המצאת השקר
  דמיינו לכם עולם בו אף אחד אינו משקר. ולא רק שלא משקר: אף אחד אף אינו מסוגל להעלות על דעתו את הרעיון שאפשר לשקר. רעיון פשוט אך מרתק זה הוא העומד בבסיס "המצאת השקר," סרט חדש כתב, הפיק, היה שותף לביום ובו מככב ריקי ג'רווייז ("המשרד).

גיבור הסרט, מרק בליסון, הוא כותב תסריטים כושל, העומד על סף פיטורין. מצבו נואש וכדי להוסיף לדיכאונו, פגישתו עם נערת חלומותיו, אנה (ג'ניפר גארנר) אינה עולה יפה. על סף פינוי מדירתו והפיכתו לדר־רחוב מגלה בליסון, כמעט באקראי, כי ביכולתו לשקר. בעולם של דוברי אמת, ליכולת לשקר כוח רב, לבנות ולהרוס, ומכאן מתגלגלת העלילה עד לסוף המתבקש.

העלילה אינה חשובה במיוחד ב"המצאת השקר." בעצם, זהו שקר: היא לא חשובה כלל. ג'רווייז מעוניין לחקור את האפשרויות הרעיוניות והקומיות הטמונות במצב בו כל אדם אומר את האמת, ורק את האמת. ג'רווייז מוסיף כאן טוויסט קטן, ומוצלח מאוד מבחינה קומית: כולם אומרים את כל האמת, כל הזמן, כך שארבעים הדקות הראשונות הן חגיגה משעשעת מאוד של אמירת כל הדברים שאנחנו חושבים בליבנו, אבל לא באמת אומרים: על עמיתים לעבודה, על יחסים בין נשים לגברים, על כסף, על זקנה, על פרסום ופרסומות, על סרטים, ועל שיקולים רומנטיים וכספיים.

בחלקו השני של הסרט, כאשר בליסון מגלה את יכולתו לשקר, יש לג'רווייז מה לומר על אלוהים ועל דת, כששאלותיהם התמימות של אזרחי העולם שאינם יודעים לשקר חושפות עד כמה רעיון האל מופרך, ובאיזו מידה הוא נוצר וקיים רק כדי לנחם אותנו בכאבי החיים. ג'רווייז חותך באופן קר, קודר וכואב. בכל זאת, זה עדיין מצחיק.

והרהור פילוסופי לסיום: ג'רווייז מתאר תמונה אמינה למדי של עולם בלי שקר, אך בעולם כזה, חייבים לומר, אין גם הומור, אין דמיון, אין יצירתיות ואין המצאה. קשה לחשוב איך הייתה יכולה המהפכה התעשייתית, למשל, להתרחש בלי היכולת לדמיין.

הסרט מעט טלוויזיוני בהפקתו, אך עדיין נאה, נעים ומעורר מחשבה. כדאי לראות.
 
 
רשימת תגובות (3)
 
 
תודה על ההמלצה, סרט גדול.
6/2/2010
נכתב על ידי איתי

למרות שלא ברור לי כלכך הקשר בין כנות חסרת מעצורים ושטחיות וזלזול מוחלט בערכים כמו אהבה ואושר.
 
 
 
 
אכן, זה לא ברור בכלל...
7/2/2010
נכתב על ידי אורי רדלר

אבל הסרט מצחיק מאוד.
 
 
 
 
מצחיק, אבל לא מאוד.
14/2/2010
נכתב על ידי משקיף משמאל

הפרסומות של קולה ופפסי היו נהדרות, קרטוני הברית גם, וכל היתר התיש יותר משהצחיק.