דיור זול, ביוקר
 
"הוועדה לדיור זול בתל־אביב ממליצה: שכר דירה של 2,700 שקל לתושב המשתייך לעשירון השביעי" — כך בדה מרקר ובמקומות נוספים.

ההמלצות העיקריות הן לתבוע הקצאה של 25 אחוז מהדירות למגורים לטובת "דיור בר השגה" בשכירות, הטבות לקבלנים שיבנו פרויקטים חדשים עם דירות כאלו (וישכירו אותן בשכר דירה מוגבל לתקופה מסוימת), מתן מלגות לסטודנטים (בתנאי שיתגוררו בשכונות הדרומיות והמזרחיות, המועדפות עליהם פחות). קביעה מעניינת נוספת היא כי שכר הדירה המוגבל יחול רק על תושבים מהעשירון השביעי — כל 60 האחוזים שמתחת נחשבים ללקוחות של שירותי הרווחה בעיר. מדהים.

על ההצעה עצמה אין הרבה מה להגיד, בעצם. כשקובעים תקרת מחירים, היצע המוצר שמעל לתקרה קטן. במקרה שלפנינו, הוועדה ממליצה בפועל לקבוע כי אסור יהיה לבנות דירות חדשות להשכרה השוות יותר מ-33 אלף שקל לחודש. מנקודת מבטו של הקבלן, בהתחשב בהחזר המקובל על דירות להשכרה, הוא שהוא נדרש לבנות דירות להשכרה אותן היה מוכר לציבור במחיר של 750-850 אלף שקל (לפי החזר שנתי משכ"ד של 4.5 אחוז לשנה).

השוכרים והעירייה יצפו, כמובן, לקבל שירותים מסוימים עבור הדירה, והעירייה אולי אף תנסה לכפות מתן שירותים כאלו (למשל, תיקונים כלליים בדירה). סביר להניח שהקבלנים ירצו להתמיר את שכר הדירה באמצעים עקיפים. לדוגמה, בתשלומים נוספים על חנייה, ריהוט, חיבור לכבלים או ללוויין, איש שירות, וכדומה. מכל מקום, מחיר של 2,750 שקל לחודש אינו נמוך מאוד כשלעצמו, ולהערכתי הוא פלוס-מינוס מחיר ריאלי לדירת יחיד לא גדולה בבית דירות להשכרה, כך שההשפעה בסופו של דבר תהיה מינימלית. צריך להקשיב ולחכות ובמיוחד, להשגיח לאיזה כיוון מתפתח צמד המילים מבשר הרעות "דיור מוגן" ו"שכר דירה מוגן."
 
 
רשימת תגובות (4)
 
 
***
27/5/2009
נכתב על ידי גרידג'

מה זה בעצם "עשירון שביעי"?
 
 
 
 
השביעי הוא העשירון
27/5/2009
נכתב על ידי אורי רדלר

שהכנסותיו גבוהות משל 60 אחוז מהאוכלוסיה ונמוכות משל 30 אחוז ממנה.
 
 
 
 
בחייך אורי
27/5/2009
נכתב על ידי גרידג'

הכוונה כמובן לשאול בכמה כסף מדובר, והאם ליחיד או לזוג.
 
 
 
 
את זה לא ציינו בכתבות...
27/5/2009
נכתב על ידי אורי רדלר

אבל להבנתי הכוונה ליחיד או משפחה שהכנסתם נטו היא כ-11,000 שקל לחודש.