איל דה פרנס
 
  אִיל דֶה פְרָנְס (צרפתית, Île-de-France) הוא אחד מעשרים ושישה הרז'יון (אזורים, Région) של צרפת. המחוז שוכן בצפון המדינה ובירתו (הפרפקטור) היא פריז. מספר התושבים במחוז הוא 10,952,011 לפי מפקד האוכלוסין האחרון (1999).

במחוז איל דה פרנס שמונה מחלקות (Départements): אסון, הוט-דה-סן, פריז, סן-סן-דני, סן-א-מרן, ול-ד'אואז, ואיבלין. שטח המחוז הוא כ-12 אלף קמ"ר ושוכנים בו 1,281 יישובים. המחוז נחשב למאוכלס, והעשיר בצרפת, ואחראי לכרבע מכלל התמ"ג במדינה, בעיקר בזכות העיר פריז וסביבותיה, בהם מתגוררים כתשעים אחוז מתושבי המחוז.

המחוז הוקם בצו ממשלתי ב-4 בפברואר 1959, במסגרת חלוקת צרפת למחוזות, אך נציגי הקהילות והמחלקות של פריז סרבו לשלוח את נציגיהם למועצת המחוז והכשילו את הקמתו. המאבק היה בין נסיונה של הממשלה המרכזית ליצור רשויות אזוריות בהן תהיה לה שליטה, לבין שאיפתן של הקהילות והמחלקות לשמר מידה של עצמאות. המחוז נוצר שוב תחת אותו שם ב-2 באוגוסט 1961. שטחו של המחוז היה זהה לאזור פריז אותו החליף. ב-10 באוגוסט 1966 נוצרה הפרפקטורה של פריז, שהקבילה בשטחה לאיל דה פרנס וראשה, הפרפקטור, עמד גם בראש האזור.

בשנת 1976 הומרה הפרפקטורה של פריז באזור איל דה פרנס, שם עליו עמד הנשיא דאז, ולרי ז'יסקר ד'אסטן, אף שרבים מאזרחי פריז וכמה מוסדות רשמיים עדיין משתמשים בשם "אזור פריז" (région parisienne) במקום השם הרשמי. ב-2 במרץ 1982 נוצק המחוז שוב כ"קולקטיב טריטוריאלי," כך שהפך מאזור על הנייר בלבד ליישות פוליטית מתחרה למחלקות והקהילות.

נכתב: פברואר 2006.