אי-פוד והרשת
  למעלה ממליון משתמשי פיסי עברו להשתמש במחשבי מקינטוש, טוען מנתח הבורסה צ'רלס וולף מחברת נידהאם, שדבריו מתפרסמים במגזין רכילות המק אפל אינסיידר. לפי וולף, רק פחות ממחצית מהקונים עשו זאת בגלל השפעת ה"הילה", כביכול, של ה"אי-פוד", נגן האמפי3 של אפל.

וולף מבסס את הניתוח שלו על נתונים פשוטים, גלויים לכל: קצב מכירות מחשבי המק של אפל עלה בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה בקצב גבוה מהעלייה במכירות המחשבים בשוק בכללו. אפל מכרה כמעט 3.5 מליון מחשבים בתשעת החודשים הראשונים של השנה, לעומת 2.4 בתקופה המקבילה בשנת 2004. א' מינוס ב', יוצא קצת יותר ממליון.

הנימוקים שנותנים אנשים למעבר מחלונות למקינטוש פשוטים ומוכרים: וירוסים, תוכנות שוחטה וירקות דומים. ישנה מן הסתם גם השפעה של השימוש באי-פוד ואפקט רשת משולב של אי-פוד ואי-טוּנז וכן אפקט רשת של הצלחה, אבל לא ברור באיזו מידה הוא ממשי.

מאחרי הקלעים, מסמן השינוי הזה, קל ככל שיהיה (אפל עתידה לצאת נשכרת בתוספת של כשני אחוזים בשוק האמריקני וכאחוז בשוק העולמי), שינוי עמוק יותר בשוק המחשבים, היינו, מעבר הדרגתי משוק צומח לשוק בשל—משוק שבו מחיר ופונקציונליות הם חזות הכל, לשוק שבו לאיכות חיים, נוחות, עיצוב ומראה משחקים תפקיד חשוב הרבה יותר.

ייתכן והמעבר מסמן שינוי עמוק יותר במעמדם של החלוצים הטכנולוגיים בתוך זירת המחשוב. משך שנים רבות, דרש המחשב (ועדיין דורש) יכולות וידיעה טכנולוגית מורכבות וגבוהות יחסית. החלוצים מבחינה טכנולוגית היו דומים לנחשוני המשתמשים במכוניות, שידעו לא רק לסובב את מנואלת ההתנעה, אלא גם לטפל בהיבטים שונים של תפקוד המכונה הרגישה. התייצבותו של השוק, ואפיונו כשוק שבו איכות חיים ונוחות הם בעלי תפקיד מרכזי יותר, עתידים להפוך אותם בעתיד הלא רחוק מהמובילים והדמויות המרכזיות, לטכנאים שתפקידם סיוע או למומחים... טוב, אני סתם מחרטט כדי להוסיף פסקה.

נכתב: 9 בנובמבר 2005 (וואלה, לא זכרתי שבכלל כתבתי דבר כזה).