צמיחה ללא תקדים בשוק הבולשיט
  "מקורות אנרגיה מתחדשים היו אחראים ל-13% מתפוקת החשמל בארה"ב בחודש מאי - שיא של כל הזמנים - לפי נתוני משרד האנרגיה בארה"ב. תפוקת החשמל ממקורות אנרגיה מתחדשים, בהם אנרגיית רוח ושמש, צמחה ב-7.7% לעומת חודש מאי 2008." (דה מרקר, 17/8/08).

נשמע מעודד, האין זאת? האנרגיה הירוקה בארה"ב תופסת תאוצה. הכל עובד נפלא. בואו, ביחד-כולנו, נרים כוסית מים צמחונית לכבוד הנשיא היקר, הנשיא האהוב, המעניק לנו פלאות כאלו.

אבל לפני הרמת הכוסית, נציץ לרגע בנתונים. לכאורה, אמנם, אין בכך צורך. הצבת הצמיחה באנרגיית רוח ושמש מחודש מאי 2008 די בה כדי להגיע למסקנה הנכונה כי ל"שיא של כל הזמנים" אחראית הצמיחה המרשימה ב"אנרגיית רוח ושמש." בכל זאת, רק כדי לכבד את הנשיא האהוב, נבדוק לרגע את הנתונים.

לפי נתוני משרד האנרגיה של ארצות הברית, הייתה האנרגיה המתחדשת אחראית לכ-10 אחוז מכלל ייצור האנרגיה וכ-7.3 אחוז מכלל הצריכה. נתון מרשים ביותר.

עניין אחד שמחבל בשמחת האנרגיה המתחדשת היא נתון נוסף באותה טבלה, לפיו זהו הנתון כבר זמן רב. בשנת 1949, למשל, היו האנרגיות המתחדשות אחריות לכ-9.3 אחוז מהצריכה וכ-9.3 אחוז מהייצור.

כיצד מסתבר דבר זה? הרי ידוע כי מקורות אנרגיה כמו "אנרגיית רוח ושמש" לא היוו גורם משמעותי, אם בכלל, בשנת 1949. הפתרון פשוט למדי.

תפוקת וצריכת האנרגיה נמדדות ב"יחידות חימום בריטיות" או BTU. זו היחידה הנדרשת לחמם פאונד של מים במעלת פרנהייט אחת. ארצות הברית צרכה בשנת 2008, למשל, 73.711 קוודריליון יחידות חימום כאלו. טבלה מאלפת (ויש גם טבלת אקסל) מספקת את ההתפלגות למקורות אנרגיה מתחדשת שונים.

מן הטבלה עולה כי הסוד אינו סודי כלל. ב-1949 סופקו כמעט 98 אחוזים מהאנרגיה המתחדשת משני מקורות: מים (תחנות הידרו-אלקטריות) ושריפת עץ (לדוגמה, להסקה). גם היום, שני מקורות וותיקים אלו—שני הילדים החורגים והשנואים של האנרגיה הירוקה—מספקים כ-61 אחוז מכלל האנרגיה הירוקה.

אנרגיית הרוח הטובה והחביבה, אכן צומחת לפלא תחת גשמי הברכה של הסובסידיות, ומספקת היום 10 אחוז מכלל האנרגיה המתחדשת (או, 0.7 אחוז מכלל הצריכה בארצות הברית, בדומה לאנרגיה ממעינות חמים וממים חמים). מצבה טוב בהרבה מזה של אנרגיה סולרית, המספקת קצת פחות מאלפית מכלל הצריכה בארצות הברית. השוק הצומח והגדל ביותר הוא, כמובן, שוק הדלקים הביולוגיים: דלקים המופקים מגידול תירס, קנה סוכר וכדומה. בעשר השנים האחרונות גדל שוק זה משליש האחוז מכלל צריכת האנרגיה לכ-2 אחוז ממנו.

כל זה מוכיח כי הנשיא היקר צדק. באמצעות הקרנת אנרגיה מתחדשת הוא גרם לנשיא הקודם, הלא הוא הנשיא הלא יקר בוש, להשקיע את אונו הדל בפיתוח אנרגיות מיטיביות כמו גידול תירס, רוח וקרני השמש. עתה אנו קוצרים את הפירות.

כשעלה נשיאנו האהוב לכס הנשיאות, הבחינה עינו החדה והעירנית בכך שנציגיו המרושעים של הממשל הקודם, הלא הוא ממשל הנשיא במכירת סוף-עונה בוש, הטמינו לו מלכודת ערמומית: מסתבר כי האנרגיה המתחדשת והברוכה, כמו זיוו של הנשיא האהוב, אינה נושאת רווחים רבים. למעשה, גידול תירס וקנה סוכר כרוך בהוצאת אנרגיה רבה יותר לגידולו, מכלל הדלק המופק ממנו. גם אנרגיית השמש והרוח, הסתבר, אינה ניתנת להפקה בלי לתדלקה באמצעות סיבסוד מקיף ומתמיד.

לדוגמה, תחנת הכוח המבוססת על אנרגיה סולרית במדבר מואבי נראתה מקור לתקווה גדולה, שכן היא עלתה 3.5 מיליארד דולר ולוחות השמש שלה מכסים קילומטרים רבים והם מרשימים מאוד למראה, ומייצגים נכונה את רוחו החדשנית, הנועזת והצודקת של נשיאנו, המנהיג היקר, שהשמש מברכת אותו מדי בוקר באופן אישי. בפועל, עם זאת, התברר כי תחנת השמש מסוגלת להפיק כמות צנועה של אנרגיה, המספיקה לטעון 254 דינמו של אופניים משפחתיים ממוצעים בלבד, ואף זאת בתנאי שרוכבי האופניים נוקטים זהירות ואינם עושים שימוש בזמבורה.

נשיאנו היקר, שהירח, הכוכבים והשיבולים בשדה כורעים ברך בפניו, מצא חיש קל פתרון לבעיה. הוא איתר מדען צנוע וחדשני, שנדחק אל השוליים תחת ממשל הנשיא מכירת-עודפים-חיסול-עד-גמר-המלאי בוש, שהגה המצאה נדירה בשם "מכונת הכסף." מכונה זו, מסתבר, מאפשרת לממשל הנאור הנוכחי להדפיס כסף עשוי מנייר בכל כמות דרושה למימון תחנות הכוח. המכונה משתמשת בנייר שנשר באופן טבעוני מעצים נשירים, ובאנרגיה של תחנת הכוח במדבר מואבי, שהוסבה לצורך זה מתעשיית הדינמו המתפתחת. כך נפתרה הבעיה כולה, והעולם כולו נושם לרווחה!
 
 
רשימת תגובות (7)
 
 
2+
18/8/2009
נכתב על ידי אלמונימי

1. מה זאת הנימה הצפון-קוריאנית הזו?

2. יש מצב לפרגן לקוראים ב-RSS?
 
 
 
 
אין כאן שום נימה צפון קוריאנית. אני מוחה בתוקף...
18/8/2009
נכתב על ידי אורי רדלר

פשוט רציתי לבטא את רחשי ליבי העולים על גדותיהם למנהיג האהוב.
 
 
 
 
רסס פיראטי למאמרים
19/8/2009
נכתב על ידי ישראל

אני מקווה שזה עובד
 
 
 
 
יש!
19/8/2009
נכתב על ידי אלמונימי

עובד מצויין! (גוגל רידר)

רוב תודות.
 
 
 
 
אצלי זה תוקע בצורה מטורפת את הדפדפן...
21/8/2009
נכתב על ידי אורי רדלר

(ספארי)
 
 
 
 
תתפיירפקס!
22/8/2009
נכתב על ידי אלמונימי

 
 
 
 
אני יכול גם להידבק בבילהרציה...
23/8/2009
נכתב על ידי אורי רדלר

הכל אפשרי, אם רק מוכנים להקריב נוחות.