מעשה בשלושה חזרזירונים
  לא שהתכוונתי לזה, אבל החיים מזמנים לנו הרבה הפתעות.

אוינק!

היום קיבלתי בדואר, ממישהו שלא אזכיר בשמו (כי הוא לא נתן לי אישור לכך!) הערה קטנה. במאמר קודם שלי קרא הקורא את הקטע הבא:

בישיבה שנערכה ב-27 ביולי קבל אחד המוחים, הראל, על כך ש"בשבוע האחרון יש אנשים שישנים וחיים פה..." והאשים במשתמע את המנהיגים ("השמינייה שיושבת פה") באי־שינה במאהל או, לשון אחר, בהיעדר אותנטיות מהפכנית. לקובלנה הגיב אחד מהשמיניה, רגב קונטס, "אם אני לא אשן שעתיים בלילה על מיטה אני לא אתפקד. אל תעשו חשבונות מי ישן באוהל ומי לא ישן באוהל..."

והקורא הגיב על־כך כך:

מי יגלה עפר מעיני ג'ורג' אורוול שבספרו חוות החיות כתב בדיוק את אותם הדברים שאומר רגב קונטס. זה המשפט שנישא בפי נפוליאון החזיר ושותפיו להנהגה... מה שמדהים הוא שאפילו במחאה בת כמה ימים ובת מספר מועט של אנשים (שוכני האוהלים) כבר מגיע מאפיין קומוניסטי שכזה.


גם לי זה הזכיר מישהו, ולכן רצתי לבדוק ואכן, בעמ' 62 בגרסה העברית של "חוות החיות," נאמר כך:

תמוה מאד, תלתנית לא זכרה כלל שנאמר סדינים בדיברה הרביעית. אולם מאחר שנמצא כתוב על גבי הכותל, יהי כן. צווחן, שבמקרה עבר שם באותו רגע בלווית שנים או שלושה מן הכלבים, ידע לזרוע אור נכון על כל העניין.

"שמעתם איפה, חברים," אמר, "כי אנו החזירים ישנים עתה במיטות אשר בבית המגורים? ומדוע לא? ודאי לא העליתם בדעתכם כי אי-פעם היה קיים חוק כנגד מיטות. מיטה אין פירושה אלא מקום לישון בו. ואף ערימת שחת בדיר מיטה היא, לאמיתו של דבר. האיסור חל על סדינים שאותם המציאו בני האדם. הסירונו את הסדינים מעל המיטות שבדירה והננו ישנים בין השמיכות. ואף נוחות המיטות הללו מאוד מאוד. אולם לא נוחות יותר מכפי שדרוש לנו, זאת אוכל להבטיחכם, חברים, ביחוד לעת כזאת, כאשר רבתה כל כך עבודת הרוח המוטלת עלינו. הן לא תרצו לגזול מאתנו את מנוחתנו, חברים, האין זאת? הן לא תחפצו כי נהיה עייפים מכדי למלא תפקידינו. בוודאי ובוודאי שאין בכם גם אחד המבקש לחזות בשובו של ג'ונס?"

(ההדגשה שלי, א.ר.)
כי כן, כל בעלי החיים שווים, אבל יש כאלה ששווים כתבת פרופיל פרי עטו של נמרוד קמר.אוינק! אוינק!


ופטור בלא שלישי, אי אפשר. וושינגטון טיימס מדווח על פלאי הטוויטר האחרונים של מייקל מור, חביבנו וכה אמר המור: "תראה שיש לך ביצים, אדוני הנשיא, ותעצור את המנכ"ל של סטנדרט אנד פורס. הפושעים האלה הפילו את הכלכלה בשנת 2008 והם עושים זאת שוב היום."

סטנדרט אנד פורס היא חברת דירוג, שהחליטה להוריד את דירוג האשראי של ארצות הברית מהדירוג העילי (AAA) לדירוג נמוך יותר (AA+). ההורדה בדירוג באה אחרי מאבק ממושך בין הקונגרס לנשיא על העלאת תקרת החוב של ארצות־הברית. בין השאר איים הנשיא כי אם לא תועלה תקרת החוב עלולות חברות הדירוג להוריד דירוג האשראי של ארצות־הברית.

מור המשיך, בסגנונו החינני, וציין כי בעלי סטנדרט אנד פורס הם "ידידים ותיקים של משפחת בוש." המלצתו הייתה לאמץ את השיטה האיטלקית: באיטליה פשטה המשטרה על משרדי סטנדרט אנד פורס כדי לבדוק אם אנשיה "מכבדים את התקנות בעת ביצוע עבודתם." הפשיטה באה אחרי חקירה שהחלה במאי בשנה שעברה, כאשר שני איגודי צרכנים התלוננו על דיווח של סוכנות הדירוג מודי, שאמרה כי מערכת הבנקאות באיטליה נמצאת בסיכון בגלל המשבר ביוון. סטנדרט אנד פורס הייתה נתונה לביקורת בעקבות דוח שביקר את צעדי הצנע של ממשלת איטליה ואיים להוריד את דירוג האשראי שלה, בעקבות חובה הציבורי הגדול.


אוינק! אוינק! אוינק!


מור, כשלעצמו, לא התרגש מכך שבאיטליה מושל ברלוסקוני השמרני ועודד את הנשיא: "הנה, כך הם עושים זאת באיטליה כשזה נוגע לבני זונות האלה."

אפשר, כמובן, לגעת בנושא המעניין של האופן בו מנסים הדמוקרטים לטעון כי תנועת מסיבת התה היא האחראית להורדת דירוג האשראי של ארצות־הברית (ולא החוב, חלילה). אבל כשהעילה לדיון היא מישהו שסבור שמט דיימון צריך לרוץ לנשיאות העניין אולי קצת מיותר.
 
 
רשימת תגובות (10)
 
 
.Shoot the messenger
9/8/2011
נכתב על ידי Alisa

 
 
 
 
גדול! ושים לב לקטע מהסרט "1984":
9/8/2011
נכתב על ידי יוסי

http://www.youtube.com/watch?v=w9SlCtIz0j4

רואים את חברי המפלגה (הזוטרים) צופים בסרט ומביעים הזדהות באמצעות תנועות X עם הידיים, אותן התנועות שבהן השתמשו המוחים כדי ללגלג על דבריו של ביבי באחת ממסיבות העיתונאים שקיים.

אמנם הכוונה שונה, אבל עדיין יש הרבה אירוניה\סמליות בשימוש בתנועה דומה בהקשר של תנועה סוציאל-פאשיסטית.
 
 
 
 
והנה קישור יותר טוב
9/8/2011
נכתב על ידי יוסי

http://www.youtube.com/watch?v=t4zYlOU7Fpk&feature=related

אפשר לראות את זה החל מ-1:25.

כאן רואים גם שהם משתמשים בתנועה הזאת "נגד" עמנואל גולדשטיין, האויב הנצחי של הסוצ-אנג והבוגד הדגול.

דרך אגב, אני לא יודע כמה אנשים פה טרחו לראות את הגירסה הזאת ל-1984, בהשתתפות ריצ'רד ברטון (אני בטוח שכולם קראו את הספר, לפחות פה...), אבל הסרט מצויין והעיבוד פשוט יפה. נאמן למקור, פחות או יותר, עם משחק מצויין (ריצ'רד ברטון, כבר אמרתי? בתפקידו האחרון, אגב) ועיצוב שהולם לגמרי את רוח הספר.
 
 
 
 
יפה... לא זכרתי את התנועה הזו, אבל זה בהחלט מעניין.
10/8/2011
נכתב על ידי אורי רדלר

 
 
 
 
התנועה היא תוספת מקורית של הסרט
10/8/2011
נכתב על ידי יוסי

היא לא מופיעה או מוזכרת בספר.
 
 
 
 
אחחח... בכל פעם בה אני מסתכל על מייקל מור נהיה לי טוב. אני אוהב את האיש הזה.
11/8/2011
נכתב על ידי אורי רדלר

 
 
 
 
וההמשך...
17/8/2011
נכתב על ידי אורי רדלר

והתפתחות היום, כך מדווח רותם סלע:
"במכתב שנשלח לפרופסור מנואל טרכטנברג, קובלת קבוצה המציגה את עצמה כ'הנהגה הארצית של מאבק האוהלים' כנגד "החבורה המכונה 'צוות רוטשילד'", אשר לדבריהם, "מינתה לעצמה וועדת מומחים", אשר זהות אנשיה איננה מקובלת על אנשי מחאת האוהלים. ואשר צבעה ומטרותיה, פוליטיות ומוגדרות ואינן מייצגות את כלל יושבי המאהל.... הכותבים מבקשים לציין כי למרות הזכויות של חברי 'צוות רוטשילד' הכולל את דפני ליף, רגב קונטס וסתיו שפיר, בהתחלת המחאה הוא איבד את הלגיטימציה להנהגת המאבק ולמעשה מתנהל באופן עצמאי, וללא סמכות לדבר בשמו. בין השאר טוענים, כי אותם מנהיגים בעיני עצמם סרבו בעקביות להעמיד עצמם לבחירות מאז תחילת המאבק או לבצע כל מהלך אחר.

"התנהלותו [של הצוות] הייתה כשל חונטה – קליקה סגורה. הוא נמנע מלשתף את דייר המאהלים בהחלטותיו... השבעייה הסודית (כך מכונה הצוות) לא התגוררה במאהל רוטשילד, ואף מיעטה לבקר בו. סיבות אלו ואחרות הובילו לכך, שגם בבסיס האם שלה – מאהל רוטשילד. אין השביעייה מקובלת ואין לה שום כוח"

על המכתב חתומים חתומים נציגים ממאהלים ברוטשילד, שכונת התקווה, אילת, בת ים, עפולה, רמת גן, נורדאו, רחובות, קריית שרת, ג'סי כהן ויהוד.
 
 
 
 
!Say it ain't so
17/8/2011
נכתב על ידי אליסה

 
 
 
 
It ain't so
17/8/2011
נכתב על ידי אורי רדלר

 
 
 
 
.Phew
19/8/2011
נכתב על ידי אליסה