להדברת נגע ההמלצות
 


מניסיון אישי מצאתי כי ניסיון אישי הוא בדרך כלל המבחין הטוב ביותר לאיכותן של הצעות. אם חווית את הדבר בעצמך, אם התנסית בו, אם הבנת את קשייו על בשרך, יהיה בהצעתך בדרך כלל הרבה יותר טעם מאשר אם אתה רק חושב שזה מה שיהיה טוב יותר עבור אנשים אחרים.

מימרה ידועה אומרת כי תמצאו תמיכה של 97 אחוז מהאנשים לכך שאנשים אחרים ייסעו באוטובוס לעבודתם, אף שהם עצמם מעדיפים לנסוע במכונית. כמו באישור של הקוסמוס למימרה, סקר של מכון גיאוקרטוגרפיה מגלה כי 94 אחוז ממצביעי מרצ תומכים בתחבורה בשבת, שעה ש-96 אחוז ממצביעי יהדות התורה מתנגדים לכך—שעה שברור לכל כי רוב מכריע ממצביעי מרצ (אשכנזים מהעשירון העליון) לא ייסעו בשבת, שלא לדבר על מצביעי יהדות התורה.

נוכל למצוא דוגמאות דומות לכך במקומות אחרים. שתי"ל, לדוגמה, יצאה עתה "להעביר מיד חוק שמחייב לבנות לפחות 10% דיור ציבורי בכל פרויקט בניה." סביר מאוד להניח כי רק מעטים מאוד ממנסחי ההצעה גרים כיום בדירות כאלו או יגורו בדירות האלו בעתיד. באופן דומה, נוכל למצוא במפלגות שונות קינה על־כך שמספר הדירות בעלות 2-3 חדרים הולך וקטן, אך ניתן לומר כי הרצוג, כחלון, לפיד או אף אחד אחר ממעלי הצעות החוק ומנסחי הרפורמות לא יקנה דירה כזו. הם פשוט חושבים שרצוי שאנשים אחרים יישמו את מה שהם עצמם אינם מוכנים ליישם.

אפשר להמשיך בדוגמאות המדגימות את הפער העצום בין העמדה להתנסות. נוכל להניח כי רוב מכריע מבין הפוליטיקאים התומכים בחיזוק הרפואה הציבורית ובחיסול הרפואה הפרטית הם צרכני רפואה פרטית כאשר הם עצמם נדרשים לכך. נוכל להיזכר בכך שגדעון סער יישם את מדיניות משרד החינוך לחסל את החינוך הפרטי, כאשר היה שר החינוך, כאשר ילדיו התחנכו בבית־ספר סמי-פרטי כזה בעצמם. כך גם לגבי שלי יחימוביץ, שטענה בספרה כי הבינה עד כמה החינוך הפרטי מזיק רק אחרי ששלחה את ילדה לבית־ספר כזה... ואז שלחה את ילדה השני לשם. וכך גם יצחק הרצוג, שבניו למדו בבית־הספר לטבע, אף שמצע מפלגתו קורא לצעדים שמשמעם חיסולם של בתי־ספר מסוג זה.

בפער בין התנסות אישית להמלצה לאחרים יכולנו להיווכח בשנה האחרונה, כאשר התביעה לחינוך ציבורי לכל מגיל שלוש שנים יושם. מעלי ההצעות סברו לתומם כי התוצאה תהיה שילדיהם יזכו לאותה איכות של חינוך לה זכו במערכת הפרטית, רק שהם לא יידרשו לממן אותה. בפועל, מה שאירע הוא שתובעי חינוך חינם זכו לחוות איך מרגיש חינוך חינם: עומס יתר, מחסור בסייעות, הזנחת ילדים, חינוך לקוי... כלומר, אותם פגעים בדיוק בהם הייתה נגועה מערכת החינוך הציבורית קודם לכן, בהעצמה בגלל תוספת הילדים. אין צורך לומר כי השוועה עלתה השמימה ושבה וירדה ארצה רק מתוקף חוקים פיזיקליים (התוצאה הסופית תהיה, אגב, לא הוספת סייעות (שתתרחש או שלא תתרחש) אלא חזרה בדלת האחורית אל אותו חינוך פרטי שקוננו עליו קודם).

אי־לכך ובהתאם לזאת, אני מציע את הרפורמה המוכחת הבאה, שתביא לפתרונן של כל הבעיות:
א. לא יעלה אדם הצעת חוק הנוגעת לתנאי התזונה, המחיה והמגורים של אנשים אחרים, אלא אם הוא עצמו או ילדיו (אם וכאשר) חוו וחווים אותם. רוצה דיור ציבורי? טוב ויפה, אך רק אם אתה עצמך מתגורר בדיור ציבורי. רוצה חינוך ציבורי? מצוין. והיכן למדו ילדיך? דוגל בגאווה חרדית-מזרחית? ישתבח שמו. ועתה, במטותא, הוצא את ילדיך מהישיבה הליטאית.
ב. לא תועלה הצעת חוק הנוגעת לכל דבר שהוא בלי לציין מה התקציב שיידרש לה, ומה המקורות לתקציב (העלאת מס? קיצוץ מס אחר?). סעיף קטן בחוק יאסור הצעת הגדלת הכנסות ממקור כללי או עלום (אל תאמר: קצצו בתקציב הביטחון/ההתנחלויות; אמור: אני מציע שיתווספו 60 סייעות, באמצעות סילוק סוללת כיפת ברזל אחת בדרום).
ג. לא תושמע "קריאה" לצעדים, אלא אם הקורא מיישם אותם. לדוגמה, מי שקורא "להיכנס בהם" יוכל לעשות זאת רק אם הוא עצמו (ובניו ובנותיו) "נכנס בהם" על בסיס פרסונלי. קריאות לשוויון שכר לנשים יותרו רק בצירוף תלושי שכר המעידים שבזוגיות בה היה המשמיע/ה חבר שכרו של בן הזוג הנקבי היה שווה או גבוה משכרו של בן הזוג הזכרי. סעיף קטן נוסף יאסור אמירה בפומבי של משפטים המתחילים ב"ישראל צריכה..." או "ממשלת ישראל צריכה..." לאנשים שאינם גרים בישראל לפחות 11 חודשים בשנה.
ד. כל אזרח יצטרך לעמוד ב"מבחן נאה דורש," שרק אחריו תותר דרך שגרה פעילות "יפה שלי," "מלכה," "זו אמירה פוגענית" והאמוטיקון של הזה שדופק את הראש בקיר. כל פעילות קוֹראנית תידרש לעמוד במבחן רישוי שנתי.


הצטרפו לקבוצת הקוראים המרגשת בפייסבוק וזכו בעדכונים


 
 
רשימת תגובות (7)
 
 
אני חושב שסעיף ב' מתקיים כבר היום
13/3/2015
נכתב על ידי בוב

 
 
 
 
האם שמעת את הרצאתו של בנט בועידת הפיננסים של דהמרקר?
13/3/2015
נכתב על ידי rdd

הוא דיבר דברי טעם,
והוא אץ עומד בקריטריון עליו אתה מדבר (הוא מדבר על הטבות מס וביטול רגולציות שונות על חברות, בעוד הוא ניהל חברה בעצמו). אילולא היה אוחז בדעות דתיות וסמי-פשיסטיות אולי הייתי מצביע לו.
 
 
 
 
לפי אותו הגיון רופא לא יטפל בחולה אלא אם חלה באותה מחלה קודם.
13/3/2015
נכתב על ידי עפר

 
 
 
 
זה לא יעבוד טוב לגבי וועדי עובדים
13/3/2015
נכתב על ידי ניר

נדמה לי שרובם די מרוצים שם
 
 
 
 
עפר....
14/3/2015
נכתב על ידי אורי רדלר

רופא ירפא מחלה שלא לקה בה, כמובן. מה שיימנע ממנו הוא להמליץ לחולים שלו לקחת תרופה א׳ למחלה כלשהי, שעה שהוא עצמו נוטל תרופה ב׳ לאותה מחלה ממש.
 
 
 
 
המלצה על מפלגה
15/3/2015
נכתב על ידי focus

אורי, אשמח לקבל המלצה על מפלגה שכדאי לבחור בה -- אבל כמובן, רק בתנאי שאתה-עצמך מתכוון לבחור בה.. :)
 
 
 
 
חד כתמיד.
17/3/2015
נכתב על ידי רוני

הייתי מציע להרחיב את הצעת החוק הזו גם לתקשורת - לא ידבר מגיש חדשות על פערי שכר והשכר מוגזם של הבכירים לפני שיחשוף לפננו את תלוש השכר שלו.