נערתי החוצפנית
מעין קומדיה רומנטית עם טיפה גורל, טיפה "ניפגש בעוד שנה," וא-ביסעלע נקניקיזם אמריקני בריא. צ'רלי בלו הצעיר (ג'סי ברדפורד) , שקריירה מרתקת צופה לו העתיד, כאיש מכירות בחברה לטרקטורים, פוגש בתחנת הרכבת התחתית בג'ורדן רוארק (אלישה קתברט) השיכורה והצחקקנית, השובה את ליבו באחת. מכאן הוא נגרר למסע ארוך בו העלמה רוארק מחריבה בשיטתיות את כל תוכניותיו וחייו והוא, מצידו, מביט בה בעיני כלבלב לחות ומעריצות.

כרגיל בקומדיות רומנטיות, הכל תלוי בטיב המילוי. הנוסחה הכללית מוכרת: בחור פוגש בחורה, יש להם קשיים כלשהם מצידו, מצידה או מצד שניהם, יש נפילות, אכזבות ואי־הבנות ולבסוף אחד מהם (או שניהם) מבינים כי נועדו זה לזה והם מתנשקים וחיים לנצח נצחים באושר. קומדיה רומנטית טובה אינה מבוססת על עלילה מקורית ומפתיעה, שכן עקרון היסוד של הקומדיה הרומנטית הוא היעדר הפתעה. טיבה תלוי באיכות הכתיבה, באיכות הדיאלוגים, בדמויות מעניינות, אמינות ומשוחקות היטב, בכימיה משובחת בין השחקנים הראשיים, ובתכנון משובח של נקודות ההפרדה והחיבור: אנחנו צריכים להאמין כי המכשול הניצב בפני הגיבורים הוא ממשי ואמיתי—כזה שבאמת חוסם את דרכם אל האושר המקווה—וכי ההתגברות עליו אף היא אמיתית.

ב"נערה חצופה" המילוי מיובא: הסרט הוא גרסה אמריקנית לסרט קוריאני בשם זה מ-2001. הסרט הקוריאני התבסס על סיפור אמיתי של קשייו של צעיר קוריאני בקשריו עם צעירה, שמצא את דרכו לספר מצליח, ואחר־כך גם לסרט מוצלח ומצליח. לחובבי ההשוואות, הנה הסצינה המקבילה לזו שהובאה לעיל, בגרסה הקוריאנית:הגרסה האמריקנית לא ממש עובדת, וכישלונה טמון פחות במילוי ויותר בבחירות ליהוק שגויות, ובמכניות מסוימת בפתרון הסופי של איך-הם-בכל-זאת-ייפגשו-בסוף. הסרט אמנם מאמץ את רוב הדמויות ואת רוב האירועים מהסרט הקוריאני, אך מזניח לחלוטין את פיתוחן של דמויות המשנה, לטובת התמקדות בעלילותיהם הרומנטיות של הגיבורים, ומזניח את ההתפתחות הפנימית של הגיבורים לטובת תיאור מדוקדק ומפורט של האירועים המתרחשים, כך שההתפתחות העלילתית נראית שרירותית, והשינוי באופיין של הדמויות או שאינו קיים, או שאינו מוסבר.

עם זאת, הפגם העיקרי בסרט, לדעתי לפחות, הוא בליהוקה של אלישה קתברט לתפקיד הנשי הראשי. על גיבורתו הקוריאנית של הסרט, ג'ון ג'י-יון, ניתן להאמין כי היא מסוגלת להטריף דעתו של אדם. היא יפה, מסתורית וחידתית וקל להאמין כי הגיבור יאבד את הצפון בגלל תעלוליה החצופים. על קתברט קשה להאמין. קתברט קנתה לה פרסום בתפקידה כבתו הקוטרית והמעצבנת של ג'ק באואר בסדרה "24". היא כמובן לא אשמה בכך (ככה כתבו את התפקיד שלה) וב"נערה חצופה" היא בהחלט לא מעצבנת, אך באותה מידה היא גם ממש לא מעניינת ומפגינה קסם אישי של צנון שישב שבועיים במקרר.

נסו לראות את הגרסה הקוריאנית. דלגו על האמריקנית.
 
אורי רדלר 10/11/2009
רשימת תגובות (2)
 
 
כנ"ל
13/11/2009
נכתב על ידי איתי

לגבי "הטינה" (יפני קוריאני.. כולם אותו דבר).
 
 
 
 
דווקא ל"הטינה" אני רוחש חיבה מסוימת...
17/11/2009
נכתב על ידי אורי רדלר

אני חובב טבעת הרינג.