הזהו של הזהו
  והפעם בתוכניתנו: טיסה בלי עמלה, גבר או אישה, מי חמצן לניקוי הגולגולת, שובה של האינפלציה, ילדים בתפקיד של מבוגרים והילרי קלינטון האחלה.

לטוס בלי עמלה
הכותב "הצופה המתמיד" מספר על מחאת התאחדות סוכני הנסיעות נגד "בריתות תעופה." הסיבה הרשמית למחאה היא הסכנה, כביכול, שבריתות התעופה, בשליטתן בשמי ארצנו, עלולות להפסיק לטוס לישראל במצב מסוים והיעדר תחרות בגלל המחירים האחידים בברית.

לטענת קובי קרני, יו"ר התאחדות סוכני הנסיעות, ביטול העמלות של סוכני הנסיעות מצד כמה מחברות התעופה החברות בבריתות לא הביא להוזלת מחירים. לתועלת הגילוי הנאות אומר כי הכרתי בעבר את קרני (כנער, הייתי שמרטף לילדיו, יעל ויואב המקסימים). לעניין טענותיו, אפשר לומר, חד וחלק, שהן פשוט לא נכונות. המחירים כן ירדו בגלל הסרת עמלות סוכני הנסיעות. יש גם גורמים אחרים המשפיעים על המחיר (לדוגמה, מחירי הדלק, אבטחה, וכו').

גבר או אישה
ובפינתנו הקבועה, דברים נורא-נורא חשובים שחייבים לדבר עליהם, הסרט הבא מגרסת "כוכב נולד" התאילנדית.מי חמצן, בוודאי
קישור נוסף, באדיבות "בטח," מפנה לפוסט בבלוג "עץ בעיר" שבבלוגיית מעריב, הקורא להמיר את האקונומיקה, על כל הכלור המזיק שבה, במי חמצן.

נשים לרגע בצד את ההיגיון שבהמרת אקונומיקה, שעלותה בערך 29 אגורות ל-100 מ"ל במי חמצן, העולים בערך פי שלושים (כ-9 ש"ח ל-100 מ"ל)—אבל מה ההיגיון בהמרת אקונומיקה, חומר ניקוי שגורם כאבי ראש לחלק מהאנשים, בחומר ניקוי אחר, הבטוח בערך כמו הובלת ניטרו־גליצרין על קטנוע בלי קפיצים. יש בזה, לדעתי, משהו מופקר להפליא וחוסר אחריות מביש, במיוחד כאשר מומלצת קניית מי חמצן בריכוז כה גבוה, שכל מגע איתם, ואפילו זניח, עלול להוביל להרעלה חמורה ולפגיעה ללא תקנה.

הדרישה להמרת חומרי הניקוי מנומקת על-ידי סוחמי, כותב הפוסט, בשלושה: ראשית, "הסוציולוג והפילוסוף הצרפתי רולאן בארת כתב על זה בספרו "מיתולוגיות" [כי] השימוש באקונומיקה... קשור למיתוס נוצרי של טוהר וקדושה... אנו מכורים לקדושה, ולכן מכורים לניקיון." שנית, "החיטוי יוצר ואקום שמזמין חיידקים חדשים, טובים ורעים כאחד, לשכון במשטח המחוטא... זה מצריך מאיתנו לחטא שוב ושוב ושוב, ללא הפסק, עד שלא נוכל לשבת בכלל במקום." ושלישית, "אקונומיקה בכל דילול היא נזק, לא פחות. הכלור שמרכיב אותה הוא המרכיב הפעיל בחיטוי, אך הוא נדיף ורעיל ביותר - נשימה שלו עלולה לפגוע במערכות הגוף, להוביל להרעלה ואף למוות"

לא לגמרי ברור כיצד המרת חומר ניקוי אחד (חומצת נתרן תת-כלורי) בחומר ניקוי אחר (חומצת מי חמצן)—מסוכן ורעיל יותר מקודמו—מתמודדת באופן נכון יותר עם המיתוס הנוצרי של טוהר וקדושה (או עם כל דבר אחר). עוד פחות ברור איך הרעיון ש"חיטוי יוצר ואקום שמזמין חיידקים" מתיישב עם סוג כלשהו של היגיון. טוב, אולי זה אותו היגיון שגורס שחולצה לבנה מתלכלכת יותר מחולצה שחורה.

בחזרה לשנות השבעים
דומה שהזינוק באינפלציה, עם עליה של 1.6 אחוז במחירי המזון בפברואר, בארצות־הברית, עומד לכפות שינויים בריבית על הבנק הפדרלי. האם כך אכן יהיה, נראה בקרוב מאוד.

אתם חייבים להבין שזה הזהו
למה שולחים ילדים לעבודה כזאת? מינוי של אובמה לתפקיד סגנית הדירקטור במשרד התקציב האמריקני מתפתלת בין הכורח לעמוד מאחורי שקר גס (שהגירעון אכן ירוסן) לכך שהנודניקים בסנט כל הזמן שואלים אותה שאלות קשות. זה לא הולך לה מי-יודע-כמה.אפילו לקלינטון נמאס
מאמר מעניין על הנשיא אובמה בתפקיד המלט המתלבט, אפרופו הניהול השערורייתי של משבר לוב. להילרי קלינטון, כך נדמה ההיסוס הבלתי נגמר יוצא מכל החורים. היא הכריזה כי אין בכוונתה להמשיך בתפקיד מזכיר המדינה אחרי 2012, גם אם אובמה יזכה בבחירות. מקור בפמלייתה (כלומר, קלינטון עצמה, שלא לייחוס), אמר כי היא "לא מאושרת מהצורך להתעסק עם נשיא שלא יכול להחליט אם היום יום שלישי או רביעי." המילה "חובבן" על הטיותיה חוזרת פעמים מספר.

בהקשר זה, ואולי גם שלא בהקשר זה, מאמר ב"סלון" הגורס שאובמה ייבחר-גם-ייבחר לכהונה נוספת, פשוט כי המועמדים הרפובליקנים הם מעפנים בטירוף.

ובכיוון ההפוך, אמט טיירל הבן, הגורס שלאובמה אין שום סיכוי, אם רק יהיה מועמד חצי-סביר של הרפובליקנים. הוא מדבר קצת על היילי ברבור. שמעתם עליו? לדעתי, עוד תשמעו.

כמובן, מה שיקבע יותר מכל את גורלו של אובמה יהיה קצב ההתאוששות, אם בכלל, מהשפל הכלכלי. בוול סטריט ג'ורנל לא בטוחים שיש בכלל התאוששות.
 
 
רשימת תגובות (15)
 
 
בריכוז שעליו הם ממליצים
21/3/2011
נכתב על ידי dugmanegdit

לקנות כל מגע עם העור מיד ייצור שלפוחיות; מי חמצן מגיבים חזק מאוד עם כל שומן שהוא. מעבר לכך, הטיעון שלהם בעניין זה שהטיהור מזמין חיידקים חדשים הוא קצת מוזר; ראשית, גם טיהור על ידי מי חמצן יחסל את כל החיידקים בלי הבחנה ושנית, למה שההרכב של אוכלוסיית החיידקים לאחר הטיהור יהיה שונה משמעותית? ומאידך - ריכוז החיידקים יהיה בוודאי נמוך יותר.

 
 
 
 
לדעתי, הפתרון ברמז שלי לגבי חולצות...
22/3/2011
נכתב על ידי אורי רדלר

בתפישה פשטנית משהו, כשאתה מנקה משהו, הוא מאוד נקי ואחר כך הוא שוב מלוכלך, כך שהמעבר ממשהו מלוכלך מדיום למלוכלך נראה פחות מרשים ממעבר מנקיון למלוכלך. זה משהו שדומה למחשבה ששיערות צומחות עבות ושחורות יותר אחרי שמגלחים אותן.
 
 
 
 
אולי זה כמו אנטיביוטיקה
22/3/2011
נכתב על ידי חירותניק ליברלי

אולי החיידקים מפתחים עמידות לסטריליות :-)
 
 
 
 
הערות ותגובה לדוגמא-נגדית
22/3/2011
נכתב על ידי יוסי

קודם כל, לגבי הדיון הקודם שלנו, החלטתי שהוא יגזול ממני משאבים רבים מדי, אבל אני מרגיש צורך לציין את העמדה הסופית שלי, והיא שבכל סוג של מדע שהולך אחורה ולא הולך קדימה, אין דיכוטומיה של רמת ידיעה ודאית ורמת ידיעה אפסית (כמו, בערך, במדע שהולך קדימה ומייצר חוקיות) אלא ספקטרום של סבירויות: כמה סביר יכול להיות קשר בין שני דברים או חוסר של קשר כזה.
לדוגמא, אם הכלב לא נבח לפני הרצח, אז הסבירות שהרוצח היה זר מוחלט יורדת. עדיין ייתכן שלכלב בדיוק הייתה צרידות או שהרוצח הרדים אותו,או שהוא נבח ואף אחד לא שמע. היא פשוט יורדת קצת. ולכן, ידע של מומחים בתחום מסויים, כשמדובר על תחום בלי היזון חוזר עם המציאות (כמו כלכלה), במיוחד תחום כמו רפואה, מהווה סוג של אישוש מסויים על הספקטרום הזה. בלי הספקטרום הזה, אין אפשרות להפעיל את כל התחום של רפואה. אתה יכול לחשוב על זה מה שתרצה, ומצדי לומר שרוב רובה של הרפואה היא עניין שלא קשור בכלל לידע אמיתי. אני לא מסכים, מבחינה מעשית, ואני לא חושב שיהיה ערך לדיון נוסף בעניין.

לעניין מה שחירותניק ליברלי כתב, באנטיביוטיקה זה נכון - עמידות לאנטיביוטיקה גוררת מנגנוני הגנה לאנטיביוטיקה, אבל הם כבדים ומסורבלים וגורמים לחיידק עמיד להיות פחות מהיר ויעיל בהתרבות שלו, ולכן - במקום שבו יפסיקו להשתמש באנטיביוטיקה, החיידקים העמידים יהפכו להיות מיעוט זניח בקרב החיידקים.
בחומרי ניקוי כנראה שזה לא נכון, אני לא אכנס לשאלה - למה, אבל פיתוח עמידות אליהם זה מן הסתם עניין שונה לחלוטין.

לעניין מי חמצן - אני לא יודע אם זה יחסל את כל החיידקים בלי הבחנה. אני לא מבין בריכוזים של מי חמצן וכאלה, אבל חיידקים לא מעטים מכילים את הפראוקסידז, האנזים שמפרק מי חמצן.
 
 
 
 
והנה הוכחה לכך שאקונומיקה טובה הרבה יותר ממי חמצן
22/3/2011
נכתב על ידי בטח

בחסות האתר הנהדר (לטעמי המפוקפק) Fake Science:
http://fakescience.tumblr.com/post/4006076378/what-is-chlorine

אגב, איך מטמיעים תמונה?
 
 
 
 
שאול,
22/3/2011
נכתב על ידי dugmanegdit

לא ממש הבנתי את כוונתך. האם תוכל להסביר לאט יותר?
 
 
 
 
המחירים ירדו? אני בטוח שזה מגובה בנתונים
22/3/2011
נכתב על ידי הצופה המתמיד

 
 
 
 
על שלושה פשעי דמשק ועל ארבעה לא אשיבנו (עמוס א,ג)
23/3/2011
נכתב על ידי אפי

כתבת: "הדרישה להמרת חומרי הניקוי מנומקת על-ידי סוחמי, כותב הפוסט, בארבעה:", ואז ציינת רק שלושה נימוקים.
 
 
 
 
על Fake Science
23/3/2011
נכתב על ידי אורי רדלר

לא הבנתי מה שקורה שם... בכל אופן, כדי להטמיע תמונה מטמיעים אותה כמו שמטמיעים ב-html, ורק מקפידים שרוחבה לא יהיה יותר מ-415 פיקסל, אחרת זה משבש את השורה.
 
 
 
 
המחירים ירדו, והנתונים
23/3/2011
נכתב על ידי אורי רדלר

כאן: http://www.cbs.gov.il/www/tourism_q/t18.pdf
 
 
 
 
פחחח... אלה נתונים מצרפיים על הוצאות בפועל על תיירות
25/3/2011
נכתב על ידי הצופה המתמיד

לא על מחירי הטיסות.
 
 
 
 
לצופה המתמיד
26/3/2011
נכתב על ידי ג'ו

סוכני הנסיעות מודאגים בגלל עסקיהם. הם לא אובייקטיבים.
הבעיה שלהם היא ביטול עמלות ו/או הקטנתן.
 
 
 
 
הכל נכון, ובכל זאת - עובדות הן עובדות
27/3/2011
נכתב על ידי הצופה המתמיד

גם כשהן באות מפי אינטרסנטים
 
 
 
 
אם הן עובדות...
27/3/2011
נכתב על ידי ג'ו

:)

את דברי האינטרסנט יש לבדוק ביתר זהירות.
 
 
 
 
לא אומרים פחחח על אוכל
28/3/2011
נכתב על ידי אורי רדלר

אלו בערך הנתונים היחידים שיש ברשותנו. אין בידול טוב יותר המוכר לי.