קיוטובמה
  מקבץ קישורים ועניינים הקשורים בקיוטו ובהרפתקאות הבחירות של אובמה ושות'.

קיוטו? איפה זה?
וולטר ראסל מיד כותב על "פרוטוקול קיוטו האידיוטי": 95 סנטורים הצביעו נגדו בארצות־הברית בשנות התשעים ועתה מסתבר, כך הוא טוען, שהם צדקו במאה אחוז.

עדות מרכזית לעניינו הוא דיווח של הגרדיאן על דו"ח של "סוכנות הסביבה האירופית" הגורס כי מדינות האיחוד האירופי עשו כברת דרך ניכרת בדרך אל הפחתת פליטות הפחמן הדו־חמצני שלהן: 17 אחוז הופחתו בהשוואה לפליטות שנת 1990, ומדינות אלו, לכאורה, נמצאות בדרכן להשגת היעד של הפחתה של 20 אחוז עד שנת 2020.

אבל יש כאן בעיה, מספר הגרדיאן: לפי דו"ח שעתיד לפרסם "פוליסי אקסצ'יינג'" הבריטי עיקר השינויים האלו הם אשליה ומראית עין. כמה מההטעיות מוכרות. לדוגמה, סגירתם של מפעלים מזהמים וכושלים במדינות מזרח אירופה (ובמיוחד במזרח גרמניה), שנרשמה כ'הפחתת פליטה' של האיחוד האירופי. גם עסקי סחר-מכר בפליטות, עם מדינות מפותחות פחות מוכרים. אבל עיקר ההטעייה היא בכך שהפליטות פשוט לא הופחתו—הן יוצאו למדינות אחרות. לדוגמה, חלק לא מבוטל מפליטת הפחמן הדו־חמצני בסין היא תוצר של ייצור מוצרים הנצרכים באיחוד האירופי ובמערב בכלל. אם מתבוננים בתמונה במלואה—כלומר, לא רק במוצרים ובשירותים המיוצרים במדינה אירופית מסוימת, אלא באלו שהיא צורכת, עולה כי פליטות הפחמן הדו־חמצני עלו ב-40 אחוז בהשוואה לשנת 1990.

על מה הוויכוח, בעצם?
ג'ים מאנצי כתב מאמר נאה ב"ניו רפבליק," בתגובה למאמר מעניין של ביל מקיבן. הטיעון של מקיבן הוא, כמה מפתיע, שכל הספקנים האלו הם בעצם שלוחי מימונם של תעשיות קוך. מאנצי, המוזכר על־ידי מקיבן כמי שהמיר דתו מספקנות לאמונה שלמה בביאת ההתחממות הגלובלית מציג כמה עובדות מעניינות.

מאנצי מעיין בדוח הרביעי של הוועדה הבינממשלתית לשינוי אקלים (IPCC), שקבעה כי תיתכן במאה הקרובה עליה של 1-4 מעלות, וכי עליה זו תוביל, במקרה של עליה של 4 מעלות במאה הקרובה, לירידה של 1-5 אחוזים בתמ"ג. ירידה בשיעור נמוך מזה עשויה להניב תועלות יותר מעלויות. שינוי כזה רחוק מלהצדיק את העלויות העצומות שהעולם נדרש לעמוד בהן כבר עכשיו כדי למנוע סכנה כה זניחה, באופן יחסי.

ואם אתם כבר כאן, הסבר משובח ובהיר של עמדותיהם של רוב הספקנים מביא וורן מייר בבלוג-פורבס שלו: לא, הספקנים אינם כופרים בהתחממות כדור הארץ, הם פשוט לא מסכימים לגבי הקטסטרופות החזויות כתוצאה מההתחממות החזויה ומפקפקים גם בנכונות התחזיות לעתיד. כדאי מאוד לקרוא.

וזה מה שיש לכם להציע?
קצת ישן, אבל מעניין. הדמוקרטים יצאו במתקפה על "לשכת הסחר," בטענה שזו מממנת מועמדים רפובליקנים בכסף זר. הטענה לא ממש המריאה, שלא לומר נחתה צולעת ושברה כנף, ומכת המוות הונחתה עליה על־ידי מרק שיפר מ"מול פני האומה." כדאי לקרוא את המאמרון המעניין של טוני הרנדן, וכמובן לראות את הסרט כאן. הקטע המעניין מגיע לקראת הסוף.ושוב, אם אנחנו כבר כאן, מאמר ארוך ומעניין למדי בניו־יורק טיימס סוקר את נשיאותו של אובמה ועומד על הלכי הרוח של האיש ויועציו. נוכח התבוסה המסתמנת בבחירות לבית הנבחרים (כרגע לרפובליקנים צפוי רוב מרשים) והסכנה למצב הדמוקרטים בסנאט (רוב זעום, במקרה הטוב) חוששים אובמה ואנשיו מחזרה על מקרה קלינטון: נשיא האחוז ביד רוב רפובליקני נחוש לרסנו תקציבית, בלי יכולת לחולל רפורמות גרנדיוזיות נוסח אלו שביצע קודם. באופן מפליא למדי, המודל הדמוקרטי אד רנדל, מדבר על "סירובם של הרפובליקנים לשתף פעולה"—זאת תחת ממשל שהפליא לבצע חקיקה בלי להתייחס כלל להסתייגויותיהם של הרפובליקנים. רנדל מציין, עם זאת, כי הגיע הזמן להפסיק לקונן על "מורשת בוש"—"אחרי שנתיים, זה כבר שלנו."
 
 
רשימת תגובות (20)
 
 
אני רק תוהה
18/10/2010
נכתב על ידי dugmanegdit

מה היו אומרים כאן אם מישהו היה מציע לבדוק איזה כסף זר מממן איזה קמפיין של כל מיני מפלגות וארגונים. בעצם, מישהו כבר הציע את זה לא? ואנחנו יודעים מה הייתה התגובה...

נ.ב. - אני חושב שמה שהיה חסר זה שמר אקסלרוד יאמר שהרפובליקנים כרתו ברית עם אל-קאעידה לחסל את ארה"ב וש-11/9 הייתה "עבודה מבפנים". כשאין חומרים אמיתיים עוברים לקונספירציות חסרות בסיס.
 
 
 
 
רגע, רגע
18/10/2010
נכתב על ידי שומר הלילה

הדמוקרטים מאשימים את הרפובליקנים בלקיחת ערימות של יואנים סינים, בעוד הצרכן העיקרי של יואנים סינים (בצורת הלוואות) בשנתיים האחרונות הוא הממשל האמריקאי ונשיאו?

 
 
 
 
זה נשמע ומריח כמו צעד של יאוש
18/10/2010
נכתב על ידי אורי רדלר

 
 
 
 
אוף...
18/10/2010
נכתב על ידי שומר הלילה

Bob: do you have any evidence that it is anything other than peanuts?

David: do you have any evidence that it is not.

ועל זה נאמר: לך תוכיח שאחותך לא זונה.
 
 
 
 
כן, זו בהחלט הייתה תשובה לעניין
18/10/2010
נכתב על ידי אורי רדלר

 
 
 
 
face the nation
18/10/2010
נכתב על ידי אפי

הייתי מתרגם את זה "התמודד מול האומה"... :-)
 
 
 
 
רגע, אחותו של אקסלרוד לא זונה?
19/10/2010
נכתב על ידי dugmanegdit

הוא יכול להוכיח את זה?
 
 
 
 
איך היא יכולה להיות זונה,
19/10/2010
נכתב על ידי אליסה

אם היא יהודיה ואשכנזייה?
 
 
 
 
היא תמיד יכולה להיות
19/10/2010
נכתב על ידי dugmanegdit

זונה במקרה שאין לו אחות (כי על הקבוצה הריקה לכל טענה יש ערך אמת). בכל מקרה, אני חושב שאם הדמוקרטים דורשים מהרפובליקנים את כל הקבלות אולי הם גם צריכים להתכבד ולהציג את כל הקבלות רק כדי שנדע שהם לא מקבלים תרומות מהסעודים?
 
 
 
 
נ.ב.-
19/10/2010
נכתב על ידי dugmanegdit

ואני מכיר הרבה יהודיות אשכנזיות (כולל אמריקאיות) שהן מה זה זו....
 
 
 
 
התכוונת שהן בנות זו...
19/10/2010
נכתב על ידי אליסה

זנות איננה תופעה גנטית.
 
 
 
 
לא דווקא לא טעיתי-
19/10/2010
נכתב על ידי dugmanegdit

יש גם את אלה שהן בנות זו....
 
 
 
 
אורי, נדמה לי שהתכוונת לסנאט ולא לקונגרס כולו.
20/10/2010
נכתב על ידי א"ק

"נוכח התבוסה המסתמנת בבחירות לבית הנבחרים (כרגע לרפובליקנים צפוי רוב מרשים) והסכנה למצב הדמוקרטים בקונגרס (רוב זעום, במקרה הטוב)"
 
 
 
 
תודה על התיקון, אבל לא היה מה לתקן
21/10/2010
נכתב על ידי אורי רדלר

זה תמיד היה נכון. מאז ומתמיד היינו במלחמה עם אירואסיה.
 
 
 
 
xD
21/10/2010
נכתב על ידי א"ק

 
 
 
 
משעשע
21/10/2010
נכתב על ידי יוסי

כמה אנשים מתחת לגיל 30 קראו, לדעתך, את 1984?
 
 
 
 
יוסי, אני ניסיתי ונטשתי
22/10/2010
נכתב על ידי אביעד

זה כתוב רע.
 
 
 
 
אה... הושפלה קומתך.
25/10/2010
נכתב על ידי אורי רדלר

1984 זה ספר נפלא
 
 
 
 
אני מתחת ל-30...
25/10/2010
נכתב על ידי שומר הלילה

ושהייתי בצבא, זה (ומלכוד 22, כמובן) היו הספרים הכי פופולרים בפלוגה.

במחשבה נוספת, נראה כי הספרים הכי פופולרים בפלוגה היו על ארגוני-על רשעים או אדיוטים. כנראה שאתה בצבא, הרעיון של ארגון-על מרושע/מטומטם לא נראה מופרך כל-כך...
 
 
 
 
אני עדיין בהלם מחוות הדעת על 1984...
15/11/2010
נכתב על ידי אורי רדלר

ספר נהדר.