אדיוטים מועילים
 
  אידיוטים מועילים היה כינוי, המיוחס ללנין, למבקרים מעריצי השיטה הסובייטית מן המערב. אין עדות חותכת לכך שלנין אכן אמר את הדברים, ואפשר שהאמירה יוחסה לו בגלל יחס הזלזול שלו לאנשי שמאל שאינם בולשביקים.

בשנים הראשונות למשטר הסובייטי, נהגו מנהיגיו לארגן סיורים מודרכים לאישים מן המערב שרחשו אהדה למהפכה הסובייטית כה.ג. וולס, ג'ון דיואי, ג'ורג' ברנרד שו ואחרים, כדי להציג בפניהם את "הישגי" המהפכה הסובייטית. אותם אישים שבו למערב והיללו את פלאי המהפכה, את אנושיותו הרבה של סטלין ואת ההצלחות הרבות של הקולקטיביזציה, תוך התעלמות מרצון מפגמיה.

דוגמה מובהקת לתעמולה שהונפקה על–ידי אחד מאותם "אידיוטים מועילים" הוא חיבורו של ג'ון דיואי, "התרשמויות מרוסיה הסובייטית."

בהשאלה, משמש המונח לתיאור אנשים המוכנים לוותר על ראייתם העצמאית, ולאמץ את ראייתם של הסובבים אותם, או לראות רק את הדברים המתאימים לדיעה שגיבשו מקודם. במובן זה, ניתן לייחס את המונח לכל סוג של היטפשות מרצון.
 
 
מקורות:
  • Hollander, Paul. Political Pilgrims : Western Intellectuals in Search of the Good Society. 4th ed ed., New Brunswick, N.J: Transaction Publishers, 1998.