הגיספנומטר ואחיו
  הגיספנומטר
אתר השבוע, ללא כל ספק, הוא הגיספנומטר, מחבר הלהיטים המזרחיים האוטומטי. המתכנת השנון הוא אלי קרופיצקי (אני מקווה שאייתּי את השם נכון) וחלק מאתר לעז, עליו כבר המלצנו, אבל למה לא עוד פעם?

החרא של הכלב
מסתבר שגם אצל העשירים הכלבים מחרבנים במעלית. קצת ישן, אבל משעשע ומקסים.

אטלס מעוצבן
אחרי שנים בהן החלום להפוך את "מרד הנפילים", ספרה של איין ראנד, לסרט סרב להתממש, סוף-סוף הושלם חלקו הראשון של הסרט. אחרי רעש גדול סביב הפוליטיקה סביב הפקתו (הוליווד השמאלנית וכל זה), הסרט גרף בסוף השבוע הראשון להקרנתו (17 באפריל) 1.7 מיליון דולר, כשהוקרן על 299 מסכים בלבד בארצות־הברית. כוכבי הסרט אלמוניים למדי, כשבתפקיד הראשי—זה של דאגני טגרט—משחקת הצעירונת טיילור שילינג. לטעם בוקס-אופיס-מוג'ו מדובר ב"כאילו הצלחה"—והוא חוזה כי הסרט יקסום רק לגומחת שוק צרה של אוהבי איין ראנד, ויעלם מן האופק במהירות. בינתיים, שבוע אחרי תחילת הפצתו, הסרט גרף מעט יותר מ-2.5 מיליון דולר והפצתו הורחבה. נעקוב אחרי ההתפתחויות.ראוי לציין, בהקשר זה, את הפער העצום בין חוות הדעת של הצופים לחוות הדעת של הביקורת על הסרט. באתר "עגבניות רקובות" זוכה הסרט לאהדתם של 6 אחוז מהמבקרים, לעומת 85 אחוז מהצופים. לפי כמה סרטים שבחרתי באקראי עולה כי לעתים קרובות יש פער מסוים בין ביקורת לטעם הקהל (האוהד יותר, בדרך כלל), אבל הפער במקרה "מרד הנפילים" חריג מאוד.

מקבץ מן הביקורות: טים בריידון מתוודה, עוד לפני שראה את הסרט, שהשם "איין ראנד" מעורר בו בחילה. וכצפוי, הוא ממש לא אהב את הסרט. גם קרי ריקי מהאינקוויירר של פילדלפיה פחות או יותר החליטה שהיא לא תאהב את זה עוד לפני שהיא ראתה את זה. בדומה להם גם סקוט טוביאס לא ממש מתפעל וגורס כי שחקני הסרט מתנהגים כרובוטים ומדקלמים את שורותיהם כמו מכשירי GPS. גרי וולקוט, כמבקרים רבים אחרים, מקדים 'מאמר מערכת' קצר על עמדותיו בנושא איין ראנד וממשיך בקביעה שהסרט פשוט לא טוב, במיוחד בגלל המשחק, אך גם בגלל התקציב המצומצם (בקנה מידה הוליוודי). עם זאת, הוא משבח כמה מסצינות החוץ והצילומים. המבקר רוג'ר מור אף הוא משבח את העיצוב והמראה הכללי של הסרט וגם הוא חובט במשחק הנוקשה ובתסריט "אופרת הסבון המעופש" של החלק הראשון. כריסטיאן טוטו מבקר את הסרט בגלל תקציבו המצומצם להפליא, אבל עדיין רואה מקום לתקווה. גם דעתו על שילינג אינה שלילית כשל אחרים.

ביקורת חיובית ממש יש לשניים. קווין רנסון סבור שבהחלט יש למה לחכות בשני החלקים הבאים, אף שהוא מציין כי תקציבו של הראשון היה דל. קייל סמית, בניו יורק פוסט, עומד על כך שהסרט הוא ציפור נדירה וחריגה בנוף ההוליוודי, בניסיונו לעסוק בעולם העסקים ובעולם הרעיונות באופן ממשי, ולא כרקע לדרמה.

יהיה מעניין לראות אם הסרט יגיע לישראל ומתי, ואיך הוא באמת.

סקס וכלכלה
כנרקיס של שכל ישר בין נבלות תנים שהוטבעו בביצות ד"ר אבי נוב כותב בוויינט דברים נכוחים ונבונים על בסיס קבוע. שווה לקרוא. בטור זה הוא מסביר מדוע תקפו המשטרים הסוציאליסטים את מוסד המשפחה כמעוז הקפיטליזם.

דה סוטו על כלכלה
הרצאה של חסוס הוארטה דה סוטו, כלכלן ספרדי ידוע, על השגיאה הפטלית של רוברט פיל, ומדוע אנו ממשיכים לסבול ממנה עד היום. המבטא שלו נורא ואיום, אבל ההרצאה מרתקת. כדאי, גם אם אתם לא חובבי כלכלה. ראו הוזהרתם, זה ארוך. מ/כ גונזו.


 
 
רשימת תגובות (5)
 
 
סתם לקולב:
25/4/2011
נכתב על ידי אליסה

קים ג'ונג איל מסתכל על דברים.

ואגב, גם אני לא מרשה שיאכלו מעל השטיח, אז שלא יתלוננו. מה שהכי חשוב זה שהחיות מתו מוות טבעי - מה שאולי אי אפשר יהיה לומר על חלק מדיירי המגדלים.
 
 
 
 
קרוב לודאי כולם כבר ראו
25/4/2011
נכתב על ידי פצי

אבל הנה ויכוח של אורי על כלכלה אוסטרית
http://www.blacklabor.org/?p=32141
 
 
 
 
לא דווקא שלי...
25/4/2011
נכתב על ידי אורי רדלר

דומני שאילון וגונזו העלו טיעונים נכבדים לא פחות. מכל מקום, טוב מדי פעם לנהל דיון ברמה - לפחות אפשר להסכים שלא להסכים באווירה של... נו... טוב, האמת היא שהוא חטף כמה קוסות.
 
 
 
 
הי - קוסות זה חלק מהכיף :-)
25/4/2011
נכתב על ידי שאול

נתראה בויכוח הבא
 
 
 
 
היי, תראו מי חזר לסיבוב שני
28/4/2011
נכתב על ידי חירותניק ליברלי

http://www.youtube.com/watch?v=GTQnarzmTOc