איל דה לה סיטה
 
  אִיל דֶה לָה סִיטֶה (Île de la Cité, אי העיר) הוא אחד משני איי נהר על נהר סן במרכזה של העיר פריז שבצרפת. האיל דה לה סיטה הוא מקום ייסודה של העיר. עד למאה התשע עשרה היה רוב האי מקום מגורים ועסקים, אך אחרי שנהרס בתקופת לואי-פיליפ ונפוליאון השלישי הוקמו בו בעיקר מבני ציבור ורק חלק קטן ממנו עדיין משמש היום למגורים.

תולדות האי
במאה השלישית לערך לפני הספירה יושב האי על ידי דייגים וספנים מהשבט הקלטי הפריסים. בשנת 52 לפנה"ס, במסגרת מאבקו של ורקינגטוריקס ביוליוס קיסר כבשו את האי הרומים והקימו במקום מושבה רומית בשם לוטטיה. שרידי היישוב הקלטי שנתגלו בקריפטה מתחת לרחבת כנסיית נוטר-דאם מצויים היום במוזיאון הארכיאולוגי קלוני.

מאוחר יותר, בעת פלישות ההונים בשנת 451, העדיף אטילה לפנות לאורלאן במקום לפריז, ושינוי זה בתוכניותיו יוחס לתפילותיה של ז'נבייב הקדושה, שהפכה לקדושה הפטרונית של פריז. סיפורי אגדה מייחסים לז'נבייב גם פעולות הירואיות בעת המצור שהטיל מרווג (מייסד השושלת המרובינגית) על העיר, עשר שנים מאוחר יותר.

המלך המרובינגי כלוביס הראשון הפך את פריז לבירתו והאי נותר בזכות זאת מרכז צבאי ופוליטי חשוב בימי הביניים. המצור שהטילו הויקינגים ב-885-6 על פריז היה לנקודת מפנה בתולדות צרפת. רוזן דוכסות צרפת אאודס הוכתר בעקבות המצור למלך צרפת (שמה של המדינה שאוב משם דוכסותו), והחל במאבק ממושך על השליטה במדינה מול השושלת הקרולינגית.

נכתב: פברואר 2006.