הייתה עליה?
  איני סטטיסטיקאי, אף לא בן סטטיסטיקאי אני, אבל כשאני רואה תרשים, אני יודע לקרוא מה יש בו. לכן, כשקראתי את דבריו של פיל ג'ונס המתפטר כי העדויות שהעולם מתחמם מבוססות על מגוון מקורות... [ו]בין השאר, עם אלו של מדעני נאס"א" הסתקרנתי לברר את הנקודה. בלי להתעצל, שמתי פעמי אל אתר תחנות מזג האוויר של נאס"א והתחלתי למדוד.

נטלתי באופן אקראי למדי את גרינלנד, הידועה בכך שכל קרחוניה נמסים ועוד מעט אינם. על האי היו או יש 16 תחנות מדידה שנאס"א מעבדת את נתוניהן, אלא אם כן פספסתי אחת מהן, ובדקתי את הנתונים הגולמיים של כולן. הנה התוצאות הבסיסיות:


אני מודע לכך שבהירות היא לא הצד החזק של התרשים, ואתם מוזמנים לעיין בו בגודל ובאיכות משביעת רצון יותר כאן.

ביודעי את מגבלותי, ביקשתי לערוך בדיקה נוספת, כדי ללמוד מה היו השנים החמות ביותר בתיעוד. גרינלנד, שבה יש רק מקומות ספורים שבהם היה תיעוד רציף לאורך זמן (למעשה, אין שם אף תחנת מדידה שהייתה פעילה ברציפות בשנים 1881-2009, שבהן היה תיעוד מסודר של מזג אוויר), אינה מתאימה לכך, ולכן נפלה בחירתי על עברו האחר של כדור הארץ: ניו זילנד ואוסטרליה.

מאחר שבמקום יישוב עסקינן, בניגוד לגרינלנד הבלתי־מיושבת (כמעט), נקטתי אמצעי זהירות בסיסי ובחרתי רק במקומות כפריים, כדי להימנע מהצורך בהתאמה של הטמפרטורות. לעשות זאת בעצמי, איני יודע. לסמוך על נאס"א, איני יכול. חיפשתי גם את המקום בגוגל-ארת', כדי לוודא ש"כפרי" הוא אכן כפרי. במקרים רבים, במיוחד בארצות־הברית, כפריות היא עניין יחסי, וגם חורשה בלב פרוור גדול עשויה להיחשב כפרית. במטבע דומה, נתתי העדפה למקומות בהם הייתה מדידה מתחילת המאה העשרים לפחות ועד 2009.

לאורך הדרך, הייתי צריך לעשות פשרות שונות ומשונות, כי פשוט לא מצאתי הרבה מקומות שבהם נמדדו הטמפרטורות בעקביות. איך בדיוק החוקרים מסתדרים עם מידע חסר כל־כך?

התוצאות שעלו, מכל מקום, היו דומות מאוד לאלו של גרנלנד:והן מודגמות גם ב"קו המגמה" הלינארי של הנתונים:


תמונה בגודל מלא ובאיכות מלאה יש כאן.

מה קורה כאן, אם כך? האם אני מפספס כאן משהו מאוד בסיסי? האם ייתכן כי 37 התחנות שאת נתוניהם בדקתי הן "יוצא מן הכלל"? איך זה ייתכן? הרי בדקתי את כל תחנות המדידה בגרינלנד ואת כל תחנות המדידה (לפי הפרמטרים שקבעתי) בניו זילנד ובאוסטרליה. איה ההתחממות המדוברת?
 
 
רשימת תגובות (6)
 
 
ציר הY
4/12/2009
נכתב על ידי שומר הלילה

מה מייצג ציר הY בתרשים הראשון?
 
 
 
 
אורי-
4/12/2009
נכתב על ידי dugmanegdit

אני מצטרף לתהייתו של שומר הלילה. וגם - אני חושב שהחלפת בין הגרפים לקוי המגמה.
 
 
 
 
הצירים מייצגים בכל המקרים שנים וטמפרטורות
4/12/2009
נכתב על ידי אורי רדלר

הגבהים שונים, כי המדידות הן ממקומות שונים.
 
 
 
 
קבצים להורדה, לתועלתכם, והסבר נוסף
4/12/2009
נכתב על ידי אורי רדלר

לתועלתכם, הרי קובצי האקסל ששימשו אותי: גרינלנד ואוסטרליה וניו זילנד.

שוב, ציר ה-Y הוא טמפרטורות. ציר ה-X הוא שנים.
 
 
 
 
אורי-
9/12/2009
נכתב על ידי dugmanegdit

אני עובד על הנתונים הללו יחד עם עוד כמה עניינים ומנסה להשוות לנתונים של ה"רשויות". הניתוח שלי מבוסס על שתי שיטות - א. החלקה דרך מיצוע רב שנתי כדי למצוא קוי מגמה ב. התמרת פורייה של האות ועל ידי כך מציאת הגורם הלינארי. בינתיים אני יכול לומר שהנתונים נעים בין איזורים שבהם יש מגמת עליה קלה מאוד לכאלה שבהם אין עליה וכאלה שבהם יש ירידה קלה מאוד. פירוק הפוריה מראה פלקטואציה נחמדה עם מחזוריות בסיס די קבועה. לאחר שאסיים ואשווה עם הנתונים של NOAA (שנמצאים על הרשת), ובנוסף אחלים מהשפעת שתקפה אותי ביממה האחרונה (וגרמה גם לדחיה בפוסט שאני חייב לרותם) אני אדווח על ממצאי אצלי בבלוג.
 
 
 
 
דוגמה נגדית, זה יהיה נפלא!
9/12/2009
נכתב על ידי אורי רדלר

קודם כל, אני אגאל מבורותי המוחלטת ואהיה בור רק כמעט-מוחלט. שנית, זה יהיה מעניין מאוד לקוראים אחרים. אם תוכל להסביר במונחים למפגרים את הפעולות שאתה מבצע, זה בכלל יהיה נהדר.