כן! אני יודע הכל!
  לפני ככה-וככה (30.8.2011) התראיינתי לאתר Kr8. ההקלטה נמצאת כאן. אני חייב להודות שמאוד מוזר לי לשמוע את עצמי. ככה אני נשמע? באתר גם מקשרים למאמר שלי, שפורסם ברוטר." היו שם כמעט 40,000 צפיות. די מדהים.

אבל אם אנחנו כבר מדברים על דברים מדהימים, יש לי שאלה. ב"העין השביעית" כותב שוקי טאוסיג כי "המחאה החברתית הפסיקה לקבל זריקת עידוד רצינית מהכיוון הפופוליסטי: "ידיעות אחרונות", ועוד יותר אתר ynet, כמעט העלימו את המחאה מדפיהם. על רקע הסיקור האובססיבי ממש של המחאה בשבועות הראשונים, מדובר במהפך מהסוג שהיה גורם לחיים יבין לרוץ למילון. כבר אמרו חז"ל: אהבה התלויה בדבר, בטל דבר – בטלה האהבה. את השיח החדש נצטרך להמשיך לחפש מחוץ ל"ידיעות אחרונות"." אני זוכר שפעם זכרתי מה הסיבה להיעלמות הסיקור... אבל עכשיו כבר לא. מישהו מוכן לעזור?

הצטרפו לקבוצת הקוראים המרגשת בפייסבוק וזכו בעדכונים


 
 
רשימת תגובות (10)
 
 
ראיון מעניין
1/9/2011
נכתב על ידי סתםאחד

אך חבל שאתה נשמע רק בתחנות אזוטריות ולא בכלי תקשורת פופלריים יותר, האם ניסית להתראיין במקום אחר?

אבקש גם התייחסותך לאינפלציית ההשכלה הגבוהה ששותפת את הארץ (היתה כתבה בגם דה מרקר), לדעתי עשרות אלפי סטודנטים מובטלים זה חבית נפץ אחת גדולה.
 
 
 
 
מה אתה מדבר... ברור!
1/9/2011
נכתב על ידי אורי רדלר

בשבועות מחאת דיור אלו יצא לאנשי הקפיטליסט היומי להופיע כמה פעמים בטלוויזיה ואפילו עבדך הנאמן התראיין ברדיו באיזה תוכנית עם ירון דקל או וילנסקי או משהו כזה. אבל לא שמעתי ולא הקלטתי.
 
 
 
 
לגבי בועת ההשכלה הגבוהה
1/9/2011
נכתב על ידי אורי רדלר

כמו כל בועה, היא נוצרת מסיבה פשוטה: עלות לא ריאלית.

מנקודת מבט כלכלית, למוצרים (ובכלל זה גם תארים אקדמיים) יש מחיר שנקבע בשוק, בהתאם לתועלת שיש להם בעיני הצרכנים (במקרה זה, התלמידים והמעסיקים הפוטנציאליים).

בשוק ההשכלה הגבוהה התרחשו כמה תהליכים: הראשון היה הוזלה משמעותית של מחיר הלימודים, אם באמצעות הלוואות (דחיית ההכרה בעלות או חלוקתה לאורך שנים רבות) ואם באמצעות הורדת מחיר הלימודים או הענקת לימודים חינם. ההוזלה גרמה לגידול משמעותי בביקוש, מה שהוביל, לעתים, את הממשלה והאוניברסיטאות להפחית את הדרישות, כך שקהל רחב יותר של לומדים יוכל לעמוד בהן.

הגידול הניכר בהיצע הלומדים גרם לירידה חריפה בערך המוצר (תואר אוניברסיטאי) בעיני צרכניו, המעסיקים.

המצב שנבע מכך היה של גידול משמעותי במספר הבוגרים - ובגלל המחיר הנמוך, גם במספר הלומדים לתארים שאין לבוגריהם ביקוש כלל - ובעקבותיו ירידה משמעותית בערך התואר האקדמי - ובמקרי תארים רבים, ירידה לאפס ערך.
 
 
 
 
ומנגד
1/9/2011
נכתב על ידי שאול

יש הטוענים שדווקא יש מעט מדי השכלה גבוהה. כלומר - אמנם ההיצע גדל, אבל הביקוש גדל יותר. לכן, בארה"ב וגם בישראל, בדיוק כפי שניתן לצפות ממודל פשוט של היצע וביקוש - יש עליה בתשואה להשכלה גבוהה. כן. מה ששמעתם. עליה.
http://www.hup.harvard.edu/catalog.php?isbn=9780674035300
 
 
 
 
ובגלל שאין לכם כוח לקרוא את כל הספר
1/9/2011
נכתב על ידי שאול

הביקורת מהנ.י. טיימס
http://www.nytimes.com/2008/10/05/business/05shelf.html?partner=permalink&exprod=permalink
 
 
 
 
וכרגיל - בחמש תגובות... לא ידוע למה
1/9/2011
נכתב על ידי שאול

יש בעיה בהסבר של אורי. העלות המרכזית של תואר היא שלוש, או יותר, שנים של השתכרות נמוכה או אפסית. נניח שבכל חודש של לימודים - 9 בשנה כפול שלוש, היית יכול להרוויח 4000 ש"ח יותר. כממוצע זה לא נראה לי מופרך. זה למעלה ממאה אלף ש"ח לתואר. פלוס שכר לימוד, פלוס מחברות צילומים ושאר ירקות, נראה לי ש 140000 שח זה לא מופרך כלל. אם הערך של התואר הוא אפס - למה אנשים מוכנים "לשלם" עליו כל כך הרבה?
 
 
 
 
ערך וערך שלילי
1/9/2011
נכתב על ידי אורי רדלר

יש בעיה בהסבר של שאול. להלכה, אכן העלות המרכזית של תואר היא "שלוש, או יותר, שנים של השתכרות נמוכה או אפסית" - בפועל, יכולת ההשתכרות של אדם צעיר בן 21-24 צריכה להיות מושווית ליכולת ההשתכרות החלופית ועבור אדם נטול תואר או ניסיון, היא אינה גבוהה במיוחד. אני מניח שסכום ההשתכרות החלופי גבוה לאורך שלוש שנים רק בכ-1,500 עד 2,000 שקל.

השאלה הטובה של שאול היא "אם הערך של התואר הוא אפס - למה אנשים מוכנים "לשלם" עליו כל כך הרבה?" - והתשובה היא כי בעוד הערך של תואר (לפחות בחלק מהפקולטות) נמוך מאוד או אפסי, הערך של היעדר תואר הוא שלילי, בגלל סיבות שונות.
 
 
 
 
שכר הלימוד
2/9/2011
נכתב על ידי סתםאחד

באוניברסיטאות הוא כ-12K לשנה ובמכללות הפרטיות יכול הגיע עד לכ40K לשנה, כלומר להחזרת ההשקעה (במכללה פרטית) תדרש פרמיה על התואר של כ- 108K-180K (שכר הלימוד בתוספת הרווח האלטרנטיבי של עבודה במשרה מלאה).

בהנחת פרמיה מצד המעסירים של 4000 בשנה (השכר הממוצע לאקדמיים- 8000) ידרשו בין 27-45 שנה (!) להחזיר את ההשקעה, במניה הזאת לא הייתי משקיע.
 
 
 
 
תיקון
2/9/2011
נכתב על ידי סתםאחד

יכול להיות שהשכר מעט גבוה יותר http://tinyurl.com/3f4bwtl GO עם זאת, בהנחה שהלומדים לתואר הם גם אנשים חרוצים או מוכשרים יותר ויכלו לשפר את שכרם אילו היו ניגשים לעבודה, נראה כי ערך התואר הוא באמת אפסי, והוא משמש בעיקר כאיתות יקר http://en.wikipedia.org/wiki/Signalling_theory ליכולות המועמד.
 
 
 
 
עוד אחד שיודע הכל
8/9/2011
נכתב על ידי שומר הלילה

קרוגמן - גם שהוא טועה, הוא חושב על כך בלילה והוא בעצם צודק!

http://www.themarker.com/wallstreet/1.1426814