל לשיער, נוכח מצבה הבוהק של פדחתו, יורה בו למוות מזר מתקדם (מז"מ) עליזה אברמוביץ מכוחות הקומנדו של מגן דוד אדום. אברמוביץ טוענת להגנתה ש"היא ג'ינג'ית" וש"היה לה יום קשה." לבד מזאת, גורסת מז"מ אברמוביץ, מותר לה לירות ב"חשודים בריגול מס" (מקודם: מעבר במסלול הירוק). למרות זאת, היא מועלית באופן מיידי לדין משמעתי על ירי אסור בנשק אוטומטי בבית הנתיבות ונענשת בביטול השתתפותה ביום הכיף שתוכנן ליום שלמחרת במכמורת.

כן, כן
זה בדיוק מה שיקרה.

הערות
1 הקוראים חדי־המחשבה אולי הבחינו בפרכה קלה בדברי לוי, המניח שמשפחות הפשע תירתענה מביצוע הפשע של תשלום גדול מהמותר. לפי שעה לא נקבע אם הלוגיקה הבעייתית היא תוצר של ציטוט חלקי או של כך שלוי הוא שוטר לשעבר.
2 הניחוש שלי הוא שהכתבה היא יזמה של שניר, המצוטט בכתבה ארוכות.


הצטרפו לקבוצת הקוראים המרגשת בפייסבוק וזכו בעדכונים


 
 
רשימת תגובות (22)
 
 
התגעגעתי כבר
17/11/2013
נכתב על ידי אפי

 
 
 
 
לא אמין
17/11/2013
נכתב על ידי נדב

י. לפיד היה כתב ב"במחנה", לא תותחן
 
 
 
 
בלבו הוא היה תותחן, והלב זה מה שחשוב
17/11/2013
נכתב על ידי אורי רדלר

 
 
 
 
מדהים
17/11/2013
נכתב על ידי ו. ז.

בדיוק בתסריט שדמיינתי גם אני.
 
 
 
 
התסריט*
17/11/2013
נכתב על ידי ו. ז.

 
 
 
 
כיוון התסריט
18/11/2013
נכתב על ידי יעקב

אורי, אנחנו שמחים שחזרת.

אציע לגבי התסריטים, להמנע ממעבר לדיקטטורה, רצח וכו'. תסריטים מעין אלו, כפי שהופיע גם אצל אורי כץ לא מזמן, אינם נתפסים אמינים בעיני הציבור. עדיף, לדעתי, להתרכז בנסיונות הכושלים של שר האוצר וחבר מרעיו למצוא פתרונות יצירתיים לשכנע את הציבור להענות לתחנוניו לשלם עוד מיסים, או בנסיונותיו להסביר את כשלונו כהצלחה הגדולה ביותר. הרי הפוליטיקאים אינם אנשים רעים, הם רק גאוותנים טיפשים שאינם מבינים עד כמה הם לא מבינים.
 
 
 
 
ליעקב
19/11/2013
נכתב על ידי אורי רדלר

התסריט הוא גלגול אד-אבסורדום, אבל כוונתו אינה להצביע על כך שפוליטיקאים הם רעים (י. לפיד כאן אינו רע - הוא רק טיפש).

בקרוב, עם זאת, תסריט מקיף יותר למשהו מעניין יותר (אני חושב).
 
 
 
 
לא הבנתי את החישוב
19/11/2013
נכתב על ידי שאול

סביר שחלקים גדולים מהכסף השחור לא נמצאים בידיים של עצמאים שמדווחים רק על חלק מההכנסה שלהם, אלא גם אצל אנשים שכלל לא רשומים כעצמאים ומפעילים עסק שחור למהדרין, לא? זה הרי לא שגנבי החול מדווחים רק על חלק מהכנסותיהם, ושיפוצניקים בפזורה הבדווית מדווחים רק באופן חלקי. הטענה היא, ואין לי שום מושג אם היא נכונה- אבל זו הטענה, שיש כלכלה שחורה, כלומר עסקים שכלל לא רשומים בשום מקום.
 
 
 
 
לשאול
19/11/2013
נכתב על ידי אורי רדלר

אנחנו מניחים כי הדר׳ שניר ועמיתיו לא סתם הגו מספרים מצוצים מן האצבע, זקפו אותה לראות את כיוון הרוח והקלידו מה שהקלידו אלא הסתמכו על נתונים ידועים (עצמאים מוכרים ומעלימים). לגבי אוכלוסיה שכלל אינה מדווחת אין לנו (או להם) אלא ניחושים בעלמא - והנחה סבירה היא שגם במצב חדש, בו כל התנועות תהיינה מדווחות, הם ימשיכו לבצע את פעילותם בלי לדווח... האין זאת?
 
 
 
 
די מסכים
19/11/2013
נכתב על ידי שאול

כן, שמע. 20% תמ"ג נשמע אפעס... מעט מוגזם. אם נניח שהעסקים השחורים הנעלמים מהחוק הם ממוצעים בכמות השכירים שהם מעסיקים ובהכנסותיהם אז 20% מהמועסקים במשק עובדים לחלוטין בשחור. אחד מכל חמישה. לא מקבלים בקטנה בונוס כריסמס בשחור - כל ההכנסה שלהם לא מדווחת באופן קבוע, ואף שקל שהמעסיק שלהם מרוויח לא מדווח.

כשמוסיפים לזה את זה שזה בלתי סביר בעליל שהעסקים השחורים הם ממוצעים - הרי כל החברות מעל גודל מסוים לא יכולות להתקיים בכלכלה השחורה, אין טבע וכי"ל שחורות - צריך להניח דברים מאד מאד משונים כדי להאמין ש 20% מהתמ"ג הוא בשחור.
 
 
 
 
ביטקוין
19/11/2013
נכתב על ידי נמרוד

למה דולרים? למה מזומן?
מטבעות מוצפנים נראים לי אמצעי תשלום נוח בהרבה מלהתחיל להתעסק עם דולרים, פזטות ורובלים. הם גם עדיפים בהרבה על חברות קש ליצירת שכירות מדומה. אתה יכול להחזיק אותם בראש שלך או על נייר או בצופן של מולקולת DNA אם ממש בא לך. אי אפשר לעקוב (עסקאות בבורסות המטבעות חייבות דיווח ומדווחות ע"י הבורסה עצמה, אבל בין ארנק לארנק? יאיר יכול לחפש). ביום שסוגרים את המזומן עוברים לביטקוין.... ייהיה מצחיק.
 
 
 
 
אי אפשר לדבר על מס הכנסה,
20/11/2013
נכתב על ידי עמי, ת

זה המשולם כסידרו וזה הנשכח, בלי להזכיר את מר"ן קישון. שווה קריאה:
http://natanson.co.il/office10/?q=node/56


 
 
 
 
מס הכנסה לעידוד עסקים קטנים.
20/11/2013
נכתב על ידי עפר

סיפור שקרה למכר שלי. אם לא היה באמת היה מצחיק.
כמדי שנה מס הכנסה שלח לו טופס דיווח שנתי גדול(כל עוסק מורשה יודע על מה אני מדבר).
המכר מילא את הדוח כמדי שנה והגיש במשרדי מס הכנסה.
לאחר מספר חודשים קיבל מכתב המודיע לו שהיה צריך לדווח במערכת הממוחשבת.(אם כך למה שלחו את הטופס הגדול ולא הודיעו על הצורך בדיווח מקוון?).
לאחר קבלת המכתב, הגיש המכר את הדוח בשנית דרך המערכת המקוונת.
מס הכנסה,כחלק מרצונו לעודד עסקים קטנים,קנס אותו על הגשת הדוח באיחור, הגיוני.
 
 
 
 
ועכשיו ברצינות
21/11/2013
נכתב על ידי רוני - בנקאי

לא הבנתי איך אנשים ימשיכו להעלים הכנסות ללא מזומן: גם על מט"ח ניתן לעקוב (ויש עליו עמלה שיכולה להיות בהחלט יקרה יותר ממע"מ) ובנוסף בעקבות איסור הלבנת הון המעקב על תנועות מט"ח חריגות יוביל על המבצע את השלטונות יותר מהר מהלשנה למס הכנסה. גם אם העצמאי הופך לשכיר הרי שההכנסות עדיין ברי מעקב. שכירים לא "פטורים" ממעקב של מס הכנסה אם יש עליהם הלשנה ואו החשדה כל שהיא הרי שבצו משפטי (כמו היום) ניתן להוציא את כל הנתונים שלהם.
אני מבין שאנחנו בעיקרון בעד מיסים נמוכים ככל שניתן אבל מצד שני אנחנו גם נגד העלמת מיסים. אני מסכים ששיעורי מס נמוכים יעודדו בעלי עסקים חדשים לא להעלים מיסים אבל מי שכבר מעלים (וכולנו מכירים המון כאלה) לא יעבור לשלם מיסים לא משנה כמה יורידו אותם.
לגבי כרטיסים נטענים שהתייחסת אליהם כאל מדע בידיוני - חלקם כבר קיימים וחלקם בפיתוח בקרוב מאד.
חוצמזה - נורא התגעגתי - אל תעדר כל כך הרבה זמן ...:-(
 
 
 
 
לרוני בנקאי
21/11/2013
נכתב על ידי יעקב

אני חושב שאתה חלקית צודק. לצמצום כמות המזומן יהיו מספר השפעות:
1) השכירים יתקשו להזרים סכומי כסף משמעותיים לשוק השחור.
2) המעלימים שיקבלו כסף שלא במזומן יצטרכו להשקיע יותר בהסוואת ההעברות.

אבל:

1) העצמאים יוכלו להמשיך לקנות זה מזה בעזרת כל מטבע שיסתובב בשוק, שקלים דולרים, פרנקים, סיגריות, או ברטר.

2) בעצם, אין דבר יותר פשוט מברטר. במקום להגיש לך חשבון בסוף השירות, האינסטלטור יתן לך לפני בואו רשימת קניות של המוצרים להם הוא זקוק ולאחר שתבצע את הקניות הוא יגיע לבצע את התיקון ויאסוף את המצרכים. אפשר אפילו יותר פשוט, חנויות מתמחות יזמינו את האינסטלטור לעשות קניות. ירשמו לו על החשבון ומדי פעם מישהו אחר יתנדב לכסות את החוב של האינסטלטור המסכן שבהעדר עבודה נאלץ להזדקק לתרומות הניתנות במוצרים ולא בכסף.

3) ומה לגבי שוק הצדקה? האם גם הוא ימוסה? ושוק המתנות? מן הסתם כמות המתנות לכל אירוע, יעלה באופן משמעותי. האניסטלטור יאסוף צ'קים מהלקוחות, ופעם בחודשיים יחגוג ברמצווה לעוד אחד מבניו.

4) בתחום שבו אחוז הגבייה יעלה באופן משמעותי, המחירים יעלו באופן משמעותי.

5) הכבוד למס הכנסה שכבר נמצא בשפל ירד עוד שתי דרגות כלפי מטה.

אז מס הכנסה יוכלו לשים יד על אחוז קטן של ההון השחור, יוקר המחייה יעלה עוד קצת, עיוותי השוק יתרבו עוד קצת, המנגנון של המדינה יגדל עוד קצת, וקשיי הבירוקרטיה יגדלו עוד קצת. אבל אל דאגה, הפוליטיקאים ימשיכו להאשים את ההון השחור בכל צרותינו (אם לא ימצאו מישהו אחר להאשים).
 
 
 
 
ליעקוב
21/11/2013
נכתב על ידי רוני - בנקאי

זה קצת נראה לי מאולץ מדי. כאילו להראות שאי אפשר להילחם בשוק השחור אז בוא נוותר.
אפשרות 2 נראת לי לא אמינה - אני מנסה לחשוב על עצמי, אם אינסטלטור יבוא אליי ויגיד לי להכין מראש מצרכים...לא נראה לי שאני אזרום עם זה. הרעיון שתיווצר קהילה שלמה של רעות ואחווה על רקע העלמת מס נראת לי מופרכת ולמה שחנויות יעשו את זה, הם גם ככה מעדיפים לקבל חשבונית כדי לנכות את ההוצאה. לגבי הצדקה - יש חוקים לגבי פטורים ממס על צדקה.
סעיפים 4 ו 5 כנראה נכונים אבל זה לא משהו חדש...
 
 
 
 
לרוני בנקאי
22/11/2013
נכתב על ידי יעקב

ראשית, יש כבר שתי קהילות ענקיות המונות כ-30% מהציבור בישראל המשתפות פעולה בהיקף נרחב של העלמות מס. אני מניח, שגם תושבי יישובים קטנים (מושבים, קיבוצים, קהילתיים, וכו') ישמחו לשתף פעולה בעניין.

אתה לא תעשה זאת, אבל תמורת 30% הנחה, רבים יסכימו להכין מצרכים מראש.

לגבי החנויות, לא הבנתי מה קשור חשבונית לכאן? מזמיני האינסטלטור ישלמו במכולת ממנו האינסטלטור קונה במקום לשלם לאינסטלטור. החשבוניות נותרות בדיוק אותו דבר, רק שהם יוצאו לפקודת מזמין האינסטלטור ולא לאינסטלטור. זה אגב יביא לפריחה מחודשת של המכולות על חשבון הסופרים.

חוקים לגבי צדקה יש. יש המון חוקים. המוני המוני חוקים בכל נושא שאתה רק לא רוצה. רק שכמו שאורי אמר, יצטרך להיות צבא של חוקרים שיבדוק שהחוקים נאכפים. ומהכרותינו את צבא הפקידים הקיים, אנחנו יכולים להיות רגועים שאחוזי הגילוי במקום שאין עבירה, ואי הגילוי במקום שיש עבירה, יהיו שניהם מספיק גבוהים כדי שההעלמות ימשיכו לחגוג.

אבל אני מסכים איתך, צמצום הכסף המזומן כנראה ישיג הורדה כלשהי בהעלמות, תעלה מחירים, תיצור בירוקרטיה וכו'. אם מישהו חולם שהצמצום של המזומן יצמצם באופן דראסטי את ההעלמות, הוא חי בסרט.
 
 
 
 
היתולי אבל 95% דמגוגיה
23/11/2013
נכתב על ידי Rubi

אין שום סיבה שבעולם ששכיר ישלם מס מלא על הכנסותיו ויסבסד את שירותי החינוך, הביטחון, הבריאות והתשתיות של העצמאי ששם עליו פס
 
 
 
 
מה לפיד מכין לנו בהמשך
23/11/2013
נכתב על ידי אייל

הצעה מגוחכת. איך בדיוק יחייבו את השרברב והמורה הפרטי להתחיל השתמש בכרטיסי אשראי? הרי באותה מידה בדיוק הוא מחויב גם בתשלום מס והוא מצפצף על זה – האם הם חושבים שהוא יהיה מספיק אידיוט כדי להישמע להוראה להשתמש בכרטיס אשראי רק כדי שאחר כך יתחילו לגבות ממנו מס? הדרך היחידה שתרגיל מבריק כזה יעבוד הוא לבטל את כל שטרות הכסף באחת – אני מניח שזה יהיה הצעד הבא.
 
 
 
 
אהמ
23/11/2013
נכתב על ידי D

ביטקוין!
 
 
 
 
לרוני
29/12/2013
נכתב על ידי אורי רדלר

רוני,

לגבי מעקב באופן כללי: הבעיה עליה הצבעתי אינה רק של רישום כל התנועות אלא של סימונן וחיבור הנקודות. זה מצריך מעקב אחר כל תנועה בנקאית ומצריך מישהו שיידע לסמן כל תנועה באופן נכון - משהו בלתי אפשרי לחלוטין בכל מסגרת אמצעים וכוח אדם העומדים לרשות הממשלה.

לגבי המט"ח: אתה מניח שאת המטבע הזר יקנו הקונים במשרד חלפנות מסודר, ולכן העסקה תרשם. זה רחוק מלהיות נכון, ושוק לילינבלום עה"ש (כלומר, שוק שחור ולא רשום) יכול לקום לתחייה בין רגע.
 
 
 
 
ל-Rubi
29/12/2013
נכתב על ידי אורי רדלר

ל-Rubi,

כתבת: "אין שום סיבה שבעולם ששכיר ישלם מס מלא על הכנסותיו ויסבסד את שירותי החינוך, הביטחון, הבריאות והתשתיות של העצמאי ששם עליו פס."

כדאי להזכיר כי המצב בפועל הפוך: העצמאים משלמים הרבה יותר מס, ביחס להכנסותיהם, תמורת שירותים מצומצמים יותר (במיוחד, שירותי ביטוח לאומי חסרים). אם יש גורם שמשלם הרבה יותר מחלקו, הרי אלו העצמאים - ואני מדבר כאן על המצב גם עם ההעלמות.