אם תסע לאט, יעשו ממך סלט


משהו קצר ויפה, שילמד אתכם לקח חשוב בחיים. ותזכרו תמיד: המתים לא יודעים לחיות כמו שצריך; שלמו את מיסיכם; שירו במקהלה.

משהו ישן מאוד

הסרט: "משהו חדש"


האמת היא שלא התכוונתי להוסיף שום דבר, אבל אם אתם כבר כאן: יצא לי לראות לפני כמה זמן, בנסיבות שאין זה המקום והזמן להרחיב בהן, לראות את הסרט "משהו חדש" (Something New). מעין קומדיה-רומנטית של סאאנה המרי, המתמחה בסרטים שבמרכזם נשים.

על הסרט אין הרבה מה להרחיב בדיבור: קומדיה-רומנטית דלת־תקציב עם מעט רומנטיקה, מעט מאוד קומדיה, תסריט מרושל ושחקני טלוויזיה עם נוכחות לא משכנעת. על הנושא, דווקא יש מה לספר. במוקד העלילה סיפור אהבה בין אשת עסקים שחורה (עד סוף הסרט לא ברור מה בדיוק היא עושה) לבחור לבן העוסק באדריכלות גנים (כלומר, גנן).

לכאורה, נושא משובח, שכן אם יש תחום שלא באמת מוצה מכל כיוון בקומדיות רומנטיות, הרי הוא הרומן הטעון בין לבן לשחור. היו המוני גרסאות בגוונים אחרים אבל בארצות־הברית, העניין הזה ספציפית, כמעט ולא שימש בגלוי כמוקד. וכאן מתחיל העניין: רומן בין שחורה ללבן, כפי שהוא עולה מהסרט, מחבל באופן בסיסי באפשרות לקומדיה-רומנטית. מתחת לפני השטח, גם כשמנסים להיות קלילים יותר, יש משהו ארסי ומורעל, מאיים, כבד ונטול שמחה.

דוגמה לכך ניתן למצוא בניסיון שנעשה בסרט ליצור דמות נשית שחורה מאוד 'נכונה-פוליטית': מנהלת מצליחה, דקדקנית וכפייתית, המוטרדת מהאפלייה הקיימת כלפי שחורים ("מס שחורים" הוא מכונה בסרט), אך עדיין ממשיכה לחתור קדימה. היא מייצגת מין 'סטראוטיפ הפוך', שחולשתו הקומית נובעת מכך שהוא שקרי בדיוק כמו הסטראוטיפ שהוא בא לְהפך. הסטראוטיפ ההפוך גם מגביל את הגיבור הלבן שמולה לתחום צר מאוד של אינטראקציות קומיות או אנושיות, כאשר דמותו מהלכת כל הזמן בזהירות רבה—סופרת מילים ונזהרת. הוא לא יכול להתייחס להיותה מנהלת או מצליחה או שחורה ואפילו לא יכול להגיד לה שהיא שוגה או טועה או אהבלה—הוא יכול רק להעיר בעדינות על־כך שהיא מקובעת מדי בעולמה. הכל מנומס וזהיר—ובעקבות זאת, גם מאוד משעמם.

ועצוב. אווירת הבדיון—הרומנטיקה שמתחתיה יורה מבעבעת שזועקת נגדה—יוצרת גם תחושה עצובה, כאילו הרומן המתואר הוא, בפועל, אכן דבר בלתי־אפשרי, שאינו יכול לפעול באמת בעולם האמיתי. זה לא נכון, כמובן, אבל זו התחושה העצובה והמדכדכת שהקומדיה הזו מותירה.

מחשבות ואפשרויות
ואיך אפשר לא לסיים רשימה של סתם כזו בלי משהו נהדר. יוני רכטר, "מחשבות ואפשרויות" מתקליט המופת המשותף שלו עם עלי מוהר. תקשיבו.


או שאולי יהיה לי טנדר ואעסוק בהובלות? אצחק בתחנת הדלק, עם נהגי משאיותהצטרפו לקבוצת הקוראים המרגשת בפייסבוק וזכו בעדכונים

 
אורי רדלר 20/9/2011
רשימת תגובות (2)
 
 
"מס שחור"
10/1/2017
נכתב על ידי נדב

Black tax - התרגום המדויק הוא "מס שחורים", ביטוי מקובל בתרבות האפלייה בארצות הברית. המשמעות היא ש"שחורים" צריכים להשקיע כפליים זמן ומאמץ כדי להגיע להישגים שלבנים משיגים בקלות יחסית.
 
 
 
 
החמצת את הפואנטה ב"Something Special"
10/1/2017
נכתב על ידי נדב

הסרט מציג סיטואציה אירונית שבה הלבן הוא מיעוט מנוכר בחברה אליסטית של שחורים. דרך אגב, מאז שהפוסט נכתב, שם הסרט תורגם בעברית ל"משהו מיוחד".