הקונצ'רטו ה-25, ק. 503 של מוצרט
לא בחירה שגרתית, הפעם. הקונצ'רטו ה-25 לפסנתר, 503 ברשימת קכל, הוא מיצירותיו המאוחרות והבשלות יותר של מוצרט—כל כמה שראוי להשתמש במונחים כאלה ביחס למוזיקאי שהיה אז בן 29. מוצרט השלים את הלחנת היצירה ב-4 בדצמבר 1786, וכנראה ביצע אותו בביצוע בכורה למחרת. הביצוע המקורי היה לתשעה כלי נשיפה, כלי מיתר ופסנתר, כמובן, אך כמעט כל הביצועים המודרניים הם פילהרמוניים ומעובים יותר, כך שליצירה תחושה סימפונית יותר, במיוחד בהתחשב בהקדמת התזמורת הארוכה במיוחד בחלק הראשון (שאורכו חריג בכל מקרה - יותר מ-15 דקות).

לא בחירה שגרתית, אמרתי. אוהבי מוצרט יודעים בדרך כלל למה לצפות בקונצ'רטו לפסנתר מוצרטי: פרק ראשון מהיר, פרק שני איטי ומהורהר יותר, ופרק שלישי אלגרואי וקליט, השולח אותם מזמזמים ומרוצים לרמות את מס הכנסה. יש חריגים, כמו הקונצ'רטו המענג מס' 23, אבל המהלך שתיארתי הוא הציפיה הכללית.

לא כאן. כלומר, גם כאן, לכאורה, אבל בעצם לא. הקונצ'רטו הולחן במקביל להלחנת הסימפוניה ה-38 ("פראג") ואולי בדומה לה יש כאן יותר מורכבות מיופי ונימה הרבה יותר סוערת ורומנטית מכרגיל. הפרק הראשון נע בין קצוות—מתחושה של מארש נוסח המרסייז, עבור בפרק פתיחה בנוסח הקונצ'רטו המוקדמים וכלה בקטעי סולו פסנתר המזכירים לפרקים יצירות רומנטיות.

הפרק השני הוא בקצב אנדנטה, אבל נעדר כמעט לחלוטין את המתיקות האנדנטינית לה הייתם מצפים ומזכיר יותר פנטזיה, מה שרק מכין את הקרקע לפרק השלישי המורכב להפליא. תמצאו כאן את המנגינה הקליטה, אם גם אינפנטילית משהו, ודיאלוג נהדר עם האבוב והחליל באמצע, אבל העיקר הוא השעשועים המורכבים המעניינים וההרפתקניים של הפסנתר. לא יצירה שאפשר לשמוע ולהתמוגג או להדיר לרקע. ומה שאני חייב להגיד שאחרי הכל, אני אפילו לא יודע אם אני אוהב אותה.

החלק השני של החלק הראשון:


פרק שני:


ופרק שלישי:


ומילה על הביצוע
הביצוע שלי הוא של ולדימיר אשכנזי עם תזמורת פילהרמוניה בהקלטה מ-1999. הביצוע כאן הוא של התזמורת הפילהרמונית הישראלית עם דיוויד פונג על הפסנתר. התזמורת בסדר (אם כי יש כניסה שגויה, קצת אחרי שלוש דקות לתוך הפרק השני). פונג עושה כמה שגיאות (עליות עם יד ימין נראה לי שמסבכות אותו) ונראה שהוא לא החליט לגמרי אם הוא מנגן את זה מדובר במוצרט או בפוסט מוצרט, אבל הוא מנגן את הפרק השלישי נפלא ונראה מרוצה מעצמו גם בחלק הראשון והשני, ואם הוא מרוצה, אז זה מה שחשוב.
 
אורי רדלר 10/10/2010
רשימת תגובות (3)
 
 
Loverly
11/10/2010
נכתב על ידי אליסה

מי המנצח?

פונג חמוד נורא, ממש מדבק.
 
 
 
 
וואלה, לא זוכר מי זה
12/10/2010
נכתב על ידי אורי רדלר

some fat dude. יכול להיות נחמד, לא. המנצח: some fat dude.
 
 
 
 
נראה מוכר...
12/10/2010
נכתב על ידי אליסה