והם עוד צוחקים מבוראט
"זאת אמריקה. אני לא רוצה עגבניה שקטף מקסיקני. אני רוצה שיקטוף אותה אמריקני, שיפרוס אותה גואטמאלי, שיגיש אותה ונצואליאני, בספא שבו צ'יליאני עושה לי עיצוב שיער ערווה בסגנון ברזיליאני." זהו ההגיג הנאה ביותר שהפיק סטיבן קולבר, הפרודיסט האמריקני, ב"עדותו" בפני וועדת בית הנבחרים.

משעשע (וקצת מפחיד, למען האמת, לחשוב שזה כמעט-כמעט רציני. המישמש הזה של בידור ורצינות. בסוף עדותו, כמובן, קולבר דוחף את המסר שיש לאזרח מהגרים וכמובן לתת להם שכר עבודה גבוה יותר, כי זה אחלה. החלק השני מפגר, אבל נו.


ואם אנחנו כבר כאן: כמה פכים קטנים מהעולם.

מנורות בסכנה
כמה חברים בבית הנבחרים האמריקני עומדים להתמודד ולנסות להסיר מקצת רוע גזירת המנורות החסכוניות הכבד. כמובן, זה כדי לשמור "משרות אמריקניות."

המינוי של הגב' וורן
רק באמריקה. כלומר, רק באמריקה של אובמה. מן המאמר:

החוצפה כאן מרשימה במיוחד. הגב' וורן, גאוות הפקולטה למשפטים בהרוורד, היא גיבורת השמאל הפוליטי, בזכות הצעתה לכונן רשות ביורוקרטית חדשה שתנהל כל תג ותו בהיצע הבנקאי ללקוחות. הגב' וורן גם שנויה במחלוקת כה חריפה מבחינה פוליטית, עד שאחד מאבירי הליברליזם [האמריקני], הסנטור כריס דוד, הזהיר את הבית הלבן שלא יהיה ניתן לאשר את מינויה. נשיא עם מצפון חוקתי ופוליטי גדול יותר היה ממנה מישהו אחר. מר אובמה בחר למנות אותה בכל זאת, ולקרוא תגר על הסנט לקום ולעשות משהו.


מה שאובמה עשה היה להפוך את וורן ליועצת אישית שתנהל את הלשכה החדשה לפיקוח ממשרד האוצר. היא לא תהיה "ראש" הלשכה—כי תואר כזה יחייב את אובמה לעבור דרך הביקורת של בית הנבחרים. היא פשוט תנהל את הלשכה ותעמוד בראשה. בלי התואר, רק הסמכות.

בישראל, מדינה בלי מסורת מנהלית בשירות הציבורי ובלי חוקה זה נשמע כמו משהו סביר. בארצות־הברית, זה חילול הקודש ממש. אובמה, במלים אחרות, משתין בקשת על בית הנבחרים.

ועוד השתנה בקשת, והפעם פרק ב'. מעניין.

האירופים מחפשים את המחר
אירלנד מתמוטטת. יוון כבר התמוטטה. האירופים מחפשים מוצא מהבלאגן. מאמר מעניין עם מסקנות קצת מטופשות.

השטויות של גלבריית'
קריאה חוזרת בכתביו של אליל השמאל הדמוקרטי בארצות־הברית מעלה שהוא כתב הרבה שטויות, ורק מעט מתחזיותיו עמדו במבחן הזמן. וב'מעט' כוונתנו לאף אחת.

ואם כבר שטויות, אז קובה
מליון עובדי מדינה יפוטרו בקובה. אני צריך להוסיף משהו.

מרקס צדק
ברור. התחלתי בהומור, ועל־כן אסיים. יש עוד דברים כאלה. פרופ' שיזף רפאלי, ראש מרכז שגיא ובית־הספר לניהול באוניברסיטת חיפה מציג את ספרם של פיקט ו־וילקינסון הגורס ששוויון עדיף לכולם. המאמר שטחי ולא ממש מלמד (הוא בטח ששעשועים סטטיסטיים הם "מדע") וכדאי לבקר באתר של פיקט ו־וילקינסון.
 
אורי רדלר 26/9/2010
רשימת תגובות (17)
 
 
חסר קישור למאמר
26/9/2010
נכתב על ידי dugmanegdit

של פרופ' רפאלי.
 
 
 
 
תיקנתי. תודה על ההערה.
26/9/2010
נכתב על ידי אורי רדלר

 
 
 
 
קולבר היה נהדר
26/9/2010
נכתב על ידי שומר הלילה

"סב-סבי לא נסע לאורך 4000 מייל, רק כדי להגיע למדינה אשר תוצף במהגרים. לא, הוא עשה זאת כי הוא הרג אדם באירלנד"

נפלתי מהכסא מרוב צחוק.
 
 
 
 
עונת הדובדבנים
27/9/2010
נכתב על ידי dugmanegdit

עוד לא קראתי את כלל ה"ראיות" של הצמד חמד אבל אני מקווה שאת המחקר שלהם בתחום הרפואה הם עושים בצורה מעט יותר אחראית (ולאחר קריאת מאות מאמרים בעיתונים רפואיים "מובילים", אני מעט סקפטי מלכתחילה); בחרתי בתור התחלה להסתכל על שיעור הכליאה:
http://www.equalitytrust.org.uk/why/evidence/imprisonment

כבר ממבט ראשון רואים שהמדינות המשתתפות הן מדינות מערביות בלבד. אז כדי להתרשם מהמצב בתבל כולה הלכתי ופתחתי את הדף הבא:
http://www.nationmaster.com/graph/cri_pri_per_cap-crime-prisoners-per-capita

התרשמותי הראשונית היא שכלל הנתונים מקלקלים מאוד את הרגרסיה שמתקבלת אצל הצמד חמד. רמז נוסף למה שקרה לחברה הללו אפשר למצוא במדינה שככה חרגה לה בחוצפתה מהסטטיסטיקה - יוון. ביוון אי-שיוויון גבוה יחסית אך שיעור עצורים נמוך מאוד (המינימלי למעשה). אז מה, ביוון לא שמעו על התזה שככל שאי השוויון בהכנסות גדל כך צריך לגדול שיעור העצורים? מעבר לעובדה ששיעור העצורים תלוי בהתייחסות לעבירות מסויימות וכו', הרי שיש דבר מה משותף לרוב המדינות שבהן יש אי שיוויון רב יותר - הן פחות אחידות מבחינת הרכב אוכלוסייתן (מבחינה אתנית או גיאוגרפית).
כך שבעצם ייתכן שיש פה מספר גורמים מתאמים והקשר בין השוויון למספר העצורים נובע מהקשר עם הגורמים המתאמים הללו.
 
 
 
 
לא יודע לגבי אי-שיוויון,
27/9/2010
נכתב על ידי שומר הלילה

אבל בארה"ב לפחות, אי הלגליזציה של סמים היא בודאי גורם מס' 1 או 2 לכליאה.
 
 
 
 
LOL על הלינק דוגמא!
27/9/2010
נכתב על ידי שומר הלילה

הנה, בקובה אין אסירים בכלל. כל העיתונאים ופעילי זכויות בכלא הם פיקציה של אויבי המהפכה (שגם הם בכלא). וכידוע, השיוויון בקוסה הוא מהגבוהים בעולם.

אכן, מרקס ניצח. המציאות הפסידה.
 
 
 
 
שומר-
27/9/2010
נכתב על ידי dugmanegdit

הנתונים ממדינות כמו קובה וכו' הם כאלה פשוט משום שאין משם נתונים (וכך גם ממצרים וכו'). אני חושב שבהחלט אפשר להסתפק בנתונים שכן קיימים כדי להיווכח שהמתאם עם "שיוויון" נמוך בהרבה מזה שהחברה הללו מדברים עליו. אשר ללגליזציה של סמים - ייתכן מאוד; אולם אם כך, מה הסיבה לכך שבקנדה יש שיעור עצורים נמוך יותר באופן משמעותי? ועוד עניין קטן - מישהו חשב על כך ששיעור עצורים נמוך באופן קיצוני יכול להעיד על דיווח שיקרי, עצורים "חשאיים" שנמקים בבורות או סתם חברה שבה הפשע חוגג?
 
 
 
 
ועוד עניין קטן-
27/9/2010
נכתב על ידי dugmanegdit

אנחנו גם לא יודעים על מה נעצרו האנשים. הרי ייתכן שבארה"ב מקפידים מאוד על חצית כבישים שלא כחוק וכו'. אני חושב שכדאי היה לפלטר החוצה מקרים כאלה ולבדוק פשיעה חמורה בלבד.
 
 
 
 
אולי
27/9/2010
נכתב על ידי שומר הלילה

אולי זאת הסיבה שהחוקרים המקוריים לקחו רק מדינות מערביות - שם אין (לפחות במספרים גדולים) עצורים במחשכים, מאסר מנהלי ותת-דיווח משמעותי במספרים.
 
 
 
 
לגבי קנדה
27/9/2010
נכתב על ידי שומר הלילה

לא הבנתי את הנק' שלך. קנדה היא מדינה מאוד טולרנטית למשתמשי סמים. אף אחד לא יכנס שם לכלא על אחזקה.
 
 
 
 
הנה לינק מעניין
27/9/2010
נכתב על ידי שומר הלילה

http://www.drugwarfacts.org/cms/Crime

לפי הלינק הזה מאז שנות ה-90, אחוז העצורים על עבירות סמים ישירות (אחזקה, שימוש, סחר וכו') הוא לערך 10-15% מכלל המעצרים. ובכלל לא נכנסנו לכל הפשעים הנלווים.
 
 
 
 
לדעתי לא זו הסיבה-
27/9/2010
נכתב על ידי dugmanegdit

שיעור האסורים במחשכים הוא גבוה רק במדינות ספורות בעולם. בעניין קנדה - תודה על הקישור שהבאת. אם לא היו עוצרים על אחזקה בארה"ב היתה שם ירידה של כ-5.5% במעצרים. אני לא יודע מה היתה הירידה בכמות הכלואים. מה שצריך לראות זה את שיעור ההרשעות בכל עבירה ולחילופין את מספר האנשים שנמצאים בכלא בגלל עבירות אחזקה .

בכל מקרה, הנקודה לגבי קנדה הייתה שכיוון שיש לה גבול משותף פתוח ועביר עם ארה"ב היינו צריכים לראות שם, כעקרון, סחר סמים דומה לזה של ארה"ב אילו היו שם אותם ביקושים.
 
 
 
 
קנדה
28/9/2010
נכתב על ידי שומר הלילה

ואכן יש בה סחר, אבל הרשויות לא עוצרות משתמשים.
 
 
 
 
מעין סיכומונצ'יק?
28/9/2010
נכתב על ידי אורי רדלר

תודה על ההשוואה, דוגמה נגדית. היא הריצה אותי לבדוק את זה: האם מספר הכלואים הוא שיקוף של כמות העבירות המבוצעת (כלומר, בהקשר זה, שיש יותר עניים המבצעים פשעים) או שמספר הכלואים משקף את מדיניות העונשין. כפי שניתן לראות כאן (עמ' 22) כמות העבירות גדלה במידה ניכרת, אך מדיניות הענישה (היותר נבונה, אולי) הייתה לנסות להקטין את מספר הכלואים, לקצר את תקופות הכליאה ולהמיר כליאה, ככל שניתן, בקנסות ובדרכי טיפול אחרות.

תוכל לראות בתחום עבירות תקיפה שנורווגיה ופינלנד מדורגות במקום מכובד (בפינלנד ואיסלנד עבירות תקיפה שכיחות פי חמש מבהונג-קונג), שבעבירות פריצה דנמרק, פינלנד ואיסלנד מתעלות אפילו על ארצות הברית, ושסקנדינביה אינה קוטלת קנים גם בתחום הרצח. וכמובן, בתחום עבירות הסמים שוודיה, גרמניה, אוסטריה, ושאר המדינות המובילות די מקרקסות את ארצות הברית.

ההבדל הוא במדיניות הענישה. באיסלנד, דנמרק, נורווגיה, פינלנד נוהגים לעצור בקלות ולכלוא הרבה יותר בקושי. בארצות-הברית יש גישה של יד קלה מאוד על ההדק בכליאה - מדיניות שראשיתה בשנות השבעים. עד אז ארצות הברית השתלבה במקום טוב באמצע.
 
 
 
 
תגובות על קולברט
28/9/2010
נכתב על ידי בטח

http://sigmundcarlandalfred.wordpress.com/2010/09/27/the-team/

http://sigmundcarlandalfred.wordpress.com/2010/09/27/dont-bother/

פוליטיקאים הם עם מוזר, מביאים קומיקאי ומתאפקים לא לצחוק...
 
 
 
 
תודה על האינפורמציה-
28/9/2010
נכתב על ידי dugmanegdit

נו, אמרתי שצריך לקוות שהם חוקרים מעט יותר טובים בתחום הרפואה? אז אמרתי. עם ניסיון כמו שלי בקריאת מאמרים ברפואה, הייתי צריך לדעת טוב יותר...
 
 
 
 
מה שלא ימנע מזה להפוך לדגלון הנייד התורן של סוציאל-דמוקרטים
29/9/2010
נכתב על ידי אורי רדלר

כמו שאיכקוראיםלהם, ביכלר וניצן, היו לפני כמה שנים.