Splice
  האם אי־פעם תהיתם מה היה קורה אילו הייתם מדענים רבי־פעלים במכון מחקר רפואי עתידני המנהלים זוגיות צולחת תוך כדי פיתוח תולעי ענק מאוהבות לצורכי סינתוז פרוטאינים, כשלפתע מתברר לכם שזוגתכם שתחיה מגדלת בחשאי עובר דמוי אדם סודי בתוך רחם עשוי מגומאוויר?

אם תהיה נורמטיבית ממין זו היא מנת חלקכם—ומדוע לא, בינינו?—כי אז "ספלייס" (Splice) הוא הסרט שלו חיכיתם.

סיפור העלילה
וזהו סיפור העלילה: מדען כלשהו וחברתו לחיים כלשהי הם מדענים עתירי כשרון העובדים בחברה בשם נֶרד (Nerd) ועמלים בה על עבודה פורצת דרך לשזירת ד-נ-א של יצורים חדשים ודמיוניים, מהם ניתן יהיה להפיק פרוטאינים או משהו כזה.

המדען (אדריאן ברודי) ואשתו (שרה פולי) העובדים בחברת תרופות מצליחים בפיתוח משהו שנראה כמו תולעת ענקית בנויה מד-נ-א מוקרץ. הצמד מאושר בהישגו, וחושב שהגיע הזמן לעבור לשלב הבא, שהוא, כמובן, שזירת ד-נ-א אנושי, שכן שזירה כזו תאפשר לפתח תרופות למחלות קשות שונות. אבל למכשול עומדת להם מנכ"לית החברה הצרפתית והחמדנית, התובעת מהם לנצל את ההישג המדעי המרשים לצרכים בזויים כמו פיתוח תרופות לבעיות שניתן לפתור כבר עתה, במקום לצעוד באומץ אל עתיד מופלא.

אלזה קסט, האישה, מתבעסת מהקטעים המסריחים שהמנכ"לית עושה, ומחליטה לשזור ד-נ-א אנושי בחשאי בכל זאת. כדי לשמור על סודיות מרבית, היא מחליטה לעשות זאת במעבדה הצמודה לזו שבה עובדים כל עמיתיה. באופן מפתיע, חברה לחיים, קלייב, מגלה את העניין והופך שותף סוד וכעבור כמה ימים מגיח מרחם הגומאוויר המאובטח זחל די גועלי, שגם נושך בכפיות תודה את ידה של אלזה.

הזחל מתפתח היטב ובתוך שבוע-שבועיים או משהו מתפתח מבחינה אבולוציונית ואחרת והופך לילדה חביבה עם קרחת ועיניים בצד הראש. וגם זנב. וגם רגליים של קנגורו. לרגל ההתפתחות המשמחת, מחליטים ההורים לקרוא לה דֶרן, שזה כמו נֶרד, רק הפוך. את הקן המשפחתי החמים והמתהווה פוקדות צרות, כמו זה שהילדה מתגלה כדי סתומה, אך מצד שני גאונית וגם מקבלת חום וגם כמעט מתה מזה ואז האב (קלייב) מטביע אותה במים, ואז מתגלה שיש לה ריאות אמפיביות—יעני, היא נושמת גם מתחת למים.

האידיליה הזו מופרת כאשר אחיו של קלייב, שגם הוא עובד במעבדה (הזכרתי את זה?) מגלה את הילדה, ולכן אין מנוס אלא להעביר אותה לחווה נטושה בצפון המדינה ושם לשכן את הילדה בתנאי פנסיון מלא ובמשמעת של פנימיה צבאית. מפה ומשם גם מתברר שאלזה גדלה בתנאים ירודים חבל על הזמן, וישנה על מזרון על הרצפה, בלי פוסטרים על הקירות ובלי שום דבר, אבל בסרט שכחו מזה אחר־כך, אז גם אנחנו נשכח.

איפה היינו? הילדה מתפתחת יפה, חוץ מזה שמתגלה שהיא אוהבת בשר נא ושהיא עצבנית חושילי ומאוד רגישה וגם אין לה בעיה עם לצוד ארנבות ולאכול אותן נא באופן אורגני לחלוטין. שני ההורים, בינתיים, עסוקים בגידול הילדה ולא זורקים זין בעבודה. משום כך, כשמגיע מועד הפרזנטציה עם שתי התולעים המאוהבות, מתגלה לפתע—אל מול קהל בעלי המניות והעיתונות—שהתולעת האישה הפכה לתולעת גבר ושתיהן מתכסחות ודם משפריץ מכל כיוון והטנק האטום שלהן נופל על הרצפה ואל תשאלו.

המנכ"לית לא מי־יודע־כמה מרוצה מאיך שהפרזנטציה יצאה, בגלל משחק הדמים עם התולעים וכל זה וראש המעבדה—בחור אנטיפתי לגמרי, עם זקן והכל—דורש מקלייב ומאלזה "להשיג תוצאות" בתיק-תק.

בינתיים, בחווה, הילדה ממשיכה לגדול ונהיית כוסית אש (דלפין שניאק). בשלב זה, מדובר בבחורה נורמטיבית כמעט לחלוטין, שהדבר היחיד שעלול להפריע לה להשתלב בחברת בני־אדם רגילים זה שהיא לא מדברת ושיש לה רגליים משונות ושיש לה זנב עם עוקץ, ושיש לה לשון מחודדת באורך שהיה מניב לה פופולריות רבה בקהילה הלסבית, ושהיא אוהבת לישון במיכל מים ושהיא מטפסת על הגג בלילה ושכשהיא חוטפת עצבים יוצאות לה כנפיים של דרקון מהגב.

כוסיותה של הילדה המתבגרת אינה חומקת מעיניו של קלייב, והקשרים בינו לבין שזירת הד-נ-א החושנית הולכים ומתהדקים. יום אחד, כאשר אלזה עוד בעבודה, קלייב מגיע לראות מה המצב עם דֶרן. הוא לא מספיק לשאול מה קורה וכבר דֶרן הכוסנית מתנפלת עליו ודופקת לו בוסה מעולם אחר. את ההמשך המתבקש יכול לדמיין לעצמו כל מי שיצא לו להתנשק עם שזירת ד-נ-א עם ציצים שובבים וזנב...

עוד הם נטחנים בכיף ופתאום נכנסת למחסן אלזה. היא כמובן מאוד לא מרוצה מכל הסיפור, במיוחד כי מבחינה גנטית דֶרן היא הבת שלה, וכל ההסברים של קלייב נופלים על אוזן ערלה. נשים, לך תבין מה הסיפור שלהן. בתור עונש חינוכי, היא מחליטה לקשור את דֶרן ולחתוך לה את הזנב. את הזנב היא לוקחת, נוסעת למעבדה וצ'יק-צ'ק מסנתזת מהזנב את כל הפרוטאינים או מה שצריך. היא מספרת על זה לקלייב ושניהם, ככה נראה, די סבבה עם לסגור את הסיפור עכשיו ולחסל את דֶרן.

ברוח זו, הם מגיעים לחווה, אך עוד לפני שיוצא להם לנסות לחסל את דֶרן מתברר שהיא גוססת. כמובן שהם מחבקים אותה בחום אבהי והשזירה האומללה מתפגרת בזריזות. הם קוברים אותה וכבר עושים דרכם אל המיצובישי, כשלפתע מגיעים למקום אחיו של קלייב וראש המעבדה (זה עם הזקן), כשמטרתו השפלה היא להחרים להם את דֶרן לצורך טיגונה ברוטב בשמל במעבדות החברה.

הזוג מבשר לו שאחר את המועד אך אז, במפתיע וכצפוי, מתברר שדֶרן לא מתה אלא דווקא קמה לתחיה והיא עכשיו גבר—בדיוק כמו התולעת. דֶרן הגבר מכסח בזריזות מרבית את ראש המעבדה, מפצלח את אחיו של קלייב, מעיף זפטה איומה לקלייב וכמובן, בתור גבר טיפוסי, עולה על אלזה ומתחיל בתרגילים לשחרור רצפת האגן. בינתיים, קלייב מתאושש מהזפטה ותוקף את דֶרן, שמקפד לו את הצורה עם הזנב, אבל הקיפוד מאפשר לאלזה לקחת מוט עץ ולשפד את דֶרן.

תם ונשלם? לא ולא. בסצינה האחרונה בסרט מציעה המנכ"לית לאלזה השורדת סכום עתיר אפסים בתמורה ל... מה רבה ההפתעה... הבן שברחמה.

מסקנה
דונט פאק וויז מת'ר נייצ'ר ואל תזיין את השזירה הגנטית של חברה שלך—זה לא חוקי וזה לא משתלם.
 
 
רשימת תגובות (8)
 
 
רגע,
9/11/2010
נכתב על ידי אליסה

חשבתי שהיו לה עיניים בצד הראש?
 
 
 
 
אה, ושיישרפו הצרפתים.
9/11/2010
נכתב על ידי אליסה

 
 
 
 
בסוף העיניים הסתדרו לה ונדדו לאמצע של הפרצוף....
9/11/2010
נכתב על ידי אורי רדלר

אני מניח שאם היא הייתה שורדת עוד קצת הן גם היו מתארגנות אחת מעל לשנייה
 
 
 
 
כמו שסבתא שלי תמיד היתה אומרת:
9/11/2010
נכתב על ידי אליסה

הכל לטובה.
 
 
 
 
במיוחד אחרי שהמקרר נפל על סבא
9/11/2010
נכתב על ידי אורי רדלר

 
 
 
 
לא היו מקררים.
10/11/2010
נכתב על ידי אליסה

במקום זאת הוא גויס ישר מבית הסוהר.
 
 
 
 
למה אדריאן ברודי מופיע בכאלו סרטים
10/11/2010
נכתב על ידי גונזו

אני מאוד מאוכזב ממנו. יש לו ממש טעם רע או שאולי פשוט לא מציעים לו תפקידים נורמליים.
 
 
 
 
שאלה טובה (לגבי אדריאן ברודי)...
11/11/2010
נכתב על ידי אורי רדלר

ראיתי אותו בכמה דברים די זוועתיים. אולי באמת לא מציעים לו. לסרט הזה היה, אבל, פוטנציאל בסיסי. הוא פשוט היה מורכב מיותר מדי דברים וניסה לרקוד על מליון חתונות ולכן יצא מגוחך. אולי בתסריט זה נראה לו נורמלי.