כשהגשם יורד, הוא ניתך
  לאנגלים יש ביטוי נחמד: כשהגשם יורד, הוא ניתך. המכתבים שהודלפו עדיין עושים רעש איום, והנה הולך ומתברר כי עיוות הנתונים והתרמית מתפשטים לכל רחבי העולם.

הרוסים, כך מדווח ג'יימס דלינגפול בטלגרף הבריטי, סבורים כי מרכז הדלי לשינוי אקלים בבריטניה—מרכז העוסק בריכוז נתונים מטאורולוגיים מכל העולם ונחשב אחד משלושה המרכזים החשובים בעולם בנושא זה—עיוות את נתוני הטמפרטורה מרוסיה. דלינגפול מפנה לדיווחים נוספים, חשובים לא פחות, בנושא זה.

הרוסית שלי קצת חלשה, אבל מי שרוצה לקרוא את הדיווח בשפת המקור, מוזמן. אם הבנתי נכון, המדידות התעלמו מרוב נתוני המדידה מתחנות שלא תאמו את תאוריית ההתחממות הגלובלית. אם זה נכון או לא, קשה לי לומר. הדברים, לכל הפחות, נשמעים לא כל כך טוב.

קודם לכן, נחשפו עיוותים חמורים במדידת הטמפרטורות באוסטרליה (אבל כדאי גם לראות את המשך הדיון, למשל בקישור כאן. על ההיבט הניו-זילנדי כבר כתבתי קודם. יש גם דיונים מעניינים במה שקורה במקומות מסוימים בארצות־הברית (וגם כאן).
 
 
רשימת תגובות (1)
 
 
זה כמובן לא משפיע
18/12/2009
נכתב על ידי dugmanegdit

על הדיווח בישראל. גיא לרר לקח על עצמו את העניין אבל בתוכנית האחרונה שראיתי של טווידלדי וטווידלדאם דווידלדאם (very dumb....) ביטל את העניין במחי יד כשטען "יש כבר עצומה של מאות מדענים שטוענים שהדבר הוא קשקוש". הוא כמובן שכח לציין שאת העצומה אירגן המט-אופיס הבריטי וכי מי שחתם על העצומה אלו מדענים שמועסקים במט-אופיס או תלויים בו לפרנסתם. בקיצור - התקשורת הישראלית מתעקשת לא להתייחס. אבל מה שיפה בגשם מהסוג הזה הוא שהוא מחלחל לו ויותר ויותר אנשים כבר מתחילים לשאול את עצמם שאלות בעניין. יחד עם פרסום הנתונים המובטחת מהמט אופיס וכל יתר הגילויים שמתעוררים, כמו במקרה של פרסום תמונתו של אנס יודע, אני חושב שיש סיכוי סביר שנתחיל לראות תוך תקופת זמן של כמה חודשים דיון מעט יותר רציני בנושא.