תנאים מחרידים של צדקנות
  התנועה לקידום הרעב בעולם השלישי מכה שוב. ב"הארץ" התפרסמה ידיעה (10/8/0) על מפעל בירדן המייצר בגדים עבור חברות ישראליות, מעסיק את העובדים בתנאים "בלתי אנושיים" ובשכר עלוב, רק 230 דולר לחודש. בעקבות הכתבה ארגנו "צרכנים" (כלומר, מתנדבי "קו לעובד" ו"פעילי זכויות אדם") הפגנות מול שערי חנויות המוכרות בגדים אלו. ח"כ שלי יחימוביץ' החביבה חיוותה את דעתה: "מדובר בניצול מחריד... עבדים בהונדורס, בדרום אמריקה, בסין, וגם במצרים ובירדן, מייצרים את הבגדים שאנו לובשים... דרושה פעילות משולבת: חקיקה שתחייב תעשיות ביטחונית לרכוש בארץ, ופעילות ציבורית שתחבר בין צרכן ישראלי להכרה שמי שתפר לו את הבגד הוא עבד."

שכר המינימום בירדן עומד, רשמית, על 213 דולר, והשכר הממוצע הוא בערך 288 דולר לחודש. כלומר, השכר העלוב בסטנדרטים ישראליים אינו כה עלוב. למעשה, רוב העובדים במקום הם מבנגלה-דש והשכר שהם מקבלים בירדן גבוה פי שישה מהשכר הממוצע לפועל חקלאי בבנגלה-דש.

זה אינו הופך את השכר לגבוה או מפתה במיוחד (אף כי העובדים מבנגלה-דש סבורים אחרת), אך הוא בהחלט מעלה שאלה של חלופות. מה אמורים הפועלים לעשות עתה, כשהניצול המחריד ייפסק? למות באין רואים? לעבור לעבוד בששון בשדות בנגלה-דש (ולמות באין רואים)? ומה יקרה לפועלים בישראל? ברור שהם לא יסכימו לעבוד בתנאים כאלה (ושלי יחימוביץ' תהיה הראשונה להזדעק נגד עבודה בתנאים כאלה בישראל). הם ירצו לעבוד בשכר גבוה לפחות פי חמישה. הם לא יקבלו את זה. המפעל המייצר ימצא מקום חדש, רחוק יותר מעין רואים, או שהוא ייסגר. אף פעם לא הבנתי אנשים המוכנים להקריב את חייהם של אנשים אחרים על מזבח צדקנותם. כנראה שאף פעם לא אבין.
 
 
רשימת תגובות (5)
 
 
המספר כואב להם בעין
11/8/2009
נכתב על ידי איש התרנגולת האיום

לעזאזל הגובה הריאלי של השכר, 230 זה מספר נמוך מדי וזהו, מ.ש.ל .
 
 
 
 
שלי יחימוביץ': פוסטמה או צבועה?
11/8/2009
נכתב על ידי אליסה

כנראה ששניהם יחד - שילוב מנצח.
 
 
 
 
אז רגע, איש תרנגולת איום ונורא
12/8/2009
נכתב על ידי אורי רדלר

אתה חושב שהם צודקים או שהם לא צודקים?
 
 
 
 
ובכן
13/8/2009
נכתב על ידי איש התרנגולת האיום

לו הייתי חושב שהם צודקים אז התגובה שלי היתה נשללת מנימתה הסרקסטית ומותירה אותי סתם צדקן דוגמאטי.
מה שאני מנסה לומר זה שאני מבין למה לא היית בטוח.
 
 
 
 
אני יודע שצדקנים דוגמאטיים...
14/8/2009
נכתב על ידי אורי רדלר

עושים זאת לפעמים כדי לקסום לבחורות (הן מאוד אוהבות זאת) ולא רציתי לקלקל לך אם וכאשר וכאילו.