אבטיחים, מכונות, וסקס
  סיקו, אבטיחים, דרבנות, מאיר אריאל, שמחת אמדורסקי, תרגומי בבילון (והמכונות של ויקיפדיה), הו אבן גבירול, דוב הקוטב, יום הדין של ניו ג'רזי, הבריאות של אובמה, סמים חוקיים והיהודים אשמים בכל. הסקס בכותרת, עם זאת, לא נמצא בתוכן. אבל הקלקתם, לא? יאללה, לקרוא.

זה ממש חולה
סערה בכוס מים התרגשה בימים האחרונים, כאשר בהדלפות וויקיליקס נכללו דיווחים של נציגים אמריקניים בקובה, שטענו כי הסרט "סיקו" של מייקל מור הוחרם בקובה בגלל החשש שהתיאור האידילי של מערכת הבריאות שם יקומם את הקובנים. מור הכחיש בתוקף ואף תבע מ"הגרדיאן," שפרסם ידיעה בולטת בנושא, להסיר את הידיעה השגויה ולפרסם תיקון (עיקר תוכן הדיווחים, בשינוי הכותרת וכמה פרטים, עדיין מופיע בכתבת המשך).

אם נתעלם מהאירוניה הטמונה בכך שמור, מתומכיו הגדולים של וויקיליקס, היה צריך להתרוצץ כדי להתמודד עם שקר שנכלל בהדלפות, מה שנשכח מעט הוא זה שמור עצמו הוא שקרן גדול. ב-20/20 האמריקנית שודרה כתבה החושפת כמה משקריו בסרט "סיקו":

כדאי גם לראות את הקטע הזה, מכתבת המשך. עוד ראוי הראיון אצל שון הניטי, כדי להבין איך האיש עובד וחושב. צריך להודות בגלוי: האיש הוא מאסטר אמיתי. כששואלים אותו שאלה לא נוחה, הוא לא מתחמק אלא פשוט תוקף במקום אחר. כשלוחצים אותו עוד אל הקיר, הוא צוחק ופשוט מתעלם. נפלא.

ניתוח מפוכח של מערכת הבריאות האמיתית בקובה—זו שבה טיפול משובח מוענק לתיירים המשלמים בדולרים, טיפול טוב לנומנקולטורה וטיפול מחורבן לפרולים—אפשר למצוא אצל ניק כהן ב"ספקטייטור."

‫ולשמחה מה זה עושה‬?
מודעה שראיתי בוויינט. האם יש צורך להוסיף משהו?תרגום נקישה אחת, מוריד עכשיו חינם
את הפרסומת המופלאה הזו ניתן לגלות מדי פעם בתחתית עמודים באינטרנט. all the honour babylon, you have played it.ואם אנחנו בעסקי תרגום מכונה, גוגל-טרנסלייט הוא הלהיט החדש בוויקיפדיה. כמו בכל טרנד חדש, מובילי התהליך הם תורמים ססגוניים כמו "גלאור סאסי בן ה-11 והמשתמש המצטיין סתיו פי_10, שתרם פנינים כמו זו וזו. אני מקווה שהוא בן עשר, אבל אסור להיות יותר מדי אופטימיים. זה לא הוכיח את עצמו.

שיבושי לשון, ויצים וסונגז מטרונסלטים
כמה אתרים הנוגעים כך ואחרת בענייני זמר ולשון. כמה מהם חדשים, כמה עתיקים.

"אבטיח" הוא אתר המוקדש לשיבושים נפוצים של שירים ידועים, כפי שהם מושרים בפי העם. השם "אבטיח" ניתן לו על־שם השיבוש "א-בה-טי-הי-אח" במקום "אהבתיה" בשיר הנודע של שלמה ארצי. הטקסטים המשובשים הם לעתים מאולצים וגם מופיעים לעתים (אצלי, לפחות) הפוכים. מעצבן.

"דרבנות" הוא אתר המוקדש למלים מומצאות. יש באתר כמה הברקות בכלל לא רעות, אבל הרוב הוא ויצים אידישאים או חוכמות אבשלום קור ויחיאל ספרא, רק על סקס ומחשבים. משעשע מאוד, אם משועממים מאוד.

הפנינה, לטעמי, הוא אתר לעז, שבו מפרסמים גולשים מן השורה (לעתים מהשורה הראשונה, לעתים מהשלישית, ולפרקים גם כאלו שיושבים עמוק ביציע וצריכים משקפת) גרסאות עבריות, מולעזות ומטרונסלטות לשירי נכר שונים. על האתר הזה שמעתי מהקוראת מיכי ק., שמלצה בחום את "הו אבן גבירול, שהוא הגרסה העברית ל"הו שאנז אליזה" של ג'ו דאסן, שתחילתו היא כזו:

אני דוהר לי בשדרה

יש קצת ערסים - לא נורא

ומגדל שחולדאי בנה לבעלי שררה
בכל זאת אין לי מה לבכות

כי ארבע אלפ לא פחות

יקנו כמה מטרים שם אוכל לחיות

הו אבן גבירול

הו אבן גבירול

הים ירוק - ולא כחול

ובכיכר - חניון גדול

כולם לשיר בסי ומול

זה אבן גבירול

במקום אחר יש מישהו שמציע, במקום בו סיימון וגרפינקל רצו לצאת לתור את אמריקה, לצאת לחפש את אגמון החולה. חביב.

המלאך אריאל
מאיר אריאל מת, כזכור, ובשנים האחרונות הוא כבר לא כותב שירים חדשים, אבל במובנים אחרים הוא בהחלט משתפר. בכל אופן, דורי בן זאב משוכנע ש"הוא היה מין מלאך כזה שמסתובב על אדמתנו, שכדי להבין את יופיו נזקקת לתעצומות נפש." ואת המשפט הזה, כמו שיר טוב של מאיר אריאל, אפשר לקרוא בכל מיני דרכים.

דובים נעלמים ונמצאים
דוב הקוטב הפך סמל מוכר של מוראות ההתחממות הגלובלית והדאגה לגורלו, שמצאה ביטויה בסרט "אמת מטרידה" של אל גור, הפכה אחד מדגלי השינוי שאנו חייבים לבצע, כביכול, באורחות חיינו, ובין השאר הפחתת פליטת "גזי חממה." דוב הקוטב, נאמר לנו, נמצא בסכנה חמורה ואוכלוסייתו מדלדלת בגלל התמעטות קרח הים בחוג הארקטי, ובגלל התרבות הימים בהם אין קרח ים כלל.

המציאות, עם זאת, לא תמיד עובדת לפי התוכניות. סקרים עדכניים של אוכלוסיות דובי קרח מצביעים, בדרך כלל, על התאוששות הדרגתית של האוכלוסיה עם צמצום הציד, ואילו סקר אחר הצביע על ירידה מסוימת בשנים האחרונות, אך גרס גם כי מצב הקרח יציב יחסית לאורך זמן. הנתונים אינם חד־משמעיים משתי סיבות: ראשית, סקרי אוכלוסיית דובי הקרח נערכים לאורך תקופה קצרה, מה שמגביל את תוקפן של המסקנות שניתן להסיק מהם. שנית, דוב הקוטב—מין חדש יחסית, שהתפתח מן הדוב החום—הפגין פעמים רבות את יכולתו להסתגל לתנאים שונים ומשתנים. דיווחים עדכניים מצביעים על תצפיות של מספר גדל של דובי קוטב המסתגלים לחיים באזורי החוף, גם כאשר קרח ים אינו זמין.

בתקופת הנשיא בוש קבע שירות חיי הבר והדגה בארצות־הברית כי דרגת הסיכון לקיומו של דוב הקוטב היא "באיום" (threatened) בלבד, ולא "בסיכון" (endangered) כפי שביקשו ארגוני סביבה והתחממות לקבוע. הסיבה המרכזית לכך הייתה שמספר דובי הקוטב המאותרים בסקרים אינו קטן ורחוק השירות, תחת מנהל חדש בתקופת נשיאות אובמה, שב ואישר את קביעתו באחרונה, בחוות־דעת לבית המשפט.

לקביעה זו חשיבות רבה בעיני ארגוני ההתחממות. 'שידרוג' דירוג הסיכון של דובי הקוטב מ"באיום" ל"בסיכון" משמעו שדובי הקוטב יוכלו להיכלל תחת מטריית "חוק המינים שבסיכון" (Endangered Species Act), וליהנות ממגוון האפשרויות שמספק סעיף 4d בחוק, לפיו רשאי השירות לכונן הגבלות רגולטוריות, כפי הנדרש, למינים בסיכון. שר הפנים האמריקני, קן סלאזאר, אף הודיע כי "חוק המינים בסיכון אינו המנגנון הנכון לבקרת פליטות הפחמן של האומה." הרעיון של הגבלת פליטות פחמן בצווים מנהליים בגלל דובי הקוטב נראה מוגזם אפילו לממשל אובמה.

זה, כמובן, לא מונע העלאת הרעיון הזה—תכתיב מדיניות בעל השלכות עצומות בחסות מיון טכני וצווים מנהליים—שוב ושוב. לדוגמה כאן וכאן.

אגב, איך הסתדרו דובי הקוטב בתקופת ההולוקן, כשקרח הים נעלם לחלוטין?


יום הדין הגיע
אני לא בטוח אם ילך לי להטמיע את זה כאן, אבל מדובר בכתבה של "60 דקות" האמריקנית, עם קטעים נרחבים בהם מתראיין כריס כריסטי, מושל ניו־ג'רזי, שמכריז: פשטנו רגל. יום הדין הגיע. פילחתי את הקישור מכאן).ואם אתם כבר כאן, שווה לקרוא את הדברים וללכת בעקבות הקישורים כאן. מאלף.

הבריאות של אובמה
מאמר ארוך ומעניין של טבי טרוי, הסוקר את תולדות חוק הבריאות של אובמה (אובמהקר). החלק הראשון, בו נסקרת התעקשותו של אובמה להעביר את החוק למרות אזהרות מכל הסובבים אותו (רם עמנואל, ג'ו ביידן, דיוויד אקסלרוד, וכו') שהתוצאה תהיה אסון אלקטורלי. עוד מעניינת האמונה האיתנה—ביזארית ככל שהיא נשמעת—של כמה כותבים דמוקרטיים ברעיון ש"ברגע שזה יעבור, אז יתמכו בזה."

וכמה קטנות
 • ראש הגוף למלחמה בסמים בבריטניה קורא ללגליזציה של כל הסמים. כן, אני יודע שזה קצת ישן, אבל הבורות המשעשעת של ויינט, שקוראים לו "צאר הסמים" מחייבת אותי לצרף את הלינק.
 • משהו קטן בעניין פוקס ניוז - תמיר מורג מ"מעריב" גורס כי פוקס-ניוז אכן מוטים, אבל הטיה זו אינה יותר מאיזון התמונה הכללית, המוטה באופן סמוי ופחות סמוי בכיוון הדמוקרטי והפרוגרסיבי. שווה קריאה.
 • בזנב אותם דברים, כותב גבי אביטל, לשעבר המדען הראשי במשרד החינוך, על תרמית התחממות כדור הארץ. לא נפלתי מהכיסא.
 • ושוב מתברר שהיהודים אשמים בכל. בכל אופן, כך חושבת מנהיגת מחאת הסטודנטים בבריטניה, נגד הקיצוץ בתקציב האוניברסיטאות. היא בת 37 אגב, המנהיגה. זה הופיע גם בויינט, בלי קרדיט למקום ממנו הועתק, אבל אין לי כוח לחפש את זה עכשיו.
 • מאמר נדיר, האומר את מה שאנחנו חושבים על אלו שתובעים את חברות הסיגריות בגלל בחירתם לעשן, למרות הכרת הנזקים.
 • במדינות בלי מס הכנסה הגידול באוכלוסיה מהיר יותר. הכוונה למדינות בארצות־הברית.
 •  
   
  רשימת תגובות (10)
   
   
  כל העם ואשתו כבר ראו את זה אבל אני אוסיף בכל זאת:
  25/12/2010
  נכתב על ידי שומר הלילה  אה, ויש גם טראנס!   
   
   
   
  מה יש לכולם?
  25/12/2010
  נכתב על ידי אליסה

  אז בן אדם לא יודע אנגלית, אז מה?
   
   
   
   
  הפוך - הבן אדם מוכשר.
  25/12/2010
  נכתב על ידי שומר הלילה

  להחזיק מונולוג של דקה וחצי עם כ-30 מילים, זה מרשים ביותר.

  חוץ מזה, את הגיון ה"אז בן אדם לא יודע אנגלית, אז מה?" אפשר להפעיל כל דבר הומוריסטי - "אז הבן אדם החליק על בננה, אז מה?".

  רוב האנשים שאני מכיר חשבו שזה מצחיק. זה לא מדע מדוייק, זה בסה"כ תחושה סובייקטיבית.
   
   
   
   
  טוב,
  25/12/2010
  נכתב על ידי אליסה

  אותי גם החלקות על בננה לא מצחיקות. בקיצור, לא הייתי צריכה לפתוח את הפה, כי עכשיו אני נשמעת כמו נוד נפוח:-)
   
   
   
   
  הייתי אורזת בחורים כמוך, שולחת חזרה לאמא.
  26/12/2010
  נכתב על ידי מיכל אמדורסקי

   
   
   
   
  בתגובה ל: הייתי אורזת בחורים כמוך, שולחת חזרה לאמא
  26/12/2010
  נכתב על ידי אורי רדלר

  כל עוד לא מדובר באמא שלך, כמובן.
   
   
   
   
  מספר דוגמאות נבחרות מ"אבטיח"...
  26/12/2010
  נכתב על ידי הקוראת מיכי ק.

  ...אשר נתרמות כתודה על הקרדיט למעלה (וגם סתם מטוב לב):
  - "אדם בתוך עצמו עוגה, בתוך עצמו עוגה"
  - "דובי שוורץ הגיע חג לאילנות"
  - "שם הרי גולן, משה דיין וגבאי"

   
   
   
   
  בקשה רוחבית
  26/12/2010
  נכתב על ידי אורי רדלר

  אנא, לכל ממקמי הווידאואים באשר הם: בצעו embed והקפידו שרוחב הסרט לא יעלה על 400 פיקסל. תודה.
   
   
   
   
  כן המפקד!
  28/12/2010
  נכתב על ידי שומר הלילה

  אז... אני יכול לצאת חמשוש?
   
   
   
   
  אחרי שאיבדת פין מפציל?
  28/12/2010
  נכתב על ידי אורי רדלר

  הצחקתני!