החי אלוויס? ומה שלומו?
  איתי שאל: האם קיים מחקר רציני שמוכיח שאלוויס עודנו חי?

במילה אחת: לא.

מותו של "המלך," אלוויס פרסלי, היכה בתדהמה את מעריציו. הזמר הנאה והנערץ, הסתבר, מת באופן עלוב מאוד, משילוב של עודף משקל והרבה מאוד סמים. גופו קרס בגיל 42, בהתקפת לב (תמונתו בארון המתים ותעודת הפטירה, כאן).

העובדות הפשוטות — אלוויס היה נרקומן מנעוריו, שגופו התמוטט בשלב מסוים מעומס הסמים (בשנת מותו רשמו רופאיו אלפי גלולות של סמי הרגעה ומרץ עבורו) — היו קשות לעיכול, ולכן נבראו תיאוריות קנוניה כאלו ואחרות. אורח חייו המפוקפק של אלוויס, השליכו המעריצים מעצמם, היה מאוס גם על "המלך" ולכן הוא ביים את מותו ונעלם אל אלמוניות מוחלטת.

את העובדות התומכות בתאוריה זו ניתן לחלק לשתיים:
  1. טענות לגבי עובדות תמוהות הקשורות למותו של פרסלי, שבגללן סביר להניח כי מותו כלל לא התרחש.
  2. טענות של אנשים שראו את פרסלי או פגשו בו אחרי תאריך מותו.

הטענות מהסוג הראשון בעייתיות. הראשונה שהעלתה טענות אלו הייתה גייל ברואר-ג'ורג'יו (Brewer-Giorgio), תחילה ברומן בדיוני מ-1979, ואחר־כך בשורה של ספרים שחזרו, בערך, על אותו רעיון. העדויות שהציגה ברואר-ג'ורג'יו לא היו משכנעות במיוחד, והתמקדו בפריטי מידע אנקדוטליים ולא משמעותיים, כמו הכיתוב על מצבתו של אלוויס, טענה תמוהה לפיה במקום גופתו נקברה בובת שעווה (שכדי שלא תימס הותקנה בארון מערכת מיזוג אוויר), ציטוטים שונים ומשונים מפי מקורביו (בפועל או לטענתם) על דברים 'מוזרים' ומיני צירופי מקרים, קלושים יותר או פחות.

צילומיו של אלוויס בארון המתים, עדויות הפתולוגים, מראהו בשנתיים שלפני מותו, שפע דיווחים על צריכת הסמים שלו ובעיות המשקל שלו, הדרדרות בריאותו ההדרגתית, העליה החריפה במשקל בחודש האחרון לחייו, וכן הלאה—כל אלו שיבשו עד מאוד את היכולת של חוקרים רציניים להתייחס לסוגיה. הפריט המרכזי על סדר יומם של חובבי תאוריות הקנוניה—המסתורין האופף את נסיבות מותו הבלתי נחקרות—מתפוגג עד מהרה כאשר מבינים את האינטרס המובהק של פמלייתו הענפה של "המלך" ושל הרשויות במדינה שלא לחשוף את מידת הרישול המבעיתה שבה פוטם אלוויס בעשרות אלפי כדורים, בלי בקרה כלשהי. תחקיר טלוויזיוני ישן, מספר על כך:השאלה השנייה חשובה פחות. הטיעון הבסיסי כאן הוא כי אלוויס, אחד האנשים המפורסמים ביותר בעולם; אדם שחי עם ועל פמלייתו כ-25 שנה, הצליח לפתע להימלט מהשפעתה, לחיות באופן עצמאי ובלתי־תלוי ולהסתתר באופן מושלם במשך עשרות שנים (אין תמונה אחת משכנעת, אפילו למחצה, של אלוויס המסתתר). לא מאוד משכנע.

וכולם מוזמנים לשאול שאלות נוספות...
 
 
רשימת תגובות (9)
 
 
תודה רבה
29/6/2009
נכתב על ידי איתי

 
 
 
 
www.capitalism.co.il
29/6/2009
נכתב על ידי רותם סלע

מעניין שהשאלה על מותה של אגדת הרוק עלתה רגע לפני שאגדת הפופ ירדה מהבמה
 
 
 
 
רוק?
1/7/2009
נכתב על ידי אליסה

הממם...טוב, כן, אבל רק במובן ובתקופה מסויימים. ובאמת עמדתי לשאול: מעניין מתי יתחילו לשאול את אותה השאלה על ג'קסון.
 
 
 
 
מייקל ג'קסון
2/7/2009
נכתב על ידי אפי

אף אחד לא יתחיל לחשוד שמייקל ג'קסון לא מת. אבל אין ספק שהקונסיפרציות סביב מותו יגברו ככל שנסיבות מותו ישארו לוטות בערפל.

אני מנחש שהקונספירציות ילכו בכיוון של "מי היה רוצה במותו של מלך הפופ שבועות אחדים לפני שכוכבו דורך שוב?"... מממ... אולי פול...
 
 
 
 
למה
2/7/2009
נכתב על ידי אליסה

שלא יתחילו לחשוד שהוא לא מת?
 
 
 
 
פול מקרטני?
2/7/2009
נכתב על ידי אורי רדלר

 
 
 
 
מייקל ג'קסון
2/7/2009
נכתב על ידי אפי

אליסה,
משום שהידיעות סביב הניתוח לאחר המוות, הבקשה לניתוח חוזר וכו' יגרמו למספיק אנשים "לוודא" שהוא מת ויסכלו מראש התפתחות שכזו. גם סוג הטענה שהושמעה אצל אלוויס שהוא "ירד למחתרת" תהיה קשה יותר נוכח סבב ההופעות שהוא עמד להתחיל. גלישה של הקונספירציה אל חטיפה לא תתפוס יותר מדי תאוצה. כך לדעתי לפחות.

אורי,
כן, פול מקרטני. אחרי שמייקל שר אצלו באלבום והוא שר אצל מייקל באלבום - מייקל קנה את הזכויות על הביטלס ב- 47 מיליון דולר, ומאז הם מסוכסכים. אחרי שרק לאחרונה הודיע מייקל שבכוונתו להתפייס ולתת לפול את הזכויות אחרי מותו (http://www.nrg.co.il/online/7/ART1/835/646.html), ניתן להניח שאם אכן תתפתח כזו קונספירציה - פול מקרטני הוא אחד מהמועמדים שלה...
 
 
 
 
אפי,
2/7/2009
נכתב על ידי אליסה

לפי דעתי אתה מזלזל ביכולתם של בני אדם להתעלם מהמציאות הפיזית.
 
 
 
 
פול מקרטני?
5/7/2009
נכתב על ידי אורי רדלר

לא ממש סביר, לדעתי.