השרה הגאונית
  '''את המאמר הבא כתבתי ל"הקפיטליסט היומי" ביוני 2007'''

כזאת וכזאת מספר לנו "הארץ": "שרת החינוך, יולי תמיר, הציגה אתמול (שלישי) שיטה חדשה לגביית תשלומי הורים, לפיה הביטוח הלאומי יגבה מדי חודש אגרה ממשפחות התלמידים, בהתאם לרקע סוציו-אקונומי. אגרה זו תחליף את הגבייה העצמאית של בתי הספר, שרבים מהם גובים כיום סכומים גבוהים בניגוד לחוק."

הגיון הברזל שמאחורי ההצעה ברור לכל: היום משלמת כל משפחה בישראל בממוצע כ-10,000 שקל תמורת "חינוך חינם." מעתה, ישלמו העשירים (כלומר, משפחה שהכנסתה מעל ל-11-12 אלף שקל) סכום של 4-6 אלפי שקלים מדי שנה תמורת "חינוך חינם" שיהיה הפעם—ספק אין בליבנו—חינמי לחלוטין ללא תוספת תשלום, מונוסודיום גלוטומט או צבע מאכל E212.

אין מה לומר ואין מה להגיד, לבד משתי מילים פשוטות: הצעה מצוינת!

אמנם על־פי חישוב סביר עולה כי הסכומים שייגבו יכסו לכל היותר רק חצי מהיקף תשלומי ההורים היום (1.5 מיליארד שקל, לפי הערכות), אבל מכבר נחה דעתנו שאם לפי שיקול דעתה של פרופ' יולי תמיר (שרת החינוך!) צריך לשלם, אז כנראה שצריך.

אכן, היו אנשים שהעלו תהיות האם יש צורך בהקמת מנגנון גבייה נוסף המתבסס על מנגנון הגבייה של הביטוח הלאומי, הידוע ביעילותו המפוקפקת, רק כדי לגבות את הסכום שלהלכה לא היה צורך לגבותו, אך מאחר ושרת החינוך (תמיר) קבעה כי יש צורך ב"ביטול המציאות הנוכחית" הרי שמסתמא מנגנון זה יוקם הפעם ברוח זו ויפעל ביעילות מרבית.

ברור לכל, כמובן, כי לצורך מימוש תוכנית מצוינת זו יהיה צורך לשנות את כל מערכת המיסוי בישראל ולהפוך אותה על פיה, לחייב שכירים במילוי דוחות ביטוח לאומי, מערכת מעקב ענקית ובזבזנית אחרי מאות אלפי השקרנים, שינויי חקיקה דרמטיים, ענישת מיסוי כנגד צעירים ובעלי משפחות ועלויות של מאות מליוני שקלים בשנה למערכת שתבלע כ-80 אחוז מהסכום שייגבה, אך כל אלו בעיות זניחות המתגמדות לגודל של אצבעוני הסובל מבעיות בבלוטת ההיפוקמבוס כאשר אנו שומעים את המילים החמות של יו"ר ועדת החינוך, מיכאל מלכיאור (עבודה-מימד) המשבח את תוכניתה של תמיר יולי, שרת החינוך של ישראל, במילים החמות הבאות: "ההצעה הזאת טובה יותר מהמצב הקיים כיום." אכן, מלים כדרבנות.

אודה ואתוודה, הייתי בין האנשים הקטנוניים שסברו בעבר כי הגברת אשר על החינוך (תמיר) היא טמבלית מדאורייתא. עתה אני יוצא, כמוני כאחרים, וידי על ראשי: היא גאונית! פשוט גאונית!

הקורא הציניקן יתהה על הצהרה זו, אך תהייה זו בבורות יסודה. לכאורה, נראה הצעד כמו הטמטום בהתגלמותו: השרה תמיר מציעה למסות פעם נוספת, באופן שקוף ואווילי, את קהל היעד של מפלגתה, התומכים הנאמנים שטעם הפרווה (חלבי) של הדמגוגיה מצועפת השוליים של ח"כ הנמר"צת לשעבר הולם את טעמם. מדוע לצאת בתוכנית כזו, שאין שום סיכוי ליישמה ולא תהיה בה שום תועלת גם אם תיושם?

התהייה הזו, מפספסת את כל העניין. השרה תמיר, שדה פיקחית שכמותה, הבינה כבר ביומה הראשון במשרד החינוך כי קהל היעד האמיתי שלה—גוורדיות המצביעים הכבדות באמת—לא נמצא בין המוני עם ישראל אלא דווקא במשרד החינוך. אם רק תצליח להשביע את רצונם של פקידי המשרד, עתידה מובטח: מהלומה פדגוגית-אוריינית אחת מצידם, ועם ישראל יפול שדוד ומתעלף מהערצה, ושפתיו החרבות ילחשו: בקלפי, רק תמיר!

וככה זה עובד: התוכנית של תמיר מכוונת להשגת מטרה אחת ויחידה: לדפוק את החינוך הפרטי. מצבם של הורים עניים או עצם האגרות אינם מעניינים לה את קצה המקום שעליו נהוג לשבת בחדר הקטן ביותר בבית.

משרד החינוך מאבד בשנים האחרונות את השליטה על המערכת. מערכת החינוך התורני והש"סי מחד, ומה שכואב יותר, ההורים החילונים, מתפכחים מכל אשליה לגבי יכולותיה של מערכת החינוך להעניק לילדיהם רמה סבירה של חינוך. הם נאלצים לקנות אותו, והם קונים אותו. בתוך 10 עד 15 שנה תצטמצם המערכת עד כדי כך שחצי מהתלמידים ואולי יותר ילמדו במסגרתה רק באופן נומינלי.

משרד החינוך, ותמיר ככלי שבידו, מנסה לעצור את המגמה הזו באמצעות הכיס. כלומר, באמצעות הטלת מיסוי נוסף על הורים, כדי לכפות עליהם לשלם פעמיים עבור החינוך הפרטי, ובכך לנסות להחליש אותו. כמובן שהסיכויים של זה להצליח שווים, בערך, לסיכויים להצלחת "ביטול המציאות הנוכחית" והחלפתה בחזון העצמות היבשות המקישות כוסות רוח גדושות שמפניה, אבל לכל הפחות אדוניה של תמיר במשרד החינוך יכולים לראות שהיא משתדלת.

שהיא גאונית כבר אמרנו?

נכתב: יוני 2007.